Недоимъкът определено ражда идеи! И така някои германски общини решават да запълнят празните си хазни с помощта на... летящи бирници, т.е. въздушен данъчен контрол и налагане на глоби. По български почин.
Чрез въздушното наблюдение общинските власти търсят незаконни строежи и преследват неправилно паркирали водачи. Глобите и данъците, събрани от нарушителите, естествено са добри дошли за общинските бюджети.
Началният тласък идва от Ангела Тойрих, заместник-кмет на германския град Бохолт по опазването на околната среда. Тойрих направила със самолет "Чесна" въздушни снимки на всички недостатъчно добре изолирани къщи, след което собствениците били уведомени от общината да се погрижат за домовете си.
На лов за нарушители
Оттук нататък има само крачка до идеята за "лова" на незаконни строежи чрез специални въздушни снимки. Строителството на черно е доста разпространено както в Бохолт, така и в цяла Германия.
Властите строго следят за пристройки или гаражи без строително разрешение. Най-новият метод за идентифициране на тези строежи са именно дигиталните снимки от въздуха, които позволяват бързо сравнение със също дигиталните строителни разрешения.
Това, разбира се, не означава, че общината в Бохолт или в някой друг германски град ежедневно хвърчат, за да пълнят по този начин своите хазни. Нерядко нарушителите биват откривани при заснемането на големи земни повърхности със съвсем друга цел. През 2009 г. кадастралната служби в Кил, например, стартира проект за въздушни снимки във връзка със задачи в сферата на водното стопанство, като изпраща снимките в общинските кадастрални служби за сравнение. Благодарение на това са разкрити няколко незаконни строежа, а нарушителите са санкционирани.
Един плаща, друг прибира
Който бъде уличен в незаконно строителство, трябва да бръкне много дълбоко в джоба си, в противен случай го заплашва принудително събаряне на сградата. Приходите в общинската хазна от налаганите глоби за такива закононарушения, а и от данъка сгради, с който се облага прегрешилият собственик, са тлъсти. Повечето германски общини обаче не дават информация дали си служат с метода на "летящите бирници".