„Гърция сложи на дузпата Меркел", четем от първата страница на „Стандарт"
Преди Меркел да ни изхвърли от еврозоната, ние ще изритаме Германия от Евро 2012. Това скандира цяла Гърция в деня на изборите за нов парламент вчера. Съседите ни не мигнаха, след като футболният им тим сензационно би Русия и се класира за четвъртфиналите на еврошампионата. Докато пускаха бюлетини, гърците сипеха закани как ще прегазят Бундестима в следващия си мач.

Берлин натиска най-много Атина за жестоко затягане на коланите и това нажежи отношенията между двете страни. Повечето гърци пък приеха като лична обида заканите на немския канцлер Ангела Меркел, че ще ги накара да работят. Въодушевлението след футболната победа повлия на вота за гръцкия парламент, коментираха още вчера социолози. Според тях проевропейската партия Нова демокрация щеше да спечели повече гласове, ако футболният триумф не беше налял вода в мелницата на крайнолевия лидер Алексис Ципрас.
Още по темата от „Стандарт"

„Между гнева и страха" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
"На тези избори хората са мотивирани или от страх, или от гняв. Страхът ги тласка към партиите, подкрепящи непопулярния антикризисен план. Гневът ги кара да гласуват за отхвърлянето му." Тези думи на Костас Теофилактос, цитирани от Financial Times, описват атмосферата, в която Гърция проведе в неделя вторите за по-малко от два месеца извънредни парламентарни избори, от които зависи оставането й в еврозоната и избягването на икономически крах.

Теофилактос е кандидат за депутат от малката партия Демократична левица, която може да изиграе ключова роля за сглобяването на проевропейска коалиция.

Данни, основани на обработени 80% от анкети при излизане от избирателната секция (exit poll), сочат, че консервативната партия "Нова демокрация" на Андонис Самарас води на извънредните парламентарни избори в Гърция с 27.5 до 30.5 процента от гласовете. Радикалната левица СИРИЗА е втора с 27-30%, следвана от социалистите от ПАСОК с 10-12%, националистическата "Независими гърци" и проевропейската Демократична левица с 6-7.5%. С 5-6% от гласовете твърдолинейните комунисти и неонацистите също имат шанс преминат 3-процентната бариера за попадане в парламента.

Така страната има шанс да сглоби коалиционно правителство от проевропейски настроени партии. Разликите обаче са толкова малки, че резултатите може да се променят в следващите часове, а социолози съобщават, че младежите са отказвали да споделят предпочитанията си. Според държавната телевизия NET всеки трети е променил избора си спрямо това, за което е гласувал на 6 май.

Неофициални прогнози сочеха три часа преди края на изборния ден, че консервативната "Нова демокрация" води с 29% от гласовете, социалистите от ПАСОК са трети с около 12%, а Демократична левица - с 6%. И трите партии дадоха сигнал, че са готови да сглобят общо правителство, както и че ще настояват за предоговаряне на части от антикризисния пакет.

Коалицията на радикалната левица СИРИЗА се очертаваше като втора сила с 27% - отново солиден резултат като този от вота на 6 май. Младият й лидер Алексис Ципрас заяви на последния митинг в четвъртък, че "в понеделник меморандумът с ЕС и МВФ ще бъде история". Мнозина гърци обаче признаха, че са гласували макар и с нежелание за традиционните партии, защото само те могат да задържат страната в Европа (официалните прогнози бяха публикувани след редакционното приключване на броя - бел.ред.).
Още от статията на „Капитал Daily"

„Бум на измамите със застраховки", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Зачестяват опитите за застрахователни измами в кризата. Все повече хора лъжат, че е настъпило застрахователно събитие, за да могат да получат обезщетение от фирмата, с която са сключили полицата. Това съобщи пред „Монитор" Юрий Тодоров, председател на Асоциацията за застрахователна сигурност. Увеличавали се злоупотребите по линия на имуществените и карго застраховките.

„Доста компании в момента са затруднени и се опитват чрез имуществото, което притежават, да получат някакви финансови средства", каза той. Например много фирми спирали работа, а голяма част от оборудването им е било взето на лизинг.

Така вноските продължавали да вървят, въпреки че реално нямало никакви приходи. Често липсвали и кандидати за покупка на имуществото. „Така за да получат пари от застраховката, с активите им често настъпват някакви събития", разказа Тодоров.

Според Коста Чолаков, който е зам.-председател на управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи, действително има ръст на опитите за застрахователни измами. По думите му самите компании също ставали по-предпазливи. „Всяка компания се опитва да прави по-добра превенция, особено когато става въпрос за корпоративни клиенти", каза Чолаков.

