Увеличението на цената на природния газ от 1 октомври ще бъде 6,67%, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Търговската надценка за „Булгаргаз" е 1,26%. Така общо 594,37 лв. без ДДС става цената за 1000 кубични метра "синьо гориво". По-рано днес цената беше обсъдена и на консултативен съвет с участието на синдикати, работодатели и бизнес асоциации.

Първоначално държавният регулатор предложи газът да поскъпне от 1 октомври с 8,6 на сто. „Булгаргаз" пък настояваше цената да се повиши с близо 14 процента. Заради намаленото поскъпване на "синьото гориво" се очаква цената на парното в страната да се увеличи между 3 и 4 процента, а не както първоначално се предвиждаше до 7 на сто.

На днешното заседание на ДКЕВР стана ясно още, че Столичната топлофикация има натрупани борчове към "Булгаргаз" за 70 млн. лв. По думите на шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов обаче най-притеснителна е ситуацията в Шумен, където местната топлофикация дължи 18 млн. лв. Там средната годишна консумация е от около 3 млн. лв. което означава, че шест години не е разплащано консумираното "синьо гориво", заяви Гогов. "Булгаргаз" ще търси правата си по съдебен път и вероятно ще поиска несъстоятелност на дружеството.

Една от най-проблематичните топлофикации е и тази във Враца. Директорът й Кремен Георгиев заяви, че дълговете към "Булгаргаз" са към 5 млн. лева и се изплащат поетапно. Задълженията са натрупани от 2006 г., когато цената на природния газ се е повишавала много повече от топлоенергията за потребителя. По думите му броят на абонатите е константен, но те дължат около 5,5 млн. лева на дружеството. Георгиев се надява, че няма да има отлив на потребители, тъй като климатиците и печките не могат да заменят качеството на централното топлоснабдяване.

Днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков отказа да коментира в детайли предстоящото ново увеличение на цената на природния газ. Същевременно на конференция - Разумна топлина: Има ли бъдеще за централното топлоснабдяване в България?, той призова топлофикационните дружества да се модернизират и да намалят загубите си.

На конференцията стана ясно, че над 540 000 абонати у нас ползват централното отопление. Цели три-четвърти от енергията се използва от битовите абонати. В същото време обаче 23% от топлинната енергия се губи по топлопреносната мрежа, каза още Трайков.