Великобритания продава около 6 процента от акциите си в частично национализираната Лойдс банкинг груп (Lloyds Banking Group) на стойност около 3,3 милиарда британски лири (5,3 милиарда долара).

Продажбата ще бъде чрез пласиране при институционални инвеститори, съобщи Ю Кей файненшъл инвестмънтс (UK Financial Investments), която управлява държавния дял в Лойдс и Роял банк ъв Скотланд (Royal Bank of Scotland), цитирана от Ройтерс и БТА.

Компанията посочи, че се е съгласила да не продава повече акции на банката за период от 90 дни. Продажбата ще намали дела на държавата в Лойдс до 32,7 процента.

Държавата инжектира 20,5 милиарда британски лири в Лойдс по време на кризата, започнала през 2008 година, като така данъкоплатците се сдобиха с дял от 38,7 процента.

Правителствената коалиция, оглавявана от консерваторите, изрази готовност да започне продажбата на акциите като подкрепа за уверенията на министъра на финансите Джордж Озбърн, че британската икономика е направила завой и стратегията за оздравяване на частично национализираните банки работи.

Искаме да получим най-добрата цена за данъкоплатците, да засилим възможно най-много подкрепата за икономиката и да върнем банките на частните им притежатели, отбеляза Озбърн, изтъквайки, че продажбата ще се осъществи само ако тези цели бъдат постигнати.