Зачестяват и случаите на злоупотреби с карго застраховките, обясни още Юрий Тодоров. При пътувания зад граница превозвачите често лъжели, че товарът им е бил унищожен или е изчезнал. Обикновено това се случвало при пътувания до Италия, Дания и Унгария с превозни средства, които нямат GPS и не могат да бъдат проследени. „Скриват някъде камиона, след това казват, че е откраднат и искат обезщетение", разказва за схемата Тодоров.
Още от статията на „Монитор"

„И след реформата на ГЕРБ 1/3 от българите се пенсионират по-рано", разкрива от първата си страница „Сега"
Пенсионната реформа на ГЕРБ, маскирана зад аргументите за стабилизиране на бюджета на държавното обществено осигуряване, на практика е ограничила достъпа до пенсия само на хората, които не търсят вратичка за по-ранно излизане от пазара на труда. Това показват окончателните данни на НОИ за новоотпуснатите пенсии.

Реформата уж трябваше да ограничи по-ранното излизане в пенсия, но данните на НОИ показват, че и през 2011 г. 1/3 от българите (32.5%) са успели да напуснат пазара на труда преди общоприетата тогава възраст от 60 г. за жените и 63 г. за мъжете. Това е станало чрез освидетелстване от ТЕЛК или заради опциите за ранно пенсиониране. През 2010 г. делът им наистина беше малко по-голям - 34.1%, но това може да се обясни с бума на пенсиониращи се заради реформата млади военни и полицаи. Броят им достигна 3672, докато миналата година новите пенсионери от военизираните структури са били 2517.

Докато броят на пенсионерите с редова пенсия за осигурителен стаж и възраст е намалял с 4063 души до 58 655, то инвалидните пенсии са почти непроменени - 27 680 през м.г., което е само с 16 броя по-малко спрямо 2010 г. Символично се е увеличила и възрастта при тях - от 51 г. и 6 месеца на 51 г. и 7 месеца. Най-често хората са получавали инвалидни пенсии между 50 г. и 59 г. От НОИ признават, че освен по-високата заболеваемост на възрастните работници, причина за тази тенденция е и желанието им да си допълват доходите в несигурната икономическа обстановка. Още около 35% са се пенсионирали чрез ТЕЛК под 50 г.

Все още достатъчно многото възможности за по-ранно излизане от пазара на труда, които реформата така и не ограничи, са довели и до падане на средната възраст на пенсионираните с лични пенсии, макар и символично, на 56 г. и 11 месеца от 57 г. през 2010 г.
Още от статията на „Сега"

Робърт Зелик в интервю за „Обзървър": Световната банка засили подкрепата си за България, за да ни спаси от ефекта „Гърция", пише на първата си страница „Класа"
Световната банка стана първата голяма финансова институция, която официално призна за негативния ефект, който оказва гръцката криза върху финансовата ни система. В интервю

за британския вестник „Обзървър" президентът на Световната банка Робърт Зелик заяви, че ръководената от него институция е увеличила кредитирането, за да подкрепи българската банкова система и за да предотврати кредитен крънч в Югоизточна Европа. Ройтерс дори уточнява, че именно България е една от най-изложените на опасност страни от ефекта "Гърция". Стъпки са предприети и в защита на страните от Северна Африка, които също са уязвими на европейската дългова криза, уточни още Зелик.

Официалната позиция на експертите от банковите среди у нас сега е, че за България няма да има пряк ефект от събитията в южната ни съседка. Гръцки собственик имат четири трезора - Пощенска, ОББ, Алфа банк и „Пиреос". Според икономиста Георги Ангелов те нямат нетна експозиция към Гърция, т.е. не могат да претърпят загуби, каквото и да се случи в Гърция. „При евентуално изгонване на Гърция от еврозоната гръцките банки най-вероятно ще продадат българските си дъщерни банки на нов собственик (което през последните години се случи на няколко български банки - ирландски, словенски и пр.)", пише експертът в своя блог в интернет.

Само преди дни главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк и председател на Асоциацията на банките в България (АББ) Левон Хампарцумян заяви пред Нова телевизия, че банките в България са напълно сигурни и няма опасност от финансови сътресения у нас. За повечето български банкери вариантът Гърция извън еврозоната е хипотетичен и малко вероятен.
Още от статията на „Класа"

„Кунева за Борисов: Това е комикс, това не е политика" е водещото заглавие на „Труд"
Това е комикс, това не е политика, коментира пред БНР Кунева действия и изказвания на премиера Бойко Борисов. По думите й, в рамките само на два дни той е излъгал хората два пъти.

