Със сигурност печеливши отрасли ще са строителният сектор и занаятите. В тях масово ще се откриват нови работни места, тъй като домакинствата ще санират недвижимите си имоти.
Сходен бум ще има в предприятията, които произвеждат соларни клетки и вятърни турбини. В момента в Германия в сектора са заети 120.000 души. Според специалист от Фондация Хайнрих Бьол, броят им ще се утрои.
Нов импулс ще получи и отдавна считаното за мъртво селско стопанство - благодарение на покачващото се търсене на биогорива и хранителни стоки с регионален произход.
В автомобилната индустрия все още нищо не е ясно. Ако този бранш не иска да изчезне, той трябва радикално да се промени, счита експертът. Ако автомобилостроителите реагират навреме, те могат да станат „пионери на зеленото бъдеще" и дори да открият нови работни места.
Същото касае машиностроенето. Този, който упорито се придържа към стария си бизнес модел, ще потъне. Който реши да се настрои към новата епоха, разполага с всички шансове. „Свят без петрол не е краят на вековете - а време за нови неща".
Разбира се, губещи ще има. И те никак няма да са малко. Самолетният бранш ще закрива работни места, тъй като на керосина почти няма алтернативи. Още днес някои самолетни компании отказват полети заради високите цени на горивото.
Транспортните фирми ще пострадат сериозно. Спедиторите едва ли ще могат да си позволяват неограничено да купуват дизел за своите тирове. Фирмите ще трябва да искат от клиентите си да компенсират високите разходи, клиентите ще избягат на тълпи.
Секторът на услугите също трябва да се готви за мрачно бъдеще. Хората ще харчат все повече пари за енергия и за другите неща ще остават все по-малко средства. Кино, ресторанти, туризъм - ще се губят работни места.
Засега правителствените анализатори остават хладнокръвни пред лицето на високите цени на петрола. Ако се правят нови прогнози в тази връзка, те сочат слабо понижение на икономическия ръст. Кредото на политиците е, че фосилните горива още неопределено и във всички случаи много продължително бъдеще време ще са на разположение.
Тази нагласа ще се запази със сигурност още известно време - нали в Европа все още никой не е загинал заради високите цени на петрола.
Само че един ден правителственото настроение все пак може да се помрачи. Границата в цените, след която наистина ще започне да боли, е да речем 200 долара за барел суров петрол. Тази цена според реномираната банка Goldman Sachs ще се осъществи в периода на следващите шест месеца до най-късно две години.
Когато се стигне дотам, правителствата ще започнат да взимат припрени мерки. Възможно е да увеличат натиска върху автомобилната индустрия за влагане на повече пари в изследователска и развойна дейност. Възможно е да се увеличат разходите за наука.
Ще се тръгне към програми за ново насърчаване на екоенергиите, както и нов импулс за атомната енергетика.
В дългосрочен план гражданите трябва да се подготвят за по-сериозно спестяване. Това вече предполага много по-различна макроикономическа политика от например одобрения от Буш „пакет с икономически стимули", разчитащ да засили икономиката, като повиши общата консумация.
Ценността на това да се спестява отново ще излезе на преден план, след като прескъпият петрол започне да души икономиката и приходите от данъци започнат да пресъхват.
За да решат фискалните си проблеми, правителствата могат да въведат еко - данъци. Това от своя страна още повече ще повиши цената на бензина и дизела - едновременно с това обаче хората ще имат всички причини да забравят за фосилните горива.
В националните държави може да има сериозни трудности, но най-големи поражения ще има на международната сцена. В света ще се засили световната конкурентна борба за суровини. Между страните производители и страните потребители на петрол са възможни конфликти. Ще са затруднени отношенията с Русия, Близкия Изток и Латинска Америка.
Паралелно с това във все по-остра конкуренция ще влизат страните, които консумират повече енергия. Между Европа, САЩ, Китай и Индия кризите изглеждат програмирани.
Прочетете и първата част на статията "Свят без петрол"
godin
на 28.05.2008 в 16:37:30 #29Kihano6 , първо ще ти покажа как сам си противоречиш. Казваш, че изгодата от износа на петрол е само за "шейховете" , а ми цитираш някакво невероятно изключение: колко живеели византийските императори
- точно те ама хич не ме интересуват най-малко защото от 600 години няма такива, а не съм сигурен колко ти е достоверна информацията за тях и имаш ли такава за поданиците им. Историята не ми е толкова далечна, не разбрах ти какво общо имаш с нея. Догмите не са история.
