Според днешната немска преса (в-к Sueddeutsche Zeitung), страните-членки на Еврозоната са се договорили да дадат на гръцкото правителство допълнителни две години (до 2016г. включително), за да може то да осъществи заложените цели по Втората спасителна програма на страната за свиване на бюджетния дефицит до лимита от 3% от БВП.

Също така се говори за отстъпление и по отношение на плановете за приватизация в Гърция, като сега гръцките власти вече ще си поставят цел да наберат до 8.8 млрд.евро от процеса на приватизация до края на 20015г., вместо до сега планираните и изисквания от международните кредитори на страната приходи за 19 млрд.евро. В-к Sueddeutsche Zeitung също така съобщава, че Еврозоната може да даде и повече време за прилагането на необходимите структурни реформи в пазара на труда и на енергийния гръцки пазар.

Немското издание съобщава, че в крайна сметка, гръцкото правителство ще получи следващия жизненоважен транш от финансовата помощ за 31.5 млрд.евро.

Тази сделка е част от проекта за Меморандум за съгласие между Гърция и нените международни кредитори от МВФ и Еврозоната. Все още обаче остава неясно от където точно ще дойдат парите които ще са необходими за да покрият така направените отстъпки и които се оценяват на между 15 млрд. и 18 млрд.евро за периода 2013-2014г. Също така остава все още нерешен въпроса и как Гърция ще може да се самофинансира след 2014г.

Това евентуално споразумение на Еврозоната за отлагане с две години на времето за осъществяване на мерките за свиване на бюджетния дефицит на Гърция (до 2016г. вместо както до сега беше по програма това да стане факт през 2013-2014г.) се базира на налагащото се мнение, че Гърция полага значителни усилия за прилагането на обещаните реформи, съобщава немското издание. Също така се смята, че по-голямата Фискална дупка е следствие и на по-дълбоката от прогнозите икономическа рецесия в Гърция.

Бел.р. Подобни "информации" за евентуално удължаване на срока в който Гърция ще трябва да сложи в ред своите финанси и бюджетен дефицит имаше и по-рано тази седмица, когато се заговори, че Германия сякаш вече изглежда по-склонна на подобна отстъпка.