Първият - за Закона за съдебната власт. Промените са направени с неговото одобрение, но после се изплаши от публичната реакция и от прочутата реакция на Брюксел и реши да направи нещо междинно. Много неловко постъпи с президента Плевнелиев, като един вид каза, че той го е накарал да наложи вето", обяснява Кунева.

"Вторият път когато излъга беше със Закона за горите. Обещал е на олигарсите влекове и писти, но публичната реакция пак го уплаши и той отстъпи. В приоритетите му не виждам хората, не виждам справедливостта. Фактът, че може да се договори с всички в парламента не помага на хората", казва още Меглена Кунева.

Според нея също така премиерът Бойко Борисов се опитва да се саморазправя по единично, пренаписвайки не само своята биография, но и биографията на своите политически опоненти.

"На интернет-страницата на Министерски съвет може да се прочете неговата реч, в която казва, че протестите са инспирирани от Кокаиновите крале, но нека да каже точно от кои", призовава Кунева.

В становището си Борисов посочва, че категорично не приема доводите на опозицията или на деца, снахи и политкомисари на бившето Политбюро на БКП да го обвинят в анти-демократичност и погазване на интересите на българската природа. "Очевидно аз попадам в някаква категория „снахи", става дума за мен сигурно, макар и в множествено число", посочва първият ни еврокомисар.

"Борисов съвсем се е самозабравил по отношение на двойния стандарт...", изтъква Кунева и допълви: "както знаем, господин Борисов дълги години беше в семейство с банкерката госпожа Цветелина Бориславова. По неговите критерии, няма как тя да не попадне в графата "снаха".
Още от статията на „Труд"

"Стотици измамени с фалшиви обяви за работа" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Арестуван е 30-годишен перничанин, измамил стотици с фалшиви обяви за работа, съобщава bTV. Негови жертви са безработни семейства и майки с малки деца от цяла България.

Притисната от безизходица и немотия, една от жените, попаднали в капана, търси работа в чужбина. Живее в малко градче край София и държи да е анонимна. Попада на атрактивна обява, която предлага трудов договор и добра заплата за работа в Италия.

„Трябваше да внеса 85 лева в банката, някаква такса там, тяхна си. Отидох, внесох парите. Казаха ми, че до 3 работни дни ще ми бъде доставен билетът и ще се разберем дали ще минат оттук да ме вземат или ще трябва да отида до София да ми вземат парите. Така и не дойде никой", разказва жената.

Тя разбира, че е измамена и е загубила парите, когато любезната дама, която предлага работа, спира да си вдига телефона. Жертва на същата схема са стотици хора, които в търсене на работа, попадат в капана на убедителен мошеник от Перник.
Още от статията на „24 часа"

„Бюро вместо офис", четем в „Стандарт"
Предлагането на офис площи придобива все по-гъвкави форми. Помещенията с всички комуникации и поддръжка вече не са достатъчни. Създаването на пространства, където хора с различни професии може свободно да общуват, от години е мода на Запад.

Бюро вместо офис може да се наеме всеки в София. Новата услуга струва 19 лева. Срещу нея всеки получава цялостното оборудване, което дава и стандартния офис - бюро, интернет, принтер, скенер, копирна машина, офис консумативи.

От две седмици в столицата работи т. нар. betahaus България - международна мрежа, която събира на едно място хора със свободни професии. "Това всъщност е офис за хора, които не работят в офис", обясниха неговите създатели Александър Михайлов и Александър Китов.

В огромна зала с площ от 400 квадрата са създадени 65 работни места. Още преди откриването част от тях били заети - от програмисти, графични дизайнери, специалисти по реклама и мултимедии, брокери на недвижими имоти, адвокати, счетоводни къщи и др. Някои са наели работно място за седмица, други за месец или два. Нито един от тях няма обвързващ договор за определен период. Всеки може да си тръгне, когато поиска. Срещу допълнително заплащане се предлага и денонощен достъп, пощенски адрес и VoIP.

Betahaus офисите са истински хит в цяла Европа. Хиляди частници с най-различни професии използват условията, които организацията създава. Причината е, че в сравнение със стандартните офиси тези излизат много по-евтино. "В кризата този модел е изгоден най-вече за новите фирми, чието бъдеще не е ясно. Ако успеят, създават собствени помещения, но ако не тръгнат, просто напускат офисите", обясниха експерти. Според тях моделът е печеливш и защото спестява голяма част от началните разходи, които всяка фирма трябва да направи са офис оборудване.
Още от статията на „Стандарт"

"Туристическият данък остава в курортите", информира „Монитор"
С подготвяния нов туристически закон за първи път всички ваканционни селища извън населените места получават собствен статут, ще се подчиняват на единни правила за управление и част от данъците (като туристическия) ще останат за тях, за да може да бъдат инвестирани в дейност по усмотрение на тяхната управа. Това научи „Монитор" след последната среща на туристическия бранш с Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Очакването на зам.-министъра Иво Маринов е той да бъде гласуван преди началото на лятната ваканция и от парламента.

