През уикенда, Китай отново повиши процента на задължителните банкови резерви до 14.5%, като това трябва да влезе в сила от 26 декември. Азиатската страна се опитва по този начин да противодейства на растящия риск от инфлация, коментира Marketwach.

Националната комисия за развитие и реформи в Китай, обяви в петък прогнозата си за ръст на БВП през 2008 г., от 10%. Очакванията за инфлацията са в диапазона от 4.0% до 4.5%. През следващата година, Китай ще увеличи пет пъти данъците върху земята, която няма статут на обработваема, а чуждите компании вече ще плащат по-високи налози.

Въпросът сега е дали, този нов опит за обуздаване на вече прегряващата китайска икономика, ще успее или не. Този път съществува една основна разлика и тя е свързана с екологичната цена на рекордния икономически растеж. Освен това, Китай ще се опита да се представи по възможно най-блестящ начин следващата година, тъй като тогава ще се проведат олимпийските игри в страната.

Местните организатори се притесняват, как чуждите атлети ще се аклиматизират към силно замърсения въздух в индустриалната част на Пекин. Това като че ли даде искрата на запалена дискусия около въпроса с екологичното производство. За чуждите инвеститори, това представлява голяма възможност за допълнителни печалби. Китайското енергийно производство от възобновими източници е много обещаващо, тъй като страната би отделила сериозни средства за проучвателна дейност и строеж.

Според международните наблюдатели, Китай ще похарчи близо $10 млрд. за разработка на нови възобновими енергийни източници до края на 2007 г., като по този показател ще заеме второто място след Германия. Прогнозите са, азиатската страна да се превърне в най-големия производител на соларни панели и оборудване за ветрогенератори до 2010 г.

Социално-отговорното поведение на корпоративния сектор в страната, е друг важен проблем, за който все повече се коментира в Китай. Бизнесът започва да отделя повече внимание както на човешкия капитал, така и за опазването на ресурсите. Насърчава се рециклирането, плащането на по-високи медицински осигуровки и допълнителното обучение на персонала. Китайските предприемачи започнаха да залагат все повече на екологичното в своите реклами и PR-съобщения, по модел на западните корпорации. Миналата седмица финландската компания Nokia обяви, че е спестила 100 млн. евро от това, че вече ползва двойно по-малки картонените кутии за мобилните си телефони.

Според доклад на световно признати екологични агенции, около 60% от китайските фирми фигуриращи в борсовия индекс Hang Seng, имат публикувани идеи за устойчиво развитие, на корпоративните си интернет сайтове. За съжаление, само малка част от тях са обвързани с конкретни срокове и цели.

Миналата седмица, станахме свидетели на това как една добра екологична инициатива беше провалена в Китай. Магазин за хранителни стоки, реши да въведе малка такса за найлоновите си торбички, което обаче беше посрещнато „на нож" от потребителите, а собственикът бе принуден да премахне таксацията. Международните експерти се надяват, този конкретен случай да не се прехвърли върху цялата икономика и да забави „зеленото" и развитие.