Още миналата седмица CIC отправи покана към глобалните фондови мениджъри да кандидатстват за управление на китайските глобални инвестиции с фиксирана доходност. Според запознати, близо от половината от средствата за чуждестранни инвестиции на фонда, или около 30 млрд. долара, могат да бъдат отпуснати по тази линия.
Желание са изявили повече от 100 кандидати, от тях China Investment Corp ще състави къса листа. Планира се влагане на около 4 млрд. във фонда управляван от JC Flowers, частен инвестиционен фонд от САЩ, който ще се оглежда за закъсали финансови институции.
Според анализатори, CIC вероятно ще получи голяма кеш инжекция от централната банка по-късно през годината, тъй като в момента е вече близо до инвестиционния си таван. Главният икономист на HSBC за Китай обяснява, че първите $200 млрд. са само началото и ако CIC успее да състави собствена инвестиционна рамка и да покаже възможност за получаване на възвращаемост, няма съмнение, че ще му бъде позволено да инвестира и повече.
След официалното стартиране през септември, CIC засега набираше мениджъри и утвърждаваше вътрешните процеси при предприемане на голяма инвестиция.
С близо една трета от правителствените $200 млрд. бе абсорбирано държавното инвестиционно поделение Central Huijin, то притежава правителствените дялове в най-големите китайски държавни банки и къщи за ценни книжа. С други приблизително $67 млрд. се рекапитализираха Селскостопанската банка на Китай, Банката за развитие и Everbright Bank.
Остатъкът бе предвиден за инвестиции в чужбина, включително дял от $3 млрд. в частната инвестиционна фирма Blackstone, инвестиция от $5 млрд. в Morgan Stanley и дял от $100 млн. в хонконгското ИПО на държавната китайска строителна компания.
Китайските валутни резерви се покачват близо с 40 млрд. долара месечно и в края на декември станаха $1 530 милиарда. Голямото количество от тези средства се инвестира в нискорискови активи в чужбина като правителствени бонове, особено на Финансовото министерство на САЩ. Пекин обаче даде нареждане на CIC да предприема по-рискови инвестиции в надежда за по-добра възвращаемост на част от валутните си резерви.
Само че CIC и големите китайски финансови институции, които са направили риска да инвестират в чужбина, са изложени на постоянния натиск да предприемат умни инвестиции, вместо просто да изкарат парите на разходка. За инвестицията си в Блекстоун, китайският суверенен фонд в е критикуван, че купените акции са загубили 40% от стойността си.