Днес на вниманието на читателите ни представяме данните от второто проучване на Държавна агенция по туризма, което обхваща 5000 анкетирани български туристи.

От резултатите става ясно, че у нас на почит е морският туризъм, като 41% от българите са предпочели да почиват на море, следвани от 35% избрали СПА туризма като начин на отдих. 15% са практикували културен туризъм, 11% балнолечение и едва 8% екотурзъм.

Като правило съчетаваме повече от един вид туризъм, средно по три, например морски, културен и спа релакс.

Според направеното проучване, типичен за българите е city break туризмът (дълъг уикенд) както и културният туризъм в малките градчета.

Туристите у нас са предимно работещи и учащи, като средната възраст е около 33 години, докато за балнолечението тя е предимно пенсионна. Важна теденция при туризма у нас е, че обичаме да посещаваме места, къдет вече сме били. Тези,
които обичат да експериментират с нови места и начини на почивка, са предимно под 35 години.

Интересно е да се отбележи, че 40% от анкетираните са планирали почивката си предимно чрез интернет, като само 9% са прибегнали към услугите на туроператор.
Организираните пътувания у нас са 6% от общия дял на пътуванията. Само 15% са използвали предваритено закупен пакет.

65 % от българските туристи се придвижват с кола до желаната дестинация докато с автобус този процент се равнява на 24 на сто. 29% пък са пътували придружени от приятели.

Между 4 и 7 нощувки трае почивката на 45% от анкетираните като над 20% посочват, че са почивали между 1 и 3 нощи.

Данните сочат, че българите се настаняват основно на хотел (45%), но не е малък броят и на тези, които използват квартири под наем (20%). Любопитно е да отбележим, че 1 на всеки 10 е пребивавал в почивен дом, което явно все още не се счита за отживелица. В собствен ваканционен дом прекарват ваканцията си едва 8% от българите. Малък е процентът и на екстремистите- едва 4 на
сто предпочитат да изкарат ваканцията на палатка или в каравана.

Що се отнася до вида хотел, 43 % от туристите са пребивавали в 3-звездни хотели. Почти няма регистрирани в 5-звездни.

Равнището на цените при балнолечението е водещ фактор при избора на дестинация, докато при желаещите да почиват на морето, това са забавленията и възможностите за нощен живот.

Сънародниците ни прекарват своята отпуска най-вече в лежане на плажа, тоест предпочитанията клонят към пасивната почивка.

Това, на което най-много държат българите и което е повляло силно при избора на дестинация, е чистотата на градовете на първо място-73%, естетическия вид на курортите-12% и инфраструктурата.

Според изследването, най-скъпи за нас са се оказали СПА и уелнес удоволствията, докато най-малко разходи сме реализирали за балнолечение.

Като цяло 81% от туристите са удоволетворени от почивката си, 12% определят
себе си като недоволни или по-скоро неудоволетворени.

Като най-положителни черти на родния туризъм сънародниците ни изтъкват кухнята, условията на нощен живот и безопасността. Отрицателно са повлияли шума в курортите, липсата на условия и съоръжения за деца и др.
 
Независимо, че процента на удоволетвореност е голям, едва 28% са заявили категорично, че ще почиват отново у нас.