Латвийската икономика се срина с почти една пета през първото тримесечие, показвайки ужасна корекция на силния ръст в средата на десетилетието, според предварителния доклад на националната статистическа служба на страната, публикуван в понеделник.

Брутният вътрешен продукт на балтийската страна е намалял с 18% на годишна база през първите три месеца на 2009 г.

Спадът има широка основа, като промишленото производство се свива с 22%, търговията на дребно с 25% и хотелски и ресторантски услуги бележат понижение с 34% спрямо същия период година по-рано.

Латвийската икономика изглежда е попаднала в рецесионна спирала, след като глобалната финансова криза спря тенденцията на двуцифрени ръстове започнала в средата на десетилетието.

"Икономическата ситуация, разбира се, е много тежка", заяви латвийски премиер Валдис Домбровскис на пресконференция в понеделник в Стокхолм.

Той прогнозира спад с 12% на БВП през тази година, но признава, че много наблюдатели предвиждат още по-лоши резултати.

БВП през четвъртото тримесечие падна с 10.3% на годишна база, а  за цялата 2008 година се сви с 4.6% след 10% ръст през 2007 година.