Не е вярно, че някакво управляващо малцинство в 3-я свят единствено има конкретна изгода от износа. Това е глупост и това не е необходимо да се доказва, но все пак: елитът трябва да харчи поне част от печалбите си на място - печалбите са огромни, населението сравнително малко. Изводът!?
Но ако кажеш, че само този елит се ползва от свободи и "демокрация" (принципът "всички сме равни, ама някои сме по-равни"), напълно ще се съглася. Обаче няма да го кажеш очевидно. А точно то е вярното.
Цивилизоваността се изразява в способност за приспособяване към действителността чрез иновации във всички области на обществения живот и икономиката. В случая това за Запада ще означава откриване на алтернативни източници на енергия, след което на доставчиците на петрол ще им остане да се спасяват със собствени усилия.
За всичко, което каза за картинката у нас, е виновен бившият ни елит, който е същият като в третия свят, и споменах - да не си губим времето повече. В България съм и виждам какво става и как някои хора продължават да пускат димни завеси.
Kihano6
на 28.05.2008 в 15:43:19 #28godin, средната продължителност на живота на византийските императори е била 60-61 години като са разполагали с доста примитивна медицина. Въпроса е повече в хигиена, а не в научна медицина. А и по-дългия живот не значи и по-пълноценен. С тези си разсъждения отрече цалата история на човечеството. И африканците и арабите и българите са съществували далеч преди петрола да стане необходомост, но затова пък не се знае дали ще оцелеем след като той свърши. Според едни прогнози ще настанат войни за малкото оставащи достъпни ресурси на планетата (това вече започна с войната в Ирак). Според други промяната в климата, независимо дали резултат от замърсяване, ще доведе дори до липса на вода. С други думи тази "прогресивна" дейност на "цивилизацията" обещава да се заплати с доста мрачни перспективи. Мисля, че нито Иракчаните са мечтали (сънували) за война, нито нигерийците и венецуелците (че дори и руснаците) за бедност. Ако ми говориш за една дузина шейхове събрани около Кувейт огледай се малко по-добре. Грабителството е част от причините за успеха на тъй наречената "западна цивилизация" която не се е свенила да ограбва и подтиска останалите народи когато е необходимо и с военна сила. Като се почне от колонизацията на света та до Ирак и сърбия. Ако за теб това е цивилизация за мен е варварство и не мисля, че джаджите дето са ги измислили компенсират злото което са сторили. Ако ти си част от този "запад" върни се в България щото ние тук не сме. Да, голям късмет е третата ни национална катастрофа, продължаваща вече 18 години. Населението намаля драстично. Средната продължителност на живота (нали е голяма ценност!) се смъкна, раждаемостта е под необходимата за възпроизводство, икономиката е един надут балон (чети другата статия за БВПто), селското стопанство изчезна, разпаднаха се образователната система, медицинското обслужване и отбраната. Престъпността вилнее почти безнаказано. Краде се на поразия. Корупцията е обхванала всички нива на властта. Психическото здраве на нацията се срина, децата се избиват по училищата. И не се вижда оправия. Може магазините и да са пълни със стока, но качеството на живота в сравнение със социализма падна на порядъци. Това ли ти е късмета? Е какво щеше да е ако не бяхме извадили късмет? А цялата идея за външна и вътрешна политика се свежда до чакане на нареждания и изисквания от чужбина следвани от балканско шикалкавене с цел лична изгода? Единствения избор - да си продаваме евтино труда. Къде останаха българите дето са владели почти целия полуостров и думата им е тежала в цяла Европа? Да исторически късмет, наистина!
godin
на 28.05.2008 в 14:55:28 #27Kihano6, ако искаха само да "палят лампата на Аладин" с петрола, щеше да е чудна картинка - продължителност на живота 30-35 години, напълно примитивен бит и изолираност. А в Африка: още по-зле - за това стана дума в друга тема. И щеше да важи чудесният сталинов принцип "няма човек, няма проблем". Не знам дали е "глупост" това, че западът е станал зависим от техните доставки на петрол, но не по-малко доставчиците са зависими от запада. И резултатът е, че са част от Цивилизацията, макар и супер периферна - само като доставчик на суровини, което обаче им позволява да живеят по начин, който иначе не биха и сънували. Що се отнася до "лицемерната" политика на запада, това е пълна глупост - НИЕ специално няма от какво да се оплакваме. Вече сме част от този запад (отново) и по-голям късмет в историята ни не знам да е имало. Въпросът е дали можем да иползваме това, или ще продължим да си губим времето.
