„Икономиката се крепи на емигрантски пари и еврофондове", обобщава от първата си страница „Сега"
Чуждите инвестиции продължават да намаляват драстично, а икономиката ни все повече се крепи на усвояването на еврофондовете и на парите, които работещите в чужбина пращат на близките си или влагат в имоти, коли и бизнес в родината. Такава картина оформят статистиките на БНБ, НСИ и правителството.
За 11-те месеца на миналата година преките чуждестранни инвестиции у нас са едва 740 млн. евро - почти двойно по-малко в сравнение с януари-ноември 2010 г., сочат данните на БНБ, огласени вчера. 1/7 от тази сума се дължи на приватизацията на холдинга "Булгартабак". Прогнозата на кабинета, че през 2011 г. ще успее да привлече 1.9 млрд. евро задгранични капитали, очевидно е била съвсем несъстоятелна.
Средствата, които се полагат на България като член на ЕС, все повече засенчват чуждите инвестиции въпреки засечките с усвояването. Според последните данни на БНБ т.нар. текущи трансфери, към които се причисляват приходите от еврофондове и емигрантските пари, са достигнали 1.6 млрд. евро.
Преките чужди инвестиции са толкова малко, че вече са на път да останат и зад средствата, които емигрантите пращат в България. По данни на БНБ към края на октомври у нас са влезли 680 млн. евро емигрантски пари, а за цялата 2011 г. се очаква сумата да надмине 760 млн. евро - близо до резултата за 2010 г. При това тази статистика не обхваща неофициалните трансфери - необявените пари, които гастарбайтерите изпращат "на ръка" по приятели и познати в родината.
Според икономиста Красен Станчев трансферите на емигрантите към България са съществена част от икономиката - те движат около 10% от пазара на недвижими имоти и динамиката на жилищното строителство. "Тези преводи са равни на около 80% от всички трансфери от централния бюджет към НОИ и около 60% от разходите на бюджета за образование", изчисли неотдавна експертът.
Още от статията на „Сега"
„Ново жилище само в лева", четем от първата страница на „Стандарт"
Левът е на път да пребори еврото на пазара на жилища. Собствениците на апартаменти все по-често обръщат гръб на общата европейска валута и държат да им се плаща в български банкноти. Тенденцията започна да се очертава ясно в последните три-четири месеца на миналата година. Очакваме тя да се задълбочи през 2012 г., съобщиха от "Адрес Недвижими имоти". Левът става предпочитана валута по няколко причини. Първата е разколебаното доверие в еврото заради дълговата криза. Втората са по-високите лихви, които банките дават за депозитите в левове. Те са важни за продавачите, защото повечето от приходите от недвижими имоти се слагат на влог в банка. Квартирите също започват все по-често да се обявяват в левове. Около 30-40% от наемите се плащат в родна валута.
Още от статията на „Стандарт"
„Хазяите разлюбиха еврото", обобщава от първата си страница „Монитор"
За 40% от даваните жилища под наем у нас хазяите искат левове, а не евро. Това сочи проучване на посредническата агенция „Адрес".
„Заради кризата в еврозоната все повече наемодатели предпочитат да им се плаща в родна валута, а не в евро", каза Калоян Богданов, маркетинг мениджър в „Адрес". Според брокера друга причина да се предпочитат левовете са по-ниските лихви по депозитите в евро в българските трезори. Много от банките съветват своите клиенти да спестяват в лева заради по-изгодните лихви.
„При сделките за продажба на имоти делът на разплащанията в левове е малък, едва 4-5 на сто", уточни Богданов. „Родната валута е предпочитана от хора, които нямат намерение да инвестират получените средства в покупка на друга недвижимост. По този начин те спестяват значителни суми от обмяната на чуждите пари в лева", добави той.
„Настроенията към еврото на имотния пазар в бъдеще ще се определя от състоянието на еврозоната", смята изпълнителният директор на „Адрес" Георги Павлов. „При засилване на проблемите там евентуално ще нараства делът на използването на българския лев", прогнозира той.
Брокерът прогнозира, че все повече хора ще търсят начин да инвестират спестяванията си в имоти и по този начин да ги защитят от евентуалните трусове на валутните пазари и обезценяването. Слуховете за срив на еврото са били в основата на 12% от сделките в последното тримесечие на миналата година.
През 2011 г. водещ мотив за повечето продавачи (над 50 на сто) е бил отърваване от излишен имот или спешна нужда от пари, сочат данните на „Адрес".
