Oбщото потребление на безалкохолни напитки през третото тримесечие на 2006 г. е нарастнало с 14%, съобщиха от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
Тази цифра е с 49 млн. литра повече от същия период на предходната година и 130 млн. литра в повече за 9-те месеца.
Отново е с най-висок ръст - 19% или 29 млн. литра повече е потреблението на бутилирани води.
За натуралните минерални води увеличението за деветте месеца е с 21%.
За девет месеца консумацията на води в обществения сектор в галони 19,4 литра е увеличена с 45%.
През тримесечието потреблението на напитки от групата на газираните, в сравнение със същия период на 2005 г., е увеличено с 7% или с 13 млн. литра. Най-чувствително е увеличението при напитките тип "лайт" (кока кола и пепси кола) - 29%.
При негазираните напитки - с ниско плодово съдържание, пуншове, разтворими и разреждащи се, потреблението за тримесечието е нараснало с 11%, като групата на плодовите не газирани напитки продължава да е сред най-предпочитаните с ръст от 25% за деветмесечието.
Повишено е търсенето на натурални плодови сокове и нектари с 8%, което се равнява на близо 2 млн. литра в повече. Расте търсенето на продуктите, предлагани в стъклени бутилки 0,25 л. и опаковки тип "тетрапризма". Българските продукти доминират с пазарен дял от 86%, съобщават още от асоциацията.
Продължава да расте броя на българските фирми, които предлагат студен чай и енергийни напитки. По-голямото разнообразие и по-атрактивните цени на продуктите е причина за скока в потреблението в сравнение с третото тримесечие на 2005 г. - 55% при студения чай и 51% в групата на спортни и енергийни напитки.
Консумацията на безалкохолни напитки през трето тримесечие и деветте месеца на годината дават основание 2006 г. да бъде поредната успешна за производители и търговци. При тази динамика на потребление в края на годината консумацията на безалкохолни напитки може да надхвърли 1400 млн. литра, което би се равнявало на 15% ръст, а потреблението на глава от населението да нарасне от 157 на 181 литра.