Kihano6
на 28.05.2008 в 13:34:13 #26Abadbobata, и още нещо малко не по темата. А кога Иран е заплашвал с ядрените бойни глави дето ги няма, та в Полша и Чехия ще строят ПРО против тях? Казвам ти, политиката на САЩ израел и запада е много лицемерна. Двойните стандарти и приписването на собствените намерения на други са стандартна практика! И няма съмнение, че последните ще гледат да прецакат и нефтопроизводителите и собствените си потребители на нефтени продукти. Те просто така разбират "прогреса" и обществената полза.
Kihano6
на 28.05.2008 в 13:21:00 #25Abadbobata, и що трябва страните от ОПЕК да се съобразяват с някакъв си параметър на американската икономика? САЩ съобразиха ли се с мнението на иракчани, афганистанци и сърби когато нападнаха страните им - доста тежка интервенция в техните икономики, бих казал? Американците да се оправят както могат. Нали са най-умни.
Abadbobata
на 28.05.2008 в 13:08:10 #24Kihano6, Значи не им е работа да успокояват пазара, обаче Consumer Confidence е един от най-важните параметри на икономиката на САЩ, а за да е висок трябва новините да са добри, затова всички (втт US government) се стремят да не говорят такива стряскащи новини и/или да критикуват другите като го правят (както видяхме в първата част на тази статия). И по този начин не се чува нищо за Peak Oil„ кога ще е и дали не е минал.
Kihano6
на 28.05.2008 в 12:43:14 #23Abadbobata, петрола е на тези които го притежават и не им е работа да успокояват "великия западен свят", щото той е имал глупостта да стане зависим от него. Загрижеността за всеки един човек на планетата е трогателна, но ако съществуваше реално, глада в африка щеше да е елиминиран отдавна. А и както писах по-долу напълно възможно е цената въобще да не е свързана с наличните запаси, а с настроенията за петролните търговци.
Abadbobata
на 28.05.2008 в 12:27:00 #22Kihano6, Ся не сменяй темата
те Израел имат около 400 ядрени глави. В тоа ред на мисли Израел е много отговорна ядрена сила, никога не са заплашвали или давали да се разбере, че ще ги използват. Виж други проблеми си имат колкото искаш - права на човека, липса на конституция и т.н.
Abadbobata
на 28.05.2008 в 12:25:32 #21Kihano6, Тва за ООН-то са ясни работи. ООН-то трябва да изисква от всички проивотели на петрол независим одит на тяхните петролни полета за да се прецени кога Светът ще спре да може да увеличава производството си, защото това засяга всеки един жив човек на планетата. Сегашното положение ОПЕК няма и да ти кажат, ако се окаже, че е невъзможно да увеличат добива си (виж Русия си каза в прав текст). Просто ще се усети от пазара как броя на продадения петрол от ОПЕК е намалял. И това в последния момент. Така светът (всеки един човек) е лишен от време за реакция.
Kihano6
на 28.05.2008 в 12:23:56 #20И още, ООН първо да инспектира Израел за ядрени оръжия!
