Последователите на Уорън Бъфет, които инвестират като милиардера, получават висока доходност, откакто мечия пазар достигна  дъно преди повече от три месеца, според Bloomberg.

Акциите на Berkshire Hathaway поскъпнаха с 19% откакто капиталовите индекси в САЩ удариха дъна на 9 март, но покачването им изостава спрямо 15-те компании с най-голямо поскъпване оттогава.

А за всеки $1 млн. евро инвестиции, Berkshire е спечелила до $682 300 до вчера, в сравнение със $185 900 печалба за същия по размер на инвестиция в акциите на Berkshire.

Бъфет(78) е председател и ръководител на базиранията в Омаха, Небраска, инвестиционен фонд.

Мъдрецът от Омаха отвори дълги позиции за акциите на Wells Fargo и American Express, които поскъпнаха с повече от 50% от дъната си от март, след като за предходните 12 месеца загубиха над половината от пазарната си стойност.

В същото време експозициите на Berkshire на пазарите на финансови деривативи върху корпоративни и щатски (на отделни щати) облигации не показват признаци на подобно възстановяване, като тези на фондовите пазари

"Неговите инвестиции, са базирани на фундаментални качества и традиционни ценности, ще продължат да се представят по-добре, отколкото останалата част от пазара", според Франк Бетц, съдружник с Бъфет в Carret Zane Capital Management.

Според него критиците неправилно са обявили, че милиардерът е "загубил усета си" по-рано тази година.

Berkshire е най-големият акционер в Wells Fargo, която е четвъртата по големина банка САЩ по активи и American Express, най-голямата компания за кредитни карти по обем на покупките.

Фондът на Бъфет е най-големият акционер на Goldman Sachs, чиято пазарна капитализация скочи с 93% от 9 март насам и третият по-големина инвеститор в Bancorp, която поскъпна със 74%.

Ралито на акциите на компаниите в железопътния сектор, свързано с надеждите за икономическите стимули в САЩ за 787 млрд. долара, също подобриха инвестиционния портфейл Berkshire.

Компанията притежава 23% от Burlington Northern Santa Fe, които поскъпнаха с 43% от 9 март и е сред първите 10 акционери на Union Pacific, чиято пазарна капитализация скочи с 50%.

Спадът на световните фондови пазари в началото на годината, допринесе за най-тежките загуби от поне две десетилетия за първото тримесечие на Berkshire. Фирмата отписа деривативи свързани с индекси и корпоративен дълг, а реализира и сериозни загуби от акциите на ConocoPhillips, закупени когато цените на петрола бяха близо до техния пик.

Експозициите на Berkshire в деривативи нараснаха до $15.4 млрд. към 31 март, от $14.6 млрд. три месеца преди това. Някои от тези позиции, на деривативи свързани с индексите на четирите основни световни фондови пазари, вероятно са донесли печалби през  второто тримесечие с покачването на индексите.

Първокласните акции на Berkshire поскъпнаха с $1000 до $86 800 вчера на Нюйоркската фондова борса.