Американският долар се срина до 15-годишен минимум към повечето валути в петък, след като данните за новите работни места в САЩ отбелязаха спад за предходния месец. Това беше първата отрицателна стойност за показателя от последните четири години, което пък засили още повече очакванията на пазара за предстоящо сваляне на основния лихвен процент от ФЕД.

Спекулантите побързаха да закриват доларовите си позиции, след като правителственият доклад за новите работни места показа спад за август с 4,000 позиции. Публикувана беше и низходяща ревизия на новите работни места от юни и юли.

"Данните за новите работни места са просто ужасяващи и увеличават напрежението на пазара", коментира валутен експерт късно вчера в Ню Йорк. "Проблемите в пазара на недвижими имоти в САЩ ще навредят на американските потребители, което ще забави развитието на щатската икономика и в крайна сметка целия свят ще усети негативите на рецесията", продължава той.

Анализаторите продължават да коментират, че има възможност ФЕД да съкрати лихвеното си ниво на 18 септември директно с 0.50 процентни пункта от 5.25% до 4.75%.

"Федералният резерв не може до безкрай да отрича вредата, която кредитната криза нанесе на реалната икономика и ще трябва да помогне с намаляване на лихвеното ниво", споделя банкер от Lehman Brothers. "Американците усещат проблемите в икономиката по джоба си, което ще доведе до по-ниско потребителско доверие и в крайна сметка до пълномащабна рецесия", продължава той.

Нисколихвената японска валута беше най-големия печеливш от загубата на американския долар. В един момент йената беше покачила с почти 2% спрямо зелените пари, тъй като спекулантите масово напускаха рисковите си carry-trade позиции финансирани с нисколихвени кредити в японска валута. Доларът се търгуваше последно в петък на 113.48 йени,а към еврото щатската валута приключи на 1.3765.