Успеем ли да изтървем 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй", то тогава трябва да забравим изобщо за ядрена електроенергетика у нас. Никой няма да ни позволи след това да правим 7 блок или 1 и 2 блок на АЕЦ „Белене". Това заяви по време на форум, организиран от Атлантическия клуб, енергийният предприемач и шеф на Риск Инженеринг Богомил Манчев.
Ако изпуснем сроковете за модернизация на тези мощности ще имаме възможност да произвеждаме ток от вятър, слънце, мъгла и каквото си искаме. Тогава ще имаме ток по 30 евроцента, колкото плащат в Дания, но заплатите ни няма да са повече от 300 евро средно, продължи експертът.
Богомил Манчев, зави, че ядрената енергетика няма алтернатива по отношение на предсказуемост. Това е източник на електроенергия, който не изхвърля вредни емисии в атмосферата, както това се случва със въглищните централи.
Предприемачът говори и по темата „Белене". По думите му този проект никога не е бил с идеята да бъде изцяло държавен. Имаше период, в който се говореше той да бъде публично-частен, но към този момент вариантът е централата да бъде изградена с частни средства.
Манчев каза още, че е крайно време политиците да постигнат консенсус по важните теми за обществото: „ Работата на правителството е да постави един кол и на него да има табелки, кое е натам, кое е насам и т.н. При нас обаче се получава така, че като дойде всяко нови правителство то поставя нов кол с нови насоки и това обърква инвеститорите и гражданите."
По думите на Манчев страната трябва да развива своите находища от шистов газ това по думите му ще понижи цената на синьото гориво, но дори и тогава произвежданата от природен газ електроенерегия ще е по-скъпа от тази на енергийния ни микс в момента.
След Манчев думата взе Никита Христов, който е експерт в Риск Инженеринг. Той изнесе кратка презентация относно бъдещето на енергийния пазар у нас до 2050 г. и дали в тази връзка са необходими нови мощности.
По думите на Христов до 2050 г. от експлоатация ще излязат съществуващите блокове на АЕЦ „Козлодуй", както и около 5 хил. мегавата от съществуващите в момента ТЕЦ. Това ще отвори необходимостта от нови 7 хил. мегавата. Допълнително анализите на Риск Инженеринг, ЕСО и Министерството на икономиката и енергетика, както и на международната компания NEVA показват, че потреблението у нас до тогава ще се увеличи с 45% спрямо текущите си нива. Това според Христов прави необходимост от още 2 гигавата мощности. Освен това страната трябва да предвиди и нарастващото потребление в региона, което допълнително отваря необходимост от още 1 гигавата мощности.
Така според анализа представен от експерта от Риск Инженеринг до 2050 г. страната ни ще трябва да открие поне 10 гигавата нови мощности. Това по думите му означава, че не само АЕЦ Белене е нужен със своите 2 гигавата, но и 7, както и 8 блок на АЕЦ Козлодуй.
Според Христов АЕЦ Белене може да заработи до 2020/2021 г. а 7 блок до 2025 г. По думите му дори и след като заработят тези мощности страната ни ще има нужда от допълнителни 6 гигавата, които отново могат да бъдат осигурени от ядрени централи.
Христов направи предположение, че до 2018 г. работещите в момента електроецентрали няма да могат да покрият пиковите товари, които се случват през зимата. Това дори е възможно да се случи още тази или следващата зима, допълни енергийният експерт.
Total ML
на 20.09.2013 в 17:21:10 #3Аз пък искам България да я има и бих искал и децата да живеят тук, но достоен живот. Ти твойте деца ги пращай където искаш.Твоя работа. А ВЕЦ май няма да са достатъчни.
Bruce_Dickinson_
на 19.09.2013 в 21:33:49 #2За какво ще са ни тези мощности, след като 2050 година населението в БГ ще е още по-малко! Къде го виждаш това потребление! Половината българи ако не и повече ще са пенсионери! От сега мога да кажа на този под мен, че децата ми имат ли възможност да живеят навън ще ги насърча за това. Държавата не заслужава нищо от младите, на които също така не дава възможност за спокоен живот! Така че да набуташ 20 милиарда лева за Белене не е просто смешно, ами е безумно. Има как да се впрегнат ресурсите на страната във ВЕЦ отношение.
Total ML
на 19.09.2013 в 17:45:21 #1разбира се че се ни необходими и Козлодуй и Белене. Разбира се ако иксаме да затрием нацията и да закрием България няма да ни трябват. Точно това е целта на противниците на АЕЦ. Ако България се развива(дай боже), да се увеличи раждаемостта, да нараснат инвестициите, новите производства и те ще има нужда от ток , Няма да има излишък не се притеснявайте. Ако искаме да изчезнем и намаляваме всяка година - да не ни трябват АЕЦ