В края на миналата седмица анализаторите от френската компания AGRITEL, които имат солидни бизнес контакти в черноморския регион коментираха, че напоследък „Китай проявява все по-голям интерес към Украйна".

Европейските експерти отбелязват, че нещата станаха доста динамични след подписването на съглашение между двете държави през 2012 година. Съгласно постигнатите договорки Украйна прие да доставя зърно на Китай срещу кредитните линии, отпуснати от китайските банки, пише в коментара си farmer.bg.

Украйна е готова да преотстъпи на китайците и една от най-големите си аграрни компании - агрохолдинг KSG Agro. Потвърждение на тези информации тези дни получихме и от китайската преса. Според The South China Morning Post с покупката на KSG Agro китайската държавна компания Xinjiang Production and Construction Corps придобива право да се разпорежда с 1 млн. декара плодородни земеделски земи, собственост на холдинга.

Европейските източници посочват, че целта на Injiang Production е да придобие право да обработва 30 млн. декара , които представляват 10 на сто от плодородните обработваеми земеделски земи в Украйна.

С известно закъснение украинците започнаха да опровергават тази новина, тиражирана от китайските медии предишния уикенд. Представителите на KSG Agro споделиха пред Ройтерс, че нямат планове да продават милиони обработваеми декари на китайската държавна компания.

„Публикациите в китайските медии относно Xinjiang corporation и KSG Agro не отговарят на действителността. KSG Agro няма право да продава земя на чужденци, в това число и на китайците", се казва в пресрелиза на KSG Agro. От украинската компания поясняват, че на 31 май са подписали с Xinjiang Production and Construction Corps писмо с намерения за задълбочаване на съвместната дейност и коопериране при изграждане на иригационна система на площ от 30 хил. декара през следващата година.

Опровержението обаче не можа да разсее всички съмнения относно подписаните спогодби. Впрочем интересът на Китай към земите в черноморския регион и най-вече в Украйна е напълно разбираем. Наскоро Департамента за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) прогнозира, че през текущата 2013/14 маркетингова година Украйна може да излезе на второ място в света по обем на износа на зърнени храни - около 30 млн. тона.

На 25 септември в речта си пред престижната международна конференция „Russian Grain Week: Trade & Trends" в Ростов на Дон представителят на Европейската комисия Ерик Уилемс декларира, че Украйна през 2012/13 г. стана най-големият доставчик на мека пшеница за държавите в границите на Евросъюза. Актуализираните отчетни данни показват, че делът на Украйна в общия обем на вноса на пшеница в ЕС през 2012/13 г. възлезе на 28 на сто, като на второто място в листата са Щатите - с 19 на сто дял във вноса.

От началото на новата 2013/14 стопанска година до сега (1 юли - 20 септември) Украйна достави за световния пазар 5,3 млн. т , с 14,4 на сто повече в сравнение със същия период на 2012/13 г. Общият обем на износа включва 3,1 млн. тона пшеница, 1,6 млн. т ечемик и 600 хил. т царевица. От Министерството на аграрната политика информират също така, че през изминалия от началото на новата стопанска година период са изнесени и 1,2 млн. тона маслодайни семена, в това число 1,18 млн. т рапично семе и 6,9 хил. тона соя.