Още от статията на „Монитор"
„Жилищата остават хит на имотния пазар и през 2012 г.", прогнозира „Сега"
Покупката на жилище през миналата година се оказа достъпна цел за търсещите имоти, очаква се това да продължи и през 2012 г. Спад на цените и увеличаване на сделките в българска валута са основните тенденции, които отчете пазарът. Средно със 7% са поевтинели жилищата в цялата страна през 2011 спрямо 2010 г., показват данни на агенцията за недвижими имоти "Адрес". В столицата спадът е бил с 9 на сто, най-голямо е било понижението в кварталите "Дружба", "Люлин" и "Младост". Средната цена на кв. м в София през 2011 г. е била 664.02 евро - с близо 70 евро по-ниска, отколкото година по-рано.
В Банско, където до неотдавна имаше изобилие от български и чуждестранни купувачи, сега търсене практически липсва. Там цените на имотите са се сринали в сравнение със средното за страната - спадът е близо 25%, отчита "Бългериън пропъртис". Инвестициите в къщи в курорта не осигуриха очакваната възвръщаемост и през последните две години хората са принудени да смъкват цените с цел бърза продажба, обясняват анализаторите. Според "Адрес" значително са спаднали жилищните цени и във Велико Търново - с 12.85%. В Пловдив имотите са поевтинели със 7 на сто, а във Варна - с 5.5 на сто. Най-изгоден за купувачите в морската столица в момента е квартал "Възраждане", където през последната година цените са се намалили с 11.3%.
"За първи път, откакто има валутен борд, наблюдаваме засилено желание за сделки в левове", коментира Георги Павлов, изп. директор на "Адрес". 30-40% от договорите за наеми са в български левове. При продажбите делът е по-малък - 4-5%, но интересът расте. В основата на 12% от сделките през 2011 г. бяха опасения за срива на еврото - хората искат да инвестират парите си в сигурен актив, какъвто са жилищата, отчитат от агенцията.
"Очакванията банките да залеят жилищния пазар с ипотекирани имоти не се оправдаха", твърдят още от "Адрес". При просрочените кредити банките не бързат да активират обезпечението и да извадят имоти на публична продан. Проблемът е, че в портфейлите на лошите заеми по-често се срещат неатрактивни имоти - бараки, цехове или просто терени, а не апартаменти и къщи с реална жилищна площ.
Още от статията на „Сега"
„Евтина почивка с карта от фирмата" е едно от заглавията на първа страница на „24 часа"
Карта за почивка от фирмата, също като при социализма, е начинът българинът да почива евтино на море това лято. Системата, при която работодатели запазват нощувки в хотелите, за да ги ползват работниците им, преживява разцвет, разказа Румен Драганов от Института за изследвания и анализи в туризма. Според него през 2012 г. има двойно увеличение на фирмите, които договарят пряко с хотели почивката на работниците си.
"Това е най-евтиният вариант за морска ваканция на българите. При него хотелите дават 30-40% отстъпка от цените си на рецепция", обясни Драганов. Според него така през 2012 г. ще почиват поне 8% от работещите българи.
Системата с картите за почивка не товари фирмите, защото те реално не плащат нищо на хотелиерите. Компаниите само договарят брой легла, които ще ползват през сезона, а след това работниците плащат цената на почивката. Предимство за фирмите било и че така лесно се координират летните отпуски на служителите. Хотелиерите пък били доволни, че си осигуряват заетост на леглата независимо от това в кой етап на сезона са нощувките.
И тази година хотелиерите ще се молят на българите да им спасят сезона, категоричен бе Драганов. Причината била в много слабите записвания на туристи от основните пазари - Германия и Русия. "Реално през миналото лято България преживя сериозни удари на тези два пазара. Германско дете загина в басейн, а в края на сезона бе драмата с туристите на "Алма тур", обясни Драганов.
Според него развитието на алкохолния туризъм също отблъсквало голяма част от германците, които досега са почивали традиционно у нас.
Заради отлива на чужденци е много вероятно в средата на юни и началото на юли да започнат да се появяват оферти с много големи отстъпки, прогнозира той. Такива обаче щели да пускат само част от хотелите, а не всички.
Като цяло цените на хотелите по българското море няма да се променят в сравнение с миналата година. Засега само курортът Албена обяви, че вдига цените си с 5% в сравнение с лято 2011. Увеличението обаче нямало да е за всички хотели от комплекса, а само за реновираните.
