Декларираните промени в Бюджет 2012, които се отнасят за висшето образование, ощетяват българските студенти. Така смятат ръководителите на студентските съвети на водещи висши училища у нас. По този повод те са изпратили свое становище до президента Георги Първанов, министър-председателя Бойко Борисов, финансовия министър Симеон Дянков, образователния министър Сергей Игнатов и др.
В него те посочват, че базовият норматив за издръжка обучението на студент и размера на семестриалните такси на учащите са двата основни източника на финансови постъпления в държавните висши училища. От направен анализ за последните три години става ясно, че всяка година държавната субсидия за издръжка се намалява, а студентските такси се увеличават. Базовият норматив за 2009 г. е бил 963 лв., тази година той вече е 693 лв. Тавана на семестриалните такси през 2009 г. бе не повече от 30 на сто от норматива, днес той е вече 50 на сто, посочват ръководителите на студентските съвети на водещи висши училища у нас.
Те смятат, че в образователния сектор липсва ясна визия за модернизация на университетите и стратегия за развитие на висшето образование в страната, на основата на които последователно да бъдат провеждани реформите в сектора. Ръководителите на студентските съвети настояват за нов Закон за висшето образование, който да постигне по-високо качество на преподаване, обучение и реализация на младите хора в България.
Ръководителите на студентските съвети считат за крайно наложащо обсъждане и приеме на нов модел за финансиране за реална автономия на държавните висши училища. Те посочват, че държавата и университетите трябва да определят фиксиран годишен бюджет, който да покрие разходите за издръжката на ВУ и подготовката на определена бройка студенти и докторанти „държавна поръчка".
Ръководителите на студентските съвети смятат, че чрез създаването на предпоставки за диференциран размер на семестриалните такси, съобразно постигнати по-висок семестриален успех и резултати в обучението, осезаемо ще се повиши студентската активност по време на следването им.
Становището на студентките лидери е подписано от - Калоян Димитров, председател на Студентски съвет при УНСС, Емил Красенов, председател на Студентски съвет при ТУ - София, Александър Йорданов, представител на Студентски съвет на МУ - Варна, Христо Банов, председател на Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски", Десислава Пирчева, председател на Студентски съвет на УХТ - Пловдив и др.