Американската инвестиционна компания Goldman Sachs изнесе новата си прогноза за общите щети, които ще нанесе кредитната криза на световната икономика. Според докладът те ще са за над $1.2 трлн., а американските банки и финансов сектор като цяло ще са отговорни за близо $500 млрд. от загубите.

Всъщност точната сума на активите, които ще бъдат отписани от щатските банки, ипотечни дилъри, хедж-фондове и правителствени предприятия ще e $460 млрд., коментират от Goldman Sachs пред Ройтерс.

Загубите на специално тези икономически субекти са особено тревожни, тъй като водят до драматичен спад в инвеститорското доверие и отлив на парични обеми от финансовите пазари. Това пък е причина за масово разпродаване на акции, спад на цените и почти нулева ликвидност в кредитния сектор.

Според Goldman, до сега са били отписани активи за общо $120 млрд. от американските финансови институции, което представлява малко повече от една четвърт от общия прогнозиран обем.

„Вярно е че до сега на светло излезе сериозен обем загуби, но тепърва предстоят да излизат още. Вижда се светлина в тунела, но тя все още е далече", коментира анализатор от Goldman.

От всички загуби, които се очаква финансовите институции да обявят, половината ще са пряко свързани с лошите ипотечни кредити и загубилите стойност облигации финансирани с жилищни кредити. Останалата част ще е следствие от невъзможността за покриване на задълженията по кредитните карти, автомобилните лизингови схеми и всякакви други потребителски и бизнес кредити.

За да се справят с наближаващата лавина от клиентски искове, кредитните институции и ипотечни дилъри започнаха да набират огромни капиталови резерви. Именно липсата на свободен ресурс и масираните загуби понесени от ипотечните облигации, доведе до злощастния край на петата по големина инвестиционна банка в САЩ Bear Stearns.