Азиатските капиталови пазари се покачиха днес, а регионалните индекси отбелязаха най-силното си седмично представяне за този месец. Отличните тримесечни отчети на компаниите Samsung и Air China, повишиха ентусиазма на борсовите участници, които вече очакват кредитната криза да не се отрази пагубно на икономиката.

Акциите на най-големия азиатски производител на електроника Samsung се покачиха до деветмесечен връх, след като отчетената печалба за първото тримесечие бе по-висока от първоначалните очаквания. Същото се случи и с ценните книжа на най-голямата в света авиокомпания Air China, след като се оказа, че печалбата за първите три месеца на годината са двойно по-големи от миналогодишните. Японският автомобилен гигант Honda пък спечели от по-евтината йена спрямо долара.

"Инвеститорите бяха прекалено песимистично настроени през последните месеци", коментира сингапурски анализатор за Bloomberg. "Акциите на компаниите падаха, но тримесечните отчети са по-добри от очакваното. Въпреки, че още е рано да обявим край на кризата, акциите вече са на доста апетитни нива за покупка", продължава той.

Регионалният индекс MSCI се покачи с 0.9% до 149.02 пункта днес, като приключи седмицата с общ ръст от 3.2%, а от началото на годината е само с 5.5% по-слаб. От дъното си отбелязано на 17 март до днес, измерителят е с 13% по-висок. Японският първенец Nikkei 225 успя да добави 2.4% до нивото 13 863.47 пункта, приключвайки шеста поредна седмица на растеж. Китайският CSI 300 индекс се покачи с 3.6% до 3 909.16 пункта, като така продължи вчерашното си рали от 9.3%.

Американските борсови индекси също се представиха отлично вчера, след като инвеститорите започнаха да влагат свежи ресурси в акциите на финансовите компании. Анализаторите предричат скорошно възстановяване на пазарното равновесие, след като се появиха първите по-силни данни за развитието на щатската икономика.

Пазарът бе подкрепен и от уверението на инвестиционната банка Merrill Lynch, че ще изплати пълния размер на дивидента към своите акционери. Това бе възприето като сигнал, че кредитната криза не е успяла да се разрастне фатално и скоро компаниите ще се върнат към нормалната си дейност.

Икономическите данни също изиграха важна роля за вчерашното покачване на финансовите пазари. През изминалата седмица в САЩ са били подадени с 35 000 молби за социални помощи по-малко, а в същото време поръчките за стоки с дълготрайна употреба са нараснали чувствително.

Индустриалният индекс Dow Jones се покачи с 0.7% до 12 848.95 пункта, а широкият измерител Standard & Poor's 500 добави 0.6% до 1 388.82 пункта. Индексът на технологичните компании Nasdaq прибави цял процент към стойността си приключвайки на ниво от 2 428.92 пункта.

След вчерашното рали на долара, днес щатската валута продължава да поскъпва спрямо еврото и вече е на 3.5 цента по-високо ниво от рекордните си дъна отбелязани във вторник. Към момента едно евро се разменя за $1.5660, а един долар се търгува за 104.34 йени. Петролът остава в ниските нива около $115.60, а златото е почти без промяна на $892 за трой-унция.

Европейските борси са на път да отворят с по-високи стойности днес, след като вчера затвориха разнопосочно. По-важни икономически данни от Еврозоната днес няма, докато в 17:00 инвеститорите ще слядят индекса на потребителското доверие в САЩ. Родната ни фондова борса отваря в първите минути с известно повишение при сравнително малък обем на търговия.