"GSM-ът става лична карта", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Мобилният телефон ще може да изпълнява ролята на лична карта при общуване на гражданите с държавната администрация. Това предвижда нов закон за електронната идентификация, който е подготвен от министерството на транспорта и предстои да бъде гледан от Министерски съвет. На гражданите ще се предоставя възможност да притежават уникален идентификатор (електронен идентификатор), чрез който ще може да ползват по интернет редица услуги от ведомствата. Електронната идентификация ще може да се съхранява и активира чрез различни носители на цифрова информация, включително познатите лични карти, но ще може да се използват и банкови карти, смарт карти, както и мобилни телефони и таблети. Електронната идентификация, или е-подписът ще могат да бъдат вграждани в новите документи за самоличност, издаването на които ще започне от 2016 г. Електронната идентификация ще съдържа лични данни като трите имена на кирилица, трите имена на латиница, ЕГН и дата на раждане.
Прочети още от в. "Стандарт"

"България с най-много дебелани след 15 години" е заглавиe от в. "Труд"
През 2030 г. в България ще има най-много дебели жени в сравнение с останалите страни в Европа. Това показва доклад, изнесен на Европейския конгрес по затлъстяване в Прага.
Ако сегашната тенденция се запази, след 15 години 89% от дамите у нас и в Белгия ще са с наднормено тегло или затлъстели, сочи доклад на експерти от Световната здравна организация (СЗО) в Европа и Британския здравен форум.
В първата категория попадат тези с индекс на телесната маса над 25, а във втората - с индекс над 30. Индексът на телесната маса се изчислява, като се раздели теглото в килограми върху височината в метри на квадрат.
Прочети още от в. "Труд"

"Бюджетът няма да спести 350 млн. лв. от заплати на чиновниците" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Едно от основните обещания на кабинета за намаляване на държавните разходи - спестяването на близо 350 млн. лв. от заплати и осигуровки в администрацията, засега се разминава с реалността. Разходите за персонал през тази година не само не намаляват, а растат. Макар увеличението спрямо миналата година да не е голямо, както в държавната, така и в общинската администрация са дадени повече пари за заплати. Това показва статистиката на финансовото министерство към края на март.

Намаляването на средствата за заплати и осигуровки с 10% в администрацията бе рекламирано като основна мярка за оптимизиране на харчовете на държавата при прокарването на бюджет 2015. В мотивите към бюджета от това намаление и от очакваното свиване на административните структури се обещаваха икономии от 350 млн. лв.
Прочети още от статията на в. "Сега"

„Ръстът на износа показва, че икономиката се съживява", пише в. „24 часа"
- Доста оптимизъм предизвика съобщението за рекорден излишък от 1 млрд. лв. за първите четири месеца, вместо дефицита, с който бяхме свикнали, г-н Хърсев...
- Хайде да си говорим коректно. Няма никакви рекорди - нито като маса на приходите, нито свръх приходи. Имало е години, в които те са били наистина рекордни.
- Да сме коректни - рекорд е от 2008 г. насам...
- Да, наистина става дума за положително развитие на икономиката, което се усеща най-напред като ръст на текущите приходи. Най-бавно оживяването стига до статистиката - най-вероятно ще сме свидетели на ръст от 2% и малко отгоре.
Прочети още от в. „24 часа"

"Армията слага 266 имота на тезгяха" четем на първа страница във в. "Монитор"
Общо 266 имота, голяма част от които в примамливи местности край морския бряг, фигурират в списъка за продажба на излишните на МО терени през 2015 година.
В момента се търсят усилено купувачи заради недостига на средства за армията, признаха от военното министерство, като припомниха за призива на премиера Бойко Борисов, който обеща повече пари за отбрана от догодина и посъветва МО да си набави средства от продажбата на имоти с отпаднала необходимост.
Само в последните дни на тезгяха са извадени цяла дузина апетитни имоти, за някои от които министерството ще прибере по над 1 млн. лв.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Държавната енергетика започва годината на печалба", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Кризата в енергетиката може и да не изглежда чак толкова сериозна, ако се вземат предвид отчетите на държавните дружества в сектора за 2014 г. и за първото тримесечие на 2015 г. В началото на тази година всички те реализират печалба и докато при някои тя е на почти същото ниво спрямо година по-рано, то други отчитат съществено изменение в положителна посока. Не така обаче стоят нещата при финансовите резултати на дружествата за цялата минала година, когато Националната електрическа компания ...
Прочети още от в " Капитал Daily"