От тази промяна най-недоволни ще са кметовете на общините, на чиято територия се намират националните курорти, защото досега те бяха техните златни кокошки.

До този момент проблемите в курортите възникваха заради различното по вид управление, а конфликтите между инвеститори и общини пряко се отразиха както на инфраструктурата, така и на качеството на предлагания на туристите продукт.

С новите правила ще бъде уеднаквен режимът на допуск на всички видове превозни средства, времето за активност и почивка, часовете, в които търговските обекти могат да бъдат зареждани, както и графиците за извозване на сметта.

От туристическия бранш добре си спомнят обаче, когато една морска община спря уличното осветление на цял курорт в спорове за инфраструктурата. Наложи се държавна намеса, за да може в разгара на сезона летовниците да не са на тъмно.

През миналото лято в опит да се ограничи струпването на много автомобили на Слънчев бряг бе ограничено влизането им, което предизвика бурни протести точно в началото на сезона. Съюзът на собствениците и управата на курорта бяха в постоянни конфликти именно поради липсата на ясен регламент.
Още от статията на „Монитор"

"НЕК спира да плаща задълженията си", съобщава „Капитал Daily"
Влошеното финансово състояние на Националната електрическа компания (НЕК) вече започна да се проявява и като отказ за изкупуване на електроенергия. В началото на миналата седмица НЕК е изпратила писма до повечето топлофикационни дружества в страната (към момента без "Топлофикация - София"), че през настоящия месец няма да може да изкупи произведената от тях електрическа енергия по комбиниран начин. А компанията е длъжна по закон да плаща цялата енергия, произведена по този начин.

Няма пари, няма топла вода

НЕК няма да купи около половината електрическа енергия, произведена от дружествата за този месец, каза заместник-председателят на Асоциацията на топлофикациите в България Валентин Терзийски, който е и изпълнителен директор на "Топлофикация - Плевен". "Това означава, че не можем да реализираме тази енергия, което ще окаже влияние и върху подгряването на водата, тъй като става въпрос за комбинирано производство", посочи Терзийски.

Това реално означава, че някои градове в България могат да останат без топла вода само защото НЕК няма възможност да покрива задълженията си. По закон компанията е длъжна да изкупува високоефективното комбинирано производство, което след това се заплаща от всеки потребител в страната под формата на добавка за кафява енергия. В момента тя е 2.86 лв. за мегаватчас, а от първи юли ще бъде увеличена до 3.93 лв. за мегаватчас. Преведено, това означава, от следващия месец цената на тока от "Топлофикация - София" ще нарасне от сегашните 280 лева на мегаватчас на 316 лева на мегаватчас, което ще направи тази електроенергия по-скъпа от тока от фотоволтаиците.

НЕК дължи и 38 млн. лева на ТЕЦ "Варна" за произведената електроенергия от студния резерв през зимните месеци. Причината е, че заради по-студеното време се наложи активирането на по-голямо количество от предвиденото, което доведе и до по-големи разходи за НЕК. В тази връзка от дружеството се опитвали да договорят с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране компенсация, с която тези разходи да им бъдат изплатени през новия регулаторен период.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Законът за царските имоти остава за следващия парламент", разкрива „Сега"
Законът за царските имоти най-вероятно ще остане за следващия парламент. Това признаха пред "Сега" от ръководството на ГЕРБ. Управляващите изтъкват, че има много важни закони, които трябва да бъдат приети до края на мандата, и едва ли ще остане време за регламентиране на царската реституция. В ГЕРБ дори не си спомнят кога за последен път темата за имотите на Симеон Сакскобургготски е била на дневен ред.

Изискването за закона бе записано в мораториума върху стопанската дейност в царските имоти, приет от парламента в края на 2009 г. Юристи и от управляващите, и от опозицията признават, че заради решението за мораториум Симеон има реални шансове да осъди България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. И този шанс се увеличава заради забавянето на приемането на закона.

