Държавните дългове в Еврозоната продължава да покачват и през Q2 на годината като процент от БВП на съответната страна-членка спрямо Q1 на 2012г., въпреки серията програми за сурови мерки на икономии имащи за цел да ограничат разходите и да повишат приходите от данъци, показват официалните данни на Eurostat.

Днес Eurostat съобщи, че суверенните/държавните дългове в 17-те страни-членки на Еврозоната са покачили до 90% от БВП на региона спрямо дългове за 88.2% от БВП през Q1 на 2012г.

За целият Европейския съюз, държавните дългове в 27-те страни-членки за Q2 са качили до 84.9% от БВП на Съюз спрямо 83.5% от БВП през Q1 на годината.

Eurostat каза, че 20 от страните от ЕС отбелязват ръст на своите държавни дългове през Q2 на годината, като най-голям ръст на публичния дълг отбелязват Гърция, Кипър и Португалия. Eusotat също така посочи, че Гърция, Италия, Португалия и Ирландия са с най-големи държавни дългове (като % от БВП) за Q2 на 2012г.

С изключение на Швеция, страните от ЕС които съобщават за спад на своя дълг като процент от БВП са всичките страни от Централна и Източна Европа водени от Литва, която отчита спад на своя държавен дълг до 40.4% от БВП спрямо дълг за 42.7% от БВП през Q1 на годината.

Вижда се, че въпреки суровите мерки на икономии, повечето правителства специално в Еврозоната все още харчат повече отколкото успяват да генерират като приходи от данъци и поради това продължават да трупат нови държавни дългове. В добавка към това, много от тези страни се намират в икономическа рецесия като резултат именно от тези програми на сурови икономии и това допълнително допринася за повишение на размера на техния държавен дълг като процент от БВП на съответната страна (Вижда се ясно „порочния и омагьосан кръг" в който се изпада в този случай).

На някои страни от Еврозоната се оказва финансова помощ от останалата част на съюза, за да могат тези страни да посрещнат своите дългови нужди - става разбира се въпрос за Гърция, Ирландия и Португалия. Според Eurostat, междуправителствените заеми/кредити свързани с тези финансови спасителни програми са по размер отговарящ на 1.6% от БВП на Еврозоната за Q2 на 2012г.