ЕЦБ не изненада финансовите пазари, запазвайки без промяна лихвените нива в Еврозоната. въпреки нарастващите сигнали, че региона вероятно ще навлезе отново в икономическа рецесия.
След края на днешното заседание, ЕЦБ запази без промяна основната репо лихва в рекордното дъно от 0.75%, своята т.н. Депозитна лихва в 0.00% нивото и т.н. Маргинална лихва по заемите в 1.50%.
Това решение на ЕЦБ беше в рамките на очакванията, въпреки известни спекулации че банката може да предприеме нови мерки в подкрепа на слабата икономика в Еврозоната след като вчера Европейската комисия прогнозира, че БВП на региона ще отбележи растеж от едва +0.1% г./г. през 2013г., което е рязка низходяща ревизия спрямо прогнозите само преди 6 месеца на ЕК за икономически растеж от +1.4%г./г. през следващата година. За настоящата година, Европейската Комисия прогнозира спад на БВП на Еврозоната от -0.4%г./г.
Сега вниманието ще се насочи към пресконференцията на шефа на ЕЦБ - Марио Драги в 15:30ч. и дали на нея той няма да намекне за възможно предстоящо в близко бъдеще понижение на лихвите в Еврозоната, което „на теория" да понижи цената (лихвата) по заемите/кредитите към фирмите и домакинствата, а това от своя страна да стимулира инвестициите и да повиши производството, потреблението и респективно БВП на региона.
Вчера Марио Драги подчерта, че "общата икономическа ситуация в Еврозоната е слаба и не очаквам промяна в близко бъдеще". Той също така обаче отбеляза, че икономическата слабост в Еврозоната вече заплашва и растежа на Германия. "Германия до сега беше до голяма степен изолирана от някои трудности в останалата част на Еврозоната. Но последните данни предполагат, че тези негативни развития в региона сега започват да оказват негативно влияние и върху немската икономика", заяви Драги.
На днешната негова пресконференция ще се следи, дали Драги ще повтори тази своя песимистична оценка и в частност за Германия. Гърция също се очаква да бъде на фокуса на вниманието на пресконференцията на шефа на ЕЦБ и най-вече с оглед оставащия голям проблем - за устойчивостта на гръцкия огромен дълг, който според проекто-бюджета на страната ще качи през 2013г. до 189% от БВП. МВФ - един от двата основни кредитора на Гърция, продължава да настоява за мерки за понижение на този голям гръцки дълг до по-устойчиви нива и то чрез преструктуриране/отписване на част от гръцките държавни облигации притежавани от официалните европейски власти (в т.ч. от ЕЦБ и националните централни банки на страните-членки на Еврозоната). ЕЦБ, Европейските комисия и редица страни от Еврозоната обаче продължават да не са съгласни с такава обезценка на притежавания от официалния европейски сектор гръцки държавен дълг (операция подобна на тази при масираната обезценка на гръцкия дълг притежаван от частния сектор, която беше проведена в началото на пролетта на настоящата година).
На днешната си пресконференция, Драги вероятно ще засегне отново и темата за ОМТ програмата на ЕЦБ за покупки на суверенни дългови книжа на "проблемни" страни от Еврозоната и все още липсата на индикации от Испания за искането на официална подобна помощ от ESM фонда, което е необходимо условие за стартиране на тази програма от европейската централна банка.