От ГЕРБ отново се опитаха да прехвърлят топката за изработването на закона в изпълнителната власт с предположение, че там се работи по темата. Преди време водещи фигури в мнозинството обясниха, че в регионалното министерство вече се събира цялата документация по темата за царската реституция. От министерството отрекоха тази информация и изтъкнаха, че на оперативно съвещание МС е приел, че изготвянето на закона следва да се осъществи чрез законодателна инициатива на народни представители. Експерти на ведомството декларираха, че са готови да окажат съдействие, ако такова бъде поискано.
Още от статията на „Сега"

"28% от българите ще отидат на почивка това лято", пише „Класа"
Над една четвърт от пълнолетните българи у нас заявяват, че имат планове да отидат на почивка на море, планина или другаде в летните месеци на тази година. Данните са от традиционното национално представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл", посветено на летните почивки и отпуските, провеждано по поръчка на вестник „Класа".

Делът на българите, които ще успеят да отидат на почивка това лято, е малко по-висок от измереното в последните няколко години. През годините 2008-2011 делът от населението, което заявяваше, че ще почива, се движеше в диапазона от 23-24%.

Над половината от най-младите пълнолетни българи (18-25 години) - 51%, ще успеят да отделят средства и да се организират за лятна почивка. Подобен е и делът на планиращите отпуска на море или планина и в следващата възрастова група - 26-40 години, като 45% от тях заявяват, че имат намерения да заминат някъде в свободната си част от лятото.

Над половината от висшистите и българите с личен месечен доход над 700 лв. заявяват, че ще почиват някъде през това лято.

Четири пети от възнамеряващите да отидат на почивка са се спрели на дестинация в България. Почивката в курорти или локации в страната традиционно е най-предпочитаната опция за мнозинството от българите.

Отново традиционна за последните няколко години е тенденцията около една десета от българските отпускари да отидат на почивка в чужбина. Процентът тази година е без значими разлики спрямо измереното през 2011 г. - 12% от запитаните ще отидат на почивка зад граница. Най-много привърженици на почивката извън страната откриваме сред българите във възрастовата група 41-55 години, както и сред висшистите. Около една пета от представителите на тези две групи имат планове за почивка зад граница.
Още от статията на „Класа"

"Бавят европари с месеци", съобщава „Тред"
204 фирми, които трябва да вземат пари по европрограма "Конкурентоспособност", чакат повече от два месеца, за да подпишат договори за одобрените си проекти. Те са за общо над 144,4 млн. лв. Подписването се бави заради административни процедури и реорганизация в министерството на икономиката, отговарящо за тази програма.

Проектите са за технологична модернизация на малки и средни фирми и са сред най-атрактивните. С парите може да се купуват нови машини. Схемата беше обявена през септември м.г., проекти се подаваха до декември 2012 г. Спечелилите бяха обявени през април.

Компании се притесняват, че може да не получат средствата и се оплакват, че не могат да планират инвестициите си.

Процедури

От управляващия орган на програмата обясниха забавянето с проверка на административни документи на компаниите. Става въпрос за доказателствата им, че са малки или средни фирми и за това дали и какъв размер държавна помощ са получавали. Информация за това се иска и при подаването на проектите. От администрацията обясниха, че тогава са само декларации, че фирмите отговарят на условията. Чак при сключване на договор, се подават "официални документи, издадени от съответните компетентни органи" и "декларации за всички останали обстоятелства". При проблеми с документите проверката се бави допълнително.

Част от информацията, искана от фирмите, може да бъде проверена и по служебен път. Регистърът с държавните помощи например се поддържа от Министерството на финансите и е публично достъпен. Представители на засегнати компании обясниха, че документите им не са проверявани при оценяването на проектите, за да може администрацията да отчете бързина.
Още от статията на „Труд"

"С новите цени отоплението с климатик през зимата скача от 206 на 222 лв.", пресметна „24 часа"
Новите цени на тока, които ще са по-високи средно с 10%, ще вдигнат сметката на семейство, което през зимата се отоплява с климатици, с 16 лв.

"24 часа" взе януарска фактура на фамилия с жилище от около 100 кв. м. За този най-студен месец то е ползвало 868 квтч дневна енергия и 434 квтч нощна. Сметката е била 206,44 лв.

От 1 юли при същото потребление това семейство ще плати 222,62 лв. Ако анализираме фактурата по сегашните цени, то сумата за ток е 86,74 лв., а таксите за пренос, достъп през мрежите високо и ниско напрежение и добавките е на стойност 85,29 лв.

В момента цената на енергията е по-голяма от таксите. От 1 юли обаче пропорцията се обръща.

Сумата за таксите е по-голяма от тази за самия ток. Или за енергия при същото потребление това семейство ще плати по новите цени за ток 92,08 лв., а за разпределение - 93,44 лв.
Още от статията на „24 часа"