„TV7 моли Борисов за нова отсрочка за дълговете към КТБ", пише в. "Капитал Daily"
Ден преди да изтече едноседмичният срок, даден от финансовия министър, за изплащането на задълженията на TV7 към фалиралата КТБ, ръководството на телевизията поиска ново отсрочка от премиера Бойко Борисов, "за да бъде предотвратена конфискация на интелектуална собственост". В отворено писмо на изпълнителния директор на TV7 Кирил Благоев от сряда се иска целият размер на задълженията да бъде покрит до края на месеца, като част от сумата да бъде внесена до края на следващата седмица.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„НАП стана мегамаркет", пише в. "Сега"
Можете ли да си купите от едно и също място въдица с макари и гумена лодка, меден казан за варене на ракия и една каруца? Отговорът е да. И не само - на същото място можете да си изберете и апартамент, цели сгради или пък птичарници или краварници. Всичко това може да се купи от Националната агенция за приходите (НАП), която всеки месец пуска за продажба различни стоки. Те са били конфискувани по една или друга причина и след това са се озовали в "магазина" на данъчните. Приходите от този оборот отиват в държавната хазна.
"Аукционът" до такава степен изобилства от разнообразни стоки, че понякога дори буди усмивки. Като например конфискуваните четки за рисуване, дърва за огрев, чадъри, инструменти за татуировки и пиърсинг и дори керемиди. Битовите потреби също не са пропуснати - предлагат се бяла техника, кърпи за баня и цветни буркани
Разбира се, има и стандартни стоки като скъпоценности и бижута, компютри, велосипеди, различен клас автомобили и дори сграда на бивша банка. Не са пропуснати и хранителните стоки.
Прочети още от в. "Сега"

"Шефът на Българския спортен тотализатор Дамян Дамянов: Джакпотът става минимум милион" пише в. „Труд"
- Готвите промени в игрите на тотализатора, разкрийте повече подробности, г-н Дамянов?
- Да, от 10 май въвеждаме промени в някои от игрите, като най-много това важи за „6 от 49". Премахваме второто теглене и вече ще има само едно, в което ще се печелят от тройка до шестица. Цената се увеличава с 15 стотинки, но въпреки това тези 85 стотинки остават най-малкият залог от всички хазартни игри у нас. Така гарантираме, че тройката ще бъде по-голяма от парите за един фиш с попълнени четири полета. Досега това често не се случваше. Друга важна новост е, че винаги след падане на шестица в следващия тираж джакпотът ще стартира с гаранирани минимум 1 милион лева. Като се прибавят към тях и постъпленията - например 150 000 лв., така всеки тираж ще се започва с джакпот от над милион. Дори и да падне два пъти в седмицата.
Прочети още от в. „Труд"

"Бензинът поскъпна с 41 ст. за три месеца", четем във в. "Монитор"
Най-масовият бензин А-95 е поскъпнал с близо 22%, или с 41 стотинки, в рамките на последните три месеца. В началото на февруари А-95 се продаваше на цена от 1,88 лева за литър, а в момента той се продава по големите вериги бензиностанции за 2,26-2,29 лева. Само за месец бензинът е скочил с 9 стотинки, показва статистиката на сайта fuelo.net. В сравнение с миналата година А-95 обаче все още е на по-ниски цени. На 6 май 2014 г. той се продаваше за 2,55 лева литъра, или с близо 10 на сто по-скъпо от сега.
При дизела поскъпването също е с 40 стотинки от началото на февруари до 2,35 лв. към момента. В проценти това прави 20,5 на сто. За последния месец цената му също е скочила с 9 стотинки, ли 4 на сто, а на годишна база все още се отчита поевтиняване - с около 8%.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Рекорд по скъпотия: 6 лв. за килограм български домати", пише в. „24 часа"
Българските розови домати достигнаха 6 лв. за килограм, установи проверка на "24 часа". Извън София, където продукцията се предлага директно от производители, цената им е от 3 до 3,80 лв.
Червените домати, които обикновено са внос от Гърция, са между 3,50 и 4,50 лв. за килограм. 2,50-3 лв. са тези от Турция. Толкова струват и внесените от Румъния.
Според експерти цената на доматите е висока, тъй като това са първите количества български, които се появяват на пазара. Очакванията обаче са тя да се запази висока - над 2,50 лв./кг, поне до юли, когато ще се появят първите количества от полето.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Спешно търсят стопани на 23 плажа", пише в. "Стандарт"
Последен шанс да се намерят стопани на плажовете по морето. До края на месеца трябва да приключат търговете, за да стане ясно колко от ивиците ще останат без собственици. За тях се предоставят средства на областните управители да осигурят охрана и спешна помощ. Общините получават част от приходите от концесиите, за да осигурят инфраструктура.
До старта на летния сезон остава по-малко от месец, а много плажове по морето все още нямат стопани. Оказа се, че държавата търси собственици на 23 от ивиците. Осем от тях са по Южното Черноморие. Те за пореден път са извадени на търг. До момента няма кандидати, но оферти се събират още две седмици. Регионалното министерство се надява да намери стопанин на малкия плаж "Атанасовска коса", в северната част на Бургас. Ивицата е слабо посещавана и не е атрактивна, затова рискът да остане пуста е голям. Търгът ще се проведе на 19 май, при начална годишна наемна цена от 37 276 лева, без ДДС. На същата дата ще стане ясно каква е съдбата на част 3 от плаж "Ахелой - юг". До момента няма желаещи да се грижат и за двете ивици в квартал Сарафово. Държавата търси наематели и за части 1, 2, 8 и 9 от плаж "Европа". Без стопанин засега е и "Поморие - север". Площта е 19 371 кв. м , а МРРБ е определило годишна наемна цена от 44 027 лева, без ДДС. Според концесионери "Поморие - север" не е атрактивен, защото върху плажа и непосредствено зад него има пясъчни дюни. "Хората като чуят за дюни, бягат като дявол от тамян. Никой не иска да си има разправии защо сгазил една тревичка.
Прочети още от в. "Стандарт"