За последните 25 години, американската централна банка си служеше със стари и изпитани средства за контрол на паричния поток в икономиката. Всичко беше написано в дебелите книги и изпитано многократно на практика, така че нямаше какво толкова да се обърка. Когато икономиката започваше да прегрява, монетарната комисия се събираше и определяше по-висока лихвена ставка, когато пък започваше да изостава се предприемаше обратното действие. Всичко беше точно и ясно.
Днес обаче, работата на Федералния резерв навлиза в съвсем ново измерение. Светът вече е различен, финансовите връзки между страните са по-силни от всякога, а монетарната политика има нужда от осъвременяване. През последния четвърт век, капиталовите пазари спряха да използват елементарни финансови активи в търговските си схеми, като вместо това всеки ден измисляха нови и по-сложни инструменти. Централните банки се опасяваха, че в един момент всичко това може да се обърне и световната икономика да пострада. Е, били са прави. Това вече се случва, а ситуацията изисква също толкова иновативни мерки за справяне с кризата.
Първото „оръжие" от новия арсенал на ФЕД бе организирането на редовни аукциони за разпределяне на краткосрочни кредити към търговските банки. Това позволи на институцията да налива пари във финансовата сфера, без да е нужно да промяна твърде агресивно лихвеното си ниво. Това беше страхотна идея, но не може да се справи изцяло с проблема.
Вчера, няколко световни централни банки начело с Федералния резерв решиха да не чакат повече и да предприемат по-решителни стъпки за възстановяване на световната икономика. Така се роди идеята за изкупуване на дългови книжа включително и такива финансирани с ипотеки от търговските банки, срещу първокласни U.S. Treasuries на обща стойност $200 млрд. Това е перфектна стъпка, която прицелва проблема точно в сърцето: изгубилите стойност ипотечни облигации, заради които банките по света непрекъснато отписваха активи.
Проблемът беше, че никой не знаеше колко точно струват тези сложни финансови активи, така че те задръстваха балансите на банковите институции и не позволяваха на парите да се движат свободно в икономиката. Без да навлизаме в технически подробности, новият план на Бернанке изключително прецизно ще елиминира проблема като прибере тези дългови книжа и ги замени с американски ДЦК. Резултатът е очевиден: повече кредитиране, от което се нуждае бизнесът и гражданите, а от там и рестартиране на икономическия ръст.
Всичко звучи много хубаво, особено след като пазарите направиха рекордни покачвания днес, но колко ефективна ще е тази стъпка в по-дългосрочен план все още не се знае. Важното в случая, е че г-н Бернанке и колегите му банкери излязоха от миналото и започнаха да разработват актуални монетарни лостове за справяне със кризите на новото време. Ако ФЕД, ЕЦБ, Британската и Канадската банка успяха съгласувано да работят до сега, със сигурност това ще продължи и занапред. Освен това, Федералният резерв вече разполага с цял нов отдел от надарени икономисти, които денонощно разработват нови стратегии за възстановяване на пазарите и ускоряване на икономическия ръст.
Неприятното в момента, е че световните пазари са станали прекалено хаотични и непредвидими, което ще продължи още известно време. Икономистите са наясно, как промяната в лихвената политика на ФЕД ще се отрази на икономиката. До сега историята показваше, че да подействат напълно пониженията или покачванията на лихвеното ниво са нужни между 12 и 18 месеца.
Новият план на Бернанке обаче, няма история и не можем да предвидим дългосрочните ефекти от него. Дали ще подейства веднага или ефектът му ще остане само на капиталовите пазари? Няма начин да го предскажем на този етап. Обаче има нещо, което всички вече знаем. Икономиката на 21 век се нуждае от решения създадени за 21 век, именно това прави Федералният резерв днес.
petar2
на 13.03.2008 в 11:59:46 #16Положението на долара има шанс да се оправи ако американците прекратят всички военни операции в чужбина и си приберат войските у дома. И да престанат да харчат милиарди за всичко ненужно(включително и всякакви супероръжия). Европейските банки които се опитват да съживят долара ще се сринат много скоро и кризата в САЩ е възможно да се пренесе и в съответните европейски държави. Силата която тегли долара надолу е по-голяма от коя да е банка
Bash
на 13.03.2008 в 10:02:02 #15Като чета мненията оставам с впечетлението че България е като Швейцария, а глупавите Американци са по зле от нас
Kihano6
на 13.03.2008 в 02:13:55 #14Момчета и момичета, коментарите ви искрено ме забавляват! Аз само ще добавя, че тона на статията е като едно време ония за успехите на социалистическия труд. Иначе знаете моето мнение. Спасението на света е в рухването на икономиката на САЩ. По-добре по-малко дрънкулки отколкото глобално затопляне или ядрен конфликт.
