Когато петролът бъде изчерпан, светът на наемният труд ще преживее драматични промени, твърдят германски коментатори за Spiegel. Някои браншове напълно ще изчезнат от социалната структура, а други ще се появят „от нищото".

Със сигурност печеливши отрасли ще са строителният сектор и занаятите. В тях масово ще се откриват нови работни места, тъй като домакинствата ще санират недвижимите си имоти.

Сходен бум ще има в предприятията, които произвеждат соларни клетки и вятърни турбини. В момента в Германия в сектора са заети 120.000 души. Според специалист от Фондация Хайнрих Бьол, броят им ще се утрои.

Нов импулс ще получи и отдавна считаното за мъртво селско стопанство - благодарение на покачващото се търсене на биогорива и хранителни стоки с регионален произход.

В автомобилната индустрия все още нищо не е ясно. Ако този бранш не иска да изчезне, той трябва радикално да се промени, счита експертът. Ако автомобилостроителите реагират навреме, те могат да станат „пионери на зеленото бъдеще" и дори да открият нови работни места.

Същото касае машиностроенето. Този, който упорито се придържа към стария си бизнес модел, ще потъне. Който реши да се настрои към новата епоха, разполага с всички шансове.  „Свят без петрол не е краят на вековете - а време за нови неща".

Разбира се, губещи ще има. И те никак няма да са малко. Самолетният бранш ще закрива работни места, тъй като на керосина почти няма алтернативи. Още днес някои самолетни компании отказват полети заради високите цени на горивото.

Транспортните фирми ще пострадат сериозно. Спедиторите едва ли ще могат да си позволяват неограничено да купуват дизел за своите тирове. Фирмите ще трябва да искат от клиентите си да компенсират високите разходи, клиентите ще избягат на тълпи.

Секторът на услугите също трябва да се готви за мрачно бъдеще. Хората ще харчат все повече пари за енергия и за другите неща ще остават все по-малко средства. Кино, ресторанти, туризъм - ще се губят работни места.

Засега правителствените анализатори остават хладнокръвни пред лицето на високите цени на петрола. Ако се правят нови прогнози в тази връзка, те сочат слабо понижение на икономическия ръст. Кредото на политиците е, че фосилните горива още неопределено и във всички случаи много продължително бъдеще време ще са на разположение.

Тази нагласа ще се запази със сигурност още известно време - нали в Европа все още никой не е загинал заради високите цени на петрола.

Само че един ден правителственото настроение все пак може да се помрачи. Границата в цените, след която наистина ще започне да боли, е да речем 200 долара за барел суров петрол. Тази цена според реномираната банка Goldman Sachs ще се осъществи в периода на следващите шест месеца до най-късно две години.

Когато се стигне дотам, правителствата ще започнат да взимат припрени мерки. Възможно е да увеличат натиска върху автомобилната индустрия за влагане на повече пари в изследователска и развойна дейност. Възможно е да се увеличат разходите за наука.

Ще се тръгне към програми за ново насърчаване на екоенергиите, както и нов импулс за атомната енергетика.

В дългосрочен план гражданите трябва да се подготвят за по-сериозно спестяване. Това вече предполага много по-различна макроикономическа политика от например одобрения от Буш „пакет с икономически стимули", разчитащ да засили икономиката, като повиши общата консумация.

Ценността на това да се спестява отново ще излезе на преден план, след като прескъпият петрол започне да души икономиката и приходите от данъци започнат да пресъхват.

За да решат фискалните си проблеми, правителствата могат да въведат еко - данъци. Това от своя страна още повече ще повиши цената на бензина и дизела - едновременно с това обаче хората ще имат всички причини да забравят за фосилните горива.

В националните държави може да има сериозни трудности, но най-големи поражения ще има на международната сцена. В света ще се засили световната конкурентна борба за суровини. Между страните производители и страните потребители на петрол са възможни конфликти. Ще са затруднени отношенията с Русия, Близкия Изток и Латинска Америка.  

Паралелно с това във все по-остра конкуренция ще влизат страните, които консумират повече енергия. Между Европа, САЩ, Китай и Индия кризите изглеждат програмирани.

Прочетете и първата част на статията "Свят без петрол"