Още от статията на „24 часа"
"Три пъти повече компании си търсят купувачи в чужбина", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Кризата, свитата ликвидност и трудното финансиране продължават да тежат на българския бизнес. В подобна среда все повече предприемачи предпочитат да търсят купувачи за своите фирми в чужбина. За последните три години активите и бизнесите на местни компании, които търсят инвеститор зад граница, са се увеличили три пъти. Това показва броят на обявите през интернет портала на сайта на лондонския в. Financial Times (FT) - Businessesforsale.com (бизнеси за продажба).
В началото на тази година там има 168 обяви (към понеделник, 16 януари 2012 г.), а преди три години - в началото на 2009 г., са били обявени за продажба 58 български компании и активи. Търсене на купувачи има и в България, показват данните на специализирания портал aktiv.bg (виж карето).
Какво се продава
Продават се както отделни активи, така и цели бизнеси - недвижими имоти, земя, парцели, производства. Както преди три години, така и сега най-голям е броят на обявите от сферата на имотите и туризма. Това са секторите, които преди кризата бяха считани за най-доходни, като бяха и сред най-кредитираните от банките. След спукването на имотния балон в началото на кризата логично те бяха и най-силно засегнати.
Освен имоти обаче не са малко и обявите за предприятия и фабрики от различни браншове на производствения сектор. Има и проекти в енергийния сектор - най-вече фотоволтаични, за водноелектрически централи, соларни паркове. Не са малко и обявите за продажба на земи и парцели, както и продажбата на луксозни къщи в софийските квартали Банка и Бояна и по морето за цена между 800 000 и 1.5 млн. долара.
Който търси, може да избира между хотели, ресторанти, клубове по морето, в столицата и в зимните курорти, търговски и бизнес имоти, апартхотели. Има обяви за такива обекти и в по-малки туристически места като Троян, Шипково, Габрово, Чепеларе. Продават се балнеологични центрове и СПА хотели в Хисар, Смолян и Велинград. Има още парцели с проекти към тях, складови помещения.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Чуждите инвестиции пресъхнаха, падат с 48%" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „Труд"
Преките чуждестранни инвестиции в България за януари - ноември миналата година са едва 740,3 млн. евро при 1,431 млрд. евро за същия период на миналата. Това показват предварителните данни на БНБ, обявени вчера. Спадът е с 48% и то при положение, че през 2010 г. външните вложения се сринаха с над три пъти в сравнение с 2009 г.
Последният рекорд по привлечени чужди инвестиции в България бе през 2007 г., когато в страната влязоха над 9 млрд. евро.
Сред най-ударените сектори от началото на кризата беше и този на недвижимите имоти. През тази година обаче инвестициите в имоти са се увеличили от 204,8 млн. евро през януари - ноември 2010 г. на 224,5 млн. евро за същия период м. г.
Свиването на външните парични потоци е една от основните причини финансовата сметка на платежния баланс да увеличи дефицита си с цели 137%. През единайсетте месеца на 2011 г. той е вече минус 1,452 млрд. евро.
На фона на намалението на инвестициите в страната изтичането на български капитали в чужбина се увеличава, макар и от ниска база. От януари до ноември вложенията на български компании в чужбина се увеличават с 50 млн. евро на годишна база до 130,9 млн. Само през ноември извън граница са инвестирани 30,4 млн. евро.
Още от статията на „Труд"
„Чакаме европейски инвеститор за АЕЦ „Белене" до няколко дни", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейски инвеститор е проявил желание да финансира българското участие от 51% в АЕЦ „Белене", съобщи за "Класа" Богомил Манчев, който е председател на Българския атомен форум, но не уточни кой е той. Представители на компанията обаче щели да посетят България буквално до дни, твърди Манчев. Намерение да участват в АЕЦ „Белене" досега са изявили финландската компания „Фортум" и френската „Алтран технолоджи".
Те желаят да закупят дялове, по-големи от 1%, но за целта трябва българското правителство да вземе решение за създаване на Проектна компания „Белене". Това няма да струва никакви средства на българската страна, смята експертът. От „Фортум" може да вземат и над 20-процентен дял в бъдещата компания, а „Алтран" да е с участие от около 10 на сто. Така руската страна остава с около 15% участие, което устройва ЕС, коментира още Манчев.
По думите му Брюксел не е съгласен със сегашната структура на проекта - руската „Атомстройекспорт" да строи централата, а пък „Росатом" да е инвеститор в нея. На практика руската страна ще управлява централата в началото, докато не се изплати кредитът за нейното построяване, обясни Манчев. ЕС не е възразявал за строежа на АЕЦ „Белене", докато в нея като стратегически инвеститор бе немската RWE, като дори бе одобрена технологията. Германската фирма обаче се отказа от проекта преди две години заради неясноти около структурирането на проектната компания.