nemise
на 12.03.2008 в 22:54:44 #13" Историческа иновация от Федералния резерв " да , да по-скоро " исТОРИчЕСКА мАНИПУЛАЦИЯ" В ТОЗИ Филм ДОБРЕ СА ГО ПОКАЗАЛИ : http://zeitgeistmovie.com
ALPHA
на 12.03.2008 в 22:43:16 #12ФЕД е една мръсна ЧАСТНА банка зад която стоят изродите искащи да ни държат вечно с глави в калта. Повечето хора тънат в страхотно неведение, но ако се събудят и прогледнат ще има наистина исторически иновации за тия мръсни банкерски изроди !
vladimir
на 12.03.2008 в 21:58:19 #11. ама колко бързо стават човечни! просто да ти домилее за тях!... светът се бил променил... кризата била глобална... фед иновирал...уцелил проблема в сърцето...само ако сърцето им се намира в задника... ---------------------------- 1. фед наруши всики отродоксални правила когато започна да дава пари след 11.09; 2. създаде се излишъл от предложение на стоки, на първо място имоти, и излишък на пари/ 3. единственното правилно ортодоксалното решение за кризата в сащ е да се остави да фалират банките, фирмите и физическите лица, които са без шанс да се справят сами за да се възстанови равновесието между предлагане и търсене; но нямат смелост да направят това, което са препоръчвали цял живот на другите; 4. да се изкупят гнилите кредити е козметично решение, което само превръща кризата от остра в хроническа - това ще ги принуди да държат икономиката надолу за да няма инфлация, защото вече няма монетарно равновесие, което ще продължи да отслабва долара, което ще продължи да предизвиква инфлация на всички активи в света които са доларизирани и това ще продължи да повишава цените вътре в сащ, защото сащ купуват много повече от колкото изнасят. .
gigs
на 12.03.2008 в 18:24:19 #10Дано долара се вдигне малко 4е ина4е злееееееееееееееее Не може все така да крета 1.26.....
alibaba
на 12.03.2008 в 16:53:45 #9Обява на ФЕД: Обезпечаваме стари дългове с нови такива, печатаме долари на кило, стига петрола да продължава да се търгува в долари!
BearEgg!
на 12.03.2008 в 15:37:03 #8Нова версия на 1920 година. И тъй като от тогава доста нови банки се появиха на сцената явно е време възможно най-голяма част от тях наново да бъдат изкупени.
zearendil
на 12.03.2008 в 13:42:36 #7Я аз да питам, след 2-3 месеца като трябва да се връщат кредитите, откъде ще дойдат парите?
Неделчо Съботинов
на 12.03.2008 в 13:23:00 #6Чакай и аз да допълня: Смърт на империализма, да живее дружбата БКП-КПСС
tupan
на 12.03.2008 в 13:20:14 #5Смърт на кредитната система и на неините творители.
Неделчо Съботинов
на 12.03.2008 в 13:04:20 #4До "икономистите" по-долу: Някъде в статията да пише, че Бернанке започва да печата долари, за да ги налива във финансовата система? Не. Някъде да пише, че ще подарява пари? Не. Всичко, което прави ФЕД, ЕЦБ, Британската банка, Канадската банка и Швейцарската банка е да раздават краткосрочни кредити (28-дневни и 3-месечни) на закъсалите банкови институции. Те трябва да се върнат, което е важно. В Америка това ще се случи, като се трансформират изгубилите стойност частни облигации с първокласни съкровищни бонове. Всичко това се прави, за да се отпушат балансите на банките, да се повиши ликвидността и да се завърти нормалната кръвноносна система на икономиката.
GolemiaKarpov
на 12.03.2008 в 12:51:50 #3Преоткриха инфлацията. Иноватори
hamster
на 12.03.2008 в 12:43:39 #2Боже, какви брилянтни мерки, сякаш от Живков и Виденов са се учили!
funked_up
на 12.03.2008 в 11:54:29 #1Това е пълно малоумие, мен ако питате. Утре ако лакомите до безобразие банки и хедж фондове решат да правят някакви други езотерични деривативи за нещо друго, (могат да се измислят хиляди подобни инструменти от тъй наречените финансови предприемачи ) каво ще стане, пак ли ще дойдат централните банки да изкупуват обезценени активи? Най добре да се оставят да изпофалират малко от споменатите "предприемачи" за добър пример на всички.