Преди да бъде започнат какъвто и да е енергиен проект в България трябва да бъде зададен следният въпрос "Увеличава ли той енергийната диверсификация" Това заяви по време на конференция, организирана от Атлантическия клуб, британският посланик у нас Джонатън Алън, който е и енергиен директор за развиващите се пазари в Европа на официален Лондон.

Преди да започне експозето си Алън, заяви, че носи червена вратовръзка в чест на новото правителство. По късно той продължи темата, като заяви, че е необходимо България да изгради своя енергийна стратегия и тя да не се сменя с всяко правителство, така както той си сменя вратовръзките.

Алън обърна внимание на енергийния пазар у нас, като посочи ,че страната ни внася 37% от енергийните ресурси, от които има нужда. Висок ли е този процент, попита риторично Алън и отговори, че той не е висок, когато се сравнява със средния в ЕС, който е над 50%. Проблемът според британския посланик е, че цялото количество, което България внася идва от един източник и това е Русия.

Той заяви, че думите му не са антируска пропаганда и че според него България трябва да има здрави връзки както със Запада, така и със Изтока.

Според енергийния директор за развиваща се Европа на британското правителство, три са основните акценти, когато става въпрос за енергетика. Това са сигурност на доставките, устойчивост и достъпност на цените.

По отношения на достъпността Алън, заяви че той и огромните сгради на британската амбасада в България не трябва да плащат същите цени като всички останали, а поне 10 пъти по-високи, Той заяви това, като изрази позиция, че не трябва да има субсидиране за всички. Така Алън коментира непрекъснатите усилия на няколко правителства да намалят цената на електроенергията за всички. Това не е необходими по думите му, защото има хора които могат да си позволят да плащат повече, а тези, които не могат, трябва да се подпомагат.

Британският посланик изрази и интересна позиция относно нови ядрени мощности у нас. Той направи това в контекста на темата за диферсификацията на енергийни ресурси, която бе основна на събитието, организирано от Атлантическия клуб. По думите му, ако се вземе решение за изграждане на такива, то трябва да бъде подкрепено от политическите лидери, което да му даде една дълга и сигурна перспектива. Тогава и британското правителство може да се включи със своята експертиза по въпроса.

По отношения на шистовия газ Джонатан Алън, заяви, че страната ни трябва да разбере дали има газови залежи, както от този източник така и от конвенционални източници. Дали след това ще се премине към използване на тези ресурси, е съвсем друг въпрос. Тук британският посланик посочи, че България е загубила 250 млн. евро за 13 дни, когато в началото на 2009 г. са били спрени доставките на природен газ. Той добави, че във Великобритания цената на газа е два пъти по-евтина от тази у нас.