Коалиция „За да остане природа в България" започва кампания срещу замените на гори, съобщават от bluelink.net.
Коалицията протестира срещу продължаващите злоупотреби с гори и земи и настоява за спешни промени в закона за горите.
В Комисията по земеделието и горите към Народното събрание на Република България тече процес на „радикални" промени на Закона за горите. За съжаление предлаганите в момента промени целят основно подобряването на финансирането на Държавната агенция по горите (ДАГ) и отбягват другите горещи проблеми на българската гора, коментират от коалицията. По време на заседанията на Комисията народните представители отказаха да променят текстове в Закона за горите, позволяващи т.нар. „заменки". Не беше прието и предложението да бъде забранено застрояването на заменените гори.
Заменките са непазарен механизъм, който освен, че води до унищожаване на българските гори, е ощетил държавата с милиарди левове.
Според природозащитниците заменките се използват основно за спекулации с терени. Заменят се основно евтино купени частни гори разположени по недостъпни за ползване терени с държавен фонд, разположен край брега на морето, около национални паркове и планински курорти. Терените се заменяха досега обикновено в размер едно към едно или максимум едно към две и понякога със съвсем малко доплащане.
Така недостъпни издънкови гори, купени между 100 и 300 лева за декар се заменят 1 към 1 с крайбрежни дюни, водещи се горски или земеделски фонд или със земи в бъдещи планински курорти (Пампорово, Перелик, Банско, Разлог, Добринище и др.) на стойност от 70 до 500 000 лева декара. Веднага след замяната се иска промяна на предназначението на земите и тяхното застрояване. По този начин голяма част от най-запазените природни кътчета на страната, включени в Защитени територии и Натура 2000 зони, се оказват унищожени на базата на заменките.