Китайските политици и централни банкери ще преживеят една доста трудна 2008 г., от гледна точка на високата инфлация и занижено външно търсене в следствие на по-слабото икономическо развитие в световен мащаб. Прекалено големите инвестиции в страната и невъзможността да се усвоят навреме свободните парични средства, водят до галопиращ ръст на инфлацията, сподели с безпокойство финансовият министър Ли Йонг.
Китай предприе серия от оздравителни мерки, като частична или пълна отмяна на данъчните облекчения за износителите, както и засили контрола над чуждите инвестиции. Икономиката на азиатската страна започна да дава сериозни сигнали за прегряване, след като за първите девет месеца на 2007 г., тя е растяла с темп от 11.5%.
Китайската народна банка, повиши лихвените нива шест пъти през изминалата година, като същевременно увеличи и задължителните банкови резерви. По този начин, финансовата институция смята, че ще успее да се пребори с прекалено голямата ликвидност в страната и ще ограничи кредитирането.
"Въпреки че за момента, промяната във фискалната и монетарна политика на страната, дава добри резултати, все още сме далече от това, което искаме да постигнем", коментира министър Ли.
Инфлацията в страната е нараснала с почти 7.0% през първите 11 месеца на 2007 г., което е най-бързият темп на растеж от поне десет години насам. В страната определено може да се забележи растящото безпокойство на управляващите лидери, като почти всяка седмица се насрочват спешни заседания за контрол на цените. Правителството обяви в сряда, че ще "замрази" цената на енергоносителите и ще интервенира пряко на пазара, за да запази ниски цените на най-необходимите стоки.
С продължаващото поскъпване при цените на храните и горивата по световните пазари, прогнозите на китайските финансисти за инфлацията през 2008 г., са за ръст от 4.6%. Според експерти, това прогнозно ниво е силно подценено, като инфлацията в страната ще става все по-трудна за контролиране.
Задължителните банкови резерви са вече на исторически високо ниво от 14.5%, а възможностите за прокарване на по-рестриктивна монетарна политика стават все по-малко. Китайската народна банка е с вързани ръце, като няма да може да повишава лихвеното ниво още дълго време, предвид факта, че в повечето страни по света то пада.
Дори без да поддържа примамлив лихвен диференциал със САЩ, Китай се очаква да привлече огромни количества нежелани финансови средства в страната си. Това е една от последиците на кредитната криза в САЩ, тъй като много инвеститори започнаха да разглеждат развиващите се пазари, като "убежище" по време на финансови кризи.
MOPT
на 14.01.2008 в 11:10:42 #4Само дето Китай си имат износ, а ние тоггава (а и сега) си нямаме и няма приходи ...
qq
на 14.01.2008 в 11:02:12 #3Ще видите вие, като разберат китайците, че има и друго за ядене освен ориз, как ще настъпи световен глад ...
Само Левски
на 13.01.2008 в 14:25:40 #2Щели да замразят Цените на енергоносителите.Как ще ги замразят, като на световните пазари растат.Много просто субсидии и задаваща се криза тип Виденов.
vladimir
на 13.01.2008 в 14:15:18 #1. това е добър сигнал, Че китай запоЧва да се отдава на икономиЧеските закони. то е много лесно за тях сега - без опозиция, без конкуренция, без работниЧески права, без синдикати, без закони, да си растат икономиката. със замразяване на цени само ще им се влоши положението. те не са свикнали да имат икономиЧеска свобода, а цени се намаляват успешно само със свободна Частна инициатива е конкуренция. когато китай стане наистина пазарна икономика е Че ще може да се мери с другите големи - сега не важи. .