След продължила повече от 10 часа дискусия на Европейската среща на върха в Брюксел, Европейските лидери се съгласиха, че Единния европейски банков надзор трябва да стартира през 2013г. Така те потвърдиха своите ангажименти от предишната Европейска среща на върха през юни за създаването на Единния европейския банков надзор/регулатор под ръководството на ЕЦБ, което е първата важна стъпка към т.н. Европейския банков съюз и към възможността Европейския стабилизационен механизъм (ESM фонда) да може да осъществява директна рекапитализация на "проблемни" търговски банки от Еврозоната.
Европейският президент Ван Ромпуй заяви, че 27-те лидери на Европейския съюз са се договорили снощи относно приемането на законовата и юридическа рамка за Единния банков надзор до края на настоящата година, чиято основна отговорност ще се носи от ЕЦБ. "Веднъж след като това официално споразумение е факт, Единния банков надзорен механизъм вероятно може да започне ефективна оперативна дейност с течение на 2013г.", заяви след 10 часовите преговори Ван Ромпуй. Той добави, че ЕЦБ ще направи "максималното, за да създаден колкото се може по-скоро оперативната система на банковия надзор".
Въпреки, че на пръв поглед тази новина потвърждава решението на Европейските лидери от важната им среща през юни, де факто с това изявление на Ван Ромпуй (че Европейския единен банков регулатори ще започне да действа с течение на следващата година) се показва, че европейските лидери правят известно отстъпление от тяхното решение в средната на годината, че този Европейски банков надзор трябва да стартира от 1-ви януари 2013г., като Меркел и дори Ван Ромпуй говорят, че това ще стане факт „с течение на 2013г."
Шефът на Европейската комисия Барозо каза, че президентът на ЕЦБ - Марио Драги е заявил на снощната Европейска среща на върха, че ЕЦБ вероятно ще има възможност да приложи споразумението в рамките на по-малко от година, но определено ще са необходими повече от един или два месеца.Барозо също така заяви, че Европейските лидери са потвърдили своята позиция от юни относно директната банкова рекапитализация от ESM фонда и че министрите от Еврогрупата (от Еврозоната) ще трябва да изработят детайлите.
Това снощно решение за стартиране на Единния банков надзор "с течение" на 2013г. изглежда като компромис между от една страна Европейската комисия, Франция и страните от "периферията" на Еврозоната (като Италия, Испания), които настояваха Единния банков надзор да стартира колкото се може по-бърз още от началото на следващата година и около 5-6 от другите страни-членки на Еврозоната начело с Германия, които пък желаят да има повече време за изработване на някои от по-сложните и спорни детайли по този план (което би забавило стартирането на Единния банков надзор дори към 2014г.?).
Ван Ромпуй пък каза, че европейските финансови министри (главно от Еврозоната) ще изработят правилата за управление на правото на ESM фонда да може директно да рекапитализира банките от Еврозоната.
Говорейки след снощната среща, немският канцлер Меркел повтори, че "качеството трябва да е факт преди скоростта" (визирайки работата върху правилата за Европейския единен банков надзор). Тя подчерта, че ЕЦБ "няма да може на практика да започне с банковия надзор през януари", а вместо това ще се изработват оперативните детайли "с течение на 2013г." Меркел също така подчерта, че европейските лидери са се съгласили, че директна рекапитализаация на банките от ESM фонда не може да стане факт, докато няма "осъществяване на практика на Банковия надзор под властта на ЕЦБ".
След срещата късно снощи, френският президент Оланд пък заяви, че надзорът от страна на ЕЦБ на 6-те хил.банки в Еврозоната ще става постепенно до 2014г., като първо ще започне за банките, които получават държавна финансова помощ, последвани от по-големите и ситемно значими европейски банки, като ежедневният надзор над банките може да бъде делегиран на сегашните национални Банкови регулатори.
Оланд също така заяви, че снощната среща се е фокусирал относно върху темата за Банковия надзор, като е имало слаб кратки дискусии относно Гърция и Испания, но подчерта, че не е била обсъждана темата относно евентуалната официална финансова помощ за Мадрид. Според него, не би трябвало да се поставят допълнително условия, ако Испания отправи официална молба за такава помощ.
Шефът на Еврогрупата - Юнкер пък посочи, че окончателното решение за рекапитализацията на испанските проблемни банки ще бъде взето до няколко седмици.
След края на първия ден от Европейската среща на върха, Европейските лидери направиха и изявление относно Гърция в което те приветстват прогреса направен от Атина и мисията на "Тройката" към постигане на окончателно споразумение. Те също така приветства решителността на гръцкото правителство да изпълни поетите ангажименти. Европейските лидер (тези от Еврозоната) ще проучат изхода от окончателния доклад/преглед на "Тройката" преди да вземат необходимите решения за Гърция и финансовата помощ към страната. Те очакват Гърция да продължи с бюджетните мерки на икономии и политиката на структурни реформи.
Веднага след тези "официални" изявления след първия ден на Европейската среща на върха, информационните агенции започнаха да цитира различни "източници" главно от Германия и Франция. Според немски правителствен източник, директна рекапитализация на банките в Еврозоната от ESM фонда още през Q1 на 2013г. е "много малко вероятно". Този немски източник отново подчерта, че директна рекапитализация на банките може да има само след ефективното стартиране на Единния банков регулатор под надзора на ЕЦБ. ЕЦБ ще бъде отговорна за т.н. системни банки, като според този немски правителствен източник, при необходимост, ЕЦБ ще може да осъществи надзор и над други банки. Според него, ще има смесица от банков надзор осъществяван от ЕЦБ и от националните банкови регулатори.
Френски правителствен източник пък заяви, че сделката постигната на Европейската среща на върха е за създаването на правната/законова рака на Единния банков надзор до края на настоящата година и пълното приключване на процеса по надзор на всичките 6 хил. банки в Еврозоната до началото на 2014г. Този френски източник също така сподели, че Германия се е съгласила всичките 6 хил. банки в Еврозоната да са под надзора на ЕЦБ, като ежедневния техен надзор може да бъде делегиран на националните банкови регулатори съществуващи в момента. Според френският правителствен източник, ЕЦБ ще започне с банковия надзор първо на банките, които вече получат държавна финансова подкрепа, като според него, директна рекапитализация на бани от ESM фонда може да стане факт през 2013г. и дори още през Q1 на следващата година за някои банки.
Като цяло се вижда, че на снощната Европейска среща на върха не беше постигнато нищо конкретно (във времето) относно планът за Единен банков надзор, последван от планът за директна рекапитализация на закъсали банки от ESM фонда. Изглежда основната "битка" най-вече между Германия и Франция ще се разрази на следващата ключова Европейска среща на върха през декември тази година и преди това на ноемврийската среща на Еврогрупата (фин.министри от Еврозоната), където ще трябва вече да се обсъдят и конкретните детайли по този план.