Огромни оранжерии, използващи морска вода, за отглеждането на насаждения, и слънчеви електроцентрали насред пустините могат да се окажат решението за световния глад и енергийните проблеми на човечеството. Амбициозният план е на група инженери и архитекти, обединили сили за проекта "Сахара форест", пише „Дневник".

"Сахара форест", по подобие на вече действащи демонстрационни проекти в Тенерифе, Оман и ОАЕ, ще създаде огромни парници, захранвани от електроцентрала, където хиляди огледала ще концентрират слънчевата светлина, за да генерират топлина и електричество. Инсталацията трябва да превърне пустините в тучни зелени поля, за които дори няма да е нужно да се копаят дълбоки кладенци за добив на вода.

Получената електроенергия ще бъде използвана за изпаряване на морската вода за напояване и почистване на слънчевите огледала, а в получения при процеса по-хладен въздух ще бъде впомпван в оранжериите, понижавайки температурата с около 15 градуса по Целзий, създавайки перфектни условия за насажденията.

"Сахара форест" ще поддържа отглеждането на практика на всякакви растения, стига условията в парниците да са съобразени с обичайната им среда, твърдят авторите на проекта. В демонстрационните оранжерии по технологията вече успешно са отглеждани домати, краставици, пипер и марули. Подхранващите вещества, нужни на почвата за създаването на благоприятна среда, пък могат да бъдат получавани от морски водорасли и дори чрез директното им извличане от морската вода.

Парниците, разчитащи на морска вода и електроцентралите с концентрирана слънчева енергия са идеални една за друга, коментира Майкъл Поулин, един от участниците в проекта. И двете технологии са подходящи за горещите и сухи пустинни райони - електроцентралата ще произвежда достатъчно топлина за изпаряване на морската вода, а получената в последствие деминерализирана вода може да бъде използвана за задвижване на турбините и да помага за производството на още енергия, обяснява британският учен.

Полза от съоръженията ще има и за околният микроклимат, след като остатъчната вода може да бъде съхранявана в близост до оранжериите и използвана за напояването на растения, привикнали към по-сурови условия.

Цената на "Сахара форест" е сравнително ниска - по изчисления на авторите на проекта изграждането на 20 хектара с парници и електроцентрала, произвеждаща 10 мегавата елетричества, ще струва около 80 млн, евро.