Проектът за строителството на АЕЦ „Белене" може да бъде спрян по политически причини, заявиха вчера пред „Класа" и други източници от енергийните среди. Според тях се очаква Европейският съюз да поиска от България да спре изграждането на втората си ядрена централа заради това, че тя се прави по руска технология. В момента единственият проблем пред АЕЦ „Белене" е политически, а от икономическа гледна точка анализите сочат, че има смисъл да се построи втората ни атомна централа. На такова мнение били и представителите на консултанта по проекта - британската банка HSBC. Информацията бе потвърдена и от Богомил Манчев, който е председател на Българския атомен форум.
Още от статията на „Класа"
"Забраняват добива на шистов газ", информира „Монитор"
Проучването и добивът на шистов газ в България се забранява, решиха вчера депутатите от парламентарната комисия по икономика и енергетика. Те разгледаха един законопроект и две проекторешения, предложени от опозицията. Окончателното решение за налагане на мораториум ще бъде взето от Народното събрание утре.
Мораториумът ще действа, докато в екозаконите бъдат направени такива промени, които да гарантират на 100%, че проучването и добивът на шистов газ у нас няма да застрашават околната среда, обясни зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов. Той не уточни дали ще се даде достатъчно дълъг срок, за да бъдат направени въпросните изменения, или ще се запише, че мораториумът действа до извършването им.
Една от основните промени, която трябва да бъде направена, е свързана със Закона за опазването на околната среда. С нея трябва да се въведе задължителното изискване проучването за шистов газ да се прави само след оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Сега такова изискване в българското законодателство няма. Затова от ековедомството направиха специално запитване към ЕК дали могат да го въведат. Отговорът от Брюксел дойде в средата на декември миналата година и той е, че няма пречки да бъде въведено такова изискване. В момента текат промени в Закона за опазване на околната среда и се очаква въпросната поправка ще бъде внесена между първо и второ четене на проекта за изменение в пленарната зала.
С приетото от икономическата комисия проекторешение се забранява добивът на шистов газ. Освен това изрично се забранява прилагането на метода на т.нар. хидравлично разбиване, което раздробява скалите, за да се освободи намиращият се в тях газ. Този метод ще е забранен както при добива на шистов газ, така и при добива на нефт. Проекторешението предвижда още всички проучвателни и добивни дейности по този метод, които са започнали преди влизането му в сила, да бъдат преустановени.
Още от статията на „Монитор"
"Стачката в мините - за кило месо убиват вол", казва в интервю за „Стандарт" инж. Богомил Манчев - ядрен инженер, собственик на енергийната компания "Риск инженеринг"
Г-н Манчев, как ще се отрази на електропроизводството у нас стачката в Мини "Марица-изток"?
- Зависи колко време ще продължи стачката. Централите би трябвало да разполагат със складови наличности на въглища за 7 дни. Възможно е и ТЕЦ-овете умишлено да са се запасили за малко повече време с въглища, ако предварително са знаели, че се готви стачка и са помислили да складират гориво за повече дни.
Според вас колко време ще продължи стачката?
- Знам ли! Тази стачка е голяма дивотия, организирана на принципа "За кило месо убиваме вол"! Да, тази алегория може да е силна и синдикатите да ми се обидят, но е вярна. Да, те може и да са изкопали 5 млн. тона въглища повече и да са имали някаква договорка какво възнаграждение да получат за това допълнително количество. Но не е лошо ръководството на мините и профсъюзите да отчетат реално парите, които са изплатени на работниците. Защото, както стана ясно, те са получили и премии за Коледа. Аз мисля, че заплатата се заплаща за зададената работа, а премиите - за изработеното в повече. Не ми е ясно защо не седнат изпълнителният директор и синдикатите и да се разберат какви премии вече са изплатени и какво остава още да се изплати? Тогава и волът ще остане цял, и килото месо ще намерят откъде да го вземат, и всичко ще си дойде на мястото.
Следователно, ако стачката продължи 5-6 дни, няма да има проблеми за електропотреблението?
- Не би трябвало. Но стачката ще се отрази на финансовото състояние на мините, така че след стачката ще трябва да накарат същите тези работници да работят извънредно, за да добият количествата, които са необходими да захранят отново складовете на централите. Умът ми не го побира защо са седнали на големия клон и го режат, без да се сещат, че ще се сгромолясат. Защото синдикалните им ръководители няма да отработват допълнително, тъй като те и без това не работят, но работниците да му мислят!