Kihano6
на 28.05.2008 в 12:19:06 #19Abadbobata, ООН е изцяло узурпирана от САЩ. Дори е имало период когато ЦРУ са опитвали да контролират кой да се приема на за служител в ООН. Освен това инициативите на ООН обикновено не се подкрепят от САЩ и Израел. Затова ООН е блокирана организация. Но дори и при тази ситуация малко вероятно е САЩ да успеят да накарат представителите на Африка, Азия и Латинска Америка да гласуват в тяхна полза. Виж, да изфабрикуват процедура която заобикаля гласуването могат. А и как ви се струва например ООН да поиска инспектиране на Интел, да речем, за да определи колко чипове могат да произвеждат щото цената на компютрите била много висока? В крайна сметка, нефтените залежи са на тези които ги притежават и ако искат могат въобще да не ги продават или да си "палят лампата на Аладин". И аз искам банички по 20 ст. ама няма. Не усещате как се плъзгате по американското мислене - нашето е наше - чуждото е общо! Много по български звучи нали? Само трябва да се добави оправданието, че ние ще го употребим (чуждото) за "велики цели" (като замърсяването на планетата), а ония няма да го използуват въобще. Съжалявам но "ония" също имат права и не върви на "защитниците на човешките права" да отнемат права. Но там е цялото лицемерие на запада под "защита на човешките права" имат предвид собствените права щото останалите, включително ние българите не сме човеци. Слушайте администрацията на Буш и ще чуете точно тази философия. Четете историята на САЩ и пак ще се натъкнете на тази философия! Само да припомня, че техните конституционни "равни права" изключват негрите до средата на миналия век! Айде че много се отплеснах от темата.
Abadbobata
на 28.05.2008 в 12:07:52 #18Е ООН-то в смисъл, че е единствения орган, който може да говори от името на всички държави по-света. Те носят голяма отговорнист.
godin
на 28.05.2008 в 11:39:19 #17"ООН-то е светът!!"
Ако не беше запада, петролът щеше да се използва за наливане в лампата на Аладин.
Светът е там, където петролът (е започнал да) се използва по предназначение!
Abadbobata
на 28.05.2008 в 11:16:34 #16Kihano6, ООН-то е светът!! лол!!!!
godin
на 28.05.2008 в 11:03:44 #15И кой е според теб?
Kihano6
на 28.05.2008 в 10:47:31 #14Abadbobata, "И точно тук липсана на информация от ОПЕК, Русия и останалите производители на петрол изиграва решаващо значение. Светът трябва да ги принуди да допуснат до находищата си независими експерти, което обаче няма да стане нито лесно нито бързо, така че гледайте филма." Говориш за трета световна война! Кой е светът? САЩ и Запада?
Crosby
на 28.05.2008 в 10:05:16 #13айде де, айде де! копга ше свършва нефта де! чакам го! бизнеса ми с каруци и магарета не само по софийско ше цъфне! $1 000 за барел първи път! $1 000 долара за барел 2-ри път! продадено на тоя рижавия янки! 20 кинта за литър бензин! диии марко че пак закъснявам с графика!
Abadbobata
на 28.05.2008 в 09:43:02 #12Да се чете: Втора Фаза. Ръста на добива става, от положителен, отрицателен. Въпросния PEAK OIL. Тогава почва да става много мазано. Че от много бяс пак ми потече зелена пяна по брадичката.
Abadbobata
на 28.05.2008 в 09:41:35 #11Статията почва много погрешно: "Когато петролът бъде изчерпан," Значи, не тогава е проблема. Има три фази : Първа фаза. РЪСТА на търсенето на петрол е по голям от РЪСТА на добива на петрол. Това го наблюдаваме в момента. Скоростта, с която се увеличава добива, е по-малка от скороста, с която расте потреблението. Втора Фаза. Ръста на потреблението става, от положителен, отрицателен. Въпросния PEAK OIL. Тогава почва да става много мазано. Трета фазаа. Добива на петрол намалява с много дебел процент годишно от сорта на над 10%. Е до тогава, ако не сме минали на ВЕИ нищо няма да ни помогне. И евентуално свършва. Всичко това следва от факта, че петрола (и въглищата, защото за тях важът същите неща) е КРАЕН ресурс и има камбановидна крива на добив. И точно тук липсана на информация от ОПЕК, Русия и останалите производители на петрол изиграва решаващо значение. Светът трябва да ги принуди да допуснат до находищата си независими експерти, което обаче няма да стане нито лесно нито бързо, така че гледайте филма.
Abadbobata
на 28.05.2008 в 09:35:56 #10Ае, mechka, Млъкни бе, нали говорихме за това. НЯМА ИНФОРМАЦИЯ ИМА ЛИ ИЛИ НЯМА PEAK OIL! И щом няма информация ДЛЪЖНИ (!!!!!!!!!!!!!!!) сме да действаме под презумцията, че има PEAK OIL, защото ако направим обратното и згрешим ще стане мазало. А ако се подготвим за PEAK OIL и то се окаже, че сме се объркали - кво става? Заживяваме в един по-чист свят.