Вече четири години САЩ води политическа борба с Китай по отношение на държавния контрол упражняван върху юана. Америка неколкократно отправяше официални искания към азиатската страна, да освободи курса на валутата си и да й позволи да поскъпне спрямо долара и еврото. На днешното заседание се очаква към американските призиви най-накрая да се включат и представители от Канада и Европа.
„Вниманието към китайската икономика става все по-голямо", споделя лондонски банкер. „Единственото спасение за световните икономики е да се направи нещо бързо с прекалено евтиния юан и това ще е основен фокус на Г7 в следващите два дни", продължава той.
Със сигурност знаем, че най-големите критици на китайската монетарна политика този уикенд, ще бъдат американския финансов министър Хенри Полсън и френската му колежка Кристин Лагард. Двамата финансисти се обединяват в становищата си по въпроса с прекалено евтиния юан, въпреки че преди дни изказаха различни мнение за рисковете от скъпото евро.
Срещата на Г7 е първата след разразилата се финансова криза от август месец тази година. Финансовите министри ще разгледат текущото състояние на банковия и кредитен сектор, както и ролята на рейтинговите компании. В групата на седемте най-развити държави влизат представители от страните: САЩ, Великобритания, Япония, Германия, Канада, Италия и Франция.
Рязкото обезценяване на долара през тази година не е достатъчно, за да неутрализира ниската цена на юана, която допринася за огромния търговски дефицит на САЩ с азиатската страна. От началото на годината, китайската валута поскъпна с обезкуражаващите 3.9% към долара, което е два пъти по-малко от ръста на еврото към зелените пари.
Европа започва наистина да се притеснява от китайския износ, тъй като юанът тази година е паднал с 4.1% към еврото, което прави китайските стоки още по-конкурентоспособни. Към канадския долар, обезценката на юана е още по-фрапираща (13%).
„Имаме сериозен проблем с китайския юан", споделя финансовият министър на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Той води делегацията от Еврозоната, която също ще присъства на срещата на Г7 днес и утре. Търговският дефицит на страните от Еврозоната с Китай, се е увеличил с 25% до рекордните 59.9 млрд. евро за седемте месеца до юли.
„Загрижени сме и при това много, по отношение на прекалено раздутия търговски дефицит на Европа с Китай", споделя в заключение президентът на Европейската комисия Жозе Барозо.