Ще се повиши ли според вас цената на електроенергията през тази година?
- Увеличението е неизбежно! И ако отново го направят на малки стъпки, ще е голяма грешка, защото в един момент огромният скок, който е неизбежен, ще се стовари със страшна сила върху всички потребители. А в България тази грешка я правят всички правителства вече 22 години.
С колко трябва да поскъпне токът според вас?
- Цената трябва да се увеличи, хайде, да не сме много драстични, с около 15 лв. на мегаватчас.
Откога?
- Ами за да не бъде драстичен скокът, би било добре увеличението да стане на два пъти - от февруари с 5-7 лв. на мегаватчас и от 1 юли - с още 10 лв. Това увеличение е крайно необходимо с оглед дори и на това, че през тази година в експлоатация ще влязат нови мощности възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), особено фотоволтаични и ветрогенераторни. А цената на електроенергията от фотоволтаиците до 30 юни е 250 евро за мегаватчас (486 лв. без ДДС). От 1 юли цената трябва да се промени, като според закона тя може да се редуцира до 5%, което е смешно на фона на тази висока стойност.
Още от интервюто на „Стандарт"
„София търси частни партньори за 20 стратегически проекта", съобщава „Класа"
Главният архитект на София Петър Диков обяви вчера, че през 2012 г. София ще заложи усилено на публично-частното партньорство за стратегически за града проекти. Той изброи поне 20 ключови приоритета, за които се търси финансиране по тази схема. Сред тях са изграждане на нов национален стадион, подземни паркинги в центъра, завод за трамваи и метромотриси, нова зала за зимни спортове в „Младост" и дори реконструкция на любимия проект на премиера Бойко Борисов - зала „Армеец". По някои от проектите вече дори има заявен инвеститорски интерес, уточни Диков.
Новият председател на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков определи презентацията на Петър Диков като „много интересна", но подчерта, че за да се осъществят проектите, общината трябва да намери инвеститори.
Първият проект по схемата на публично-частното партньорство, който главният архитект обяви, че вече е почти реализиран, е концесията на Западен парк. Там се предвижда да бъде изграден детски атракционен комплекс, който да замени отдавна неработещия „София ленд". Вторият проект е свързан с реконструкцията на парк „Възраждане" и изграждане на спортно-рехабилитационен център с горещ минерален извор. Третият проект е свързан с развитието на минералните извори „Централна баня" и „Милин камък", които имат огромен дебит - над 20 литра в секунда. Има идея тези извори да се използват от басейна „Спартак" и дори НДК. Четвъртият проект също е свързан с минералните бани на София. Петият обект, за който се търси частен партньор, е изграждането на аквапарк „Чепинци".
Избират между „Георги Аспарухов" и „Славия"
Шестият проект, разработен от експертите на главния архитект, е дългоочакваният от всички фенове нов национален стадион.
„Убеден съм, че през тази година поне един стадион в София ще започне реконструкция, така че след нея да отговаря на всички европейски изисквания. Има три предложения от областната управа за място на новия модерен стадион - във Враждебна, на 4-ти километър и ст. „Георги Аспарухов". Имаме и още 2 предложения - „Славия" и „Българска армия", каза Петър Диков. Той беше категоричен, че ако се стигне до варианта клубен стадион да стане и национален, клубът-домакин няма да бъде гонен от съоръжението и не е редно да плаща такса на инвеститора. Диков уточни, че има интерес към стадиона на „Славия" и на „Левски".
Седмият проект, за който се търси частен партньор, е "Арена Армеец". Според арх. Диков залата трябва да се доразвие и реконструира, като например се разшири паркингът.
Осмият обект - зала за зимни спортове в „Младост", а деветият - изграждане на спортни центрове в училищата. По десетия си проект общината ще търси частно финансиране за изграждане на лъч от метрото от Кръста до ул. „Сребърна". 11-ият проект също е значим - строителството на подземен паркинг за 900 места до площад „Македония". Този проект може да стартира още тази година и е изключително важен, защото в този район освен живеещите работят поне 10 хиляди души, уточни Диков.
Още от статията на „Класа"
apostoloff
на 17.01.2012 в 06:02:37 #1Отново глупости на търкалета. Емигрантските пари са капка в морето. И все по- зле ще става, тъй като на Запад пари вече няма.