Според синдикатите:
"Близо 40% от работещите в България ще усетят негативните последици от въвеждането на плоския данък догодина, твърдят от КНСБ. Толкова хора у нас получават заплати между 200 и 400 лева. Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров цитира данни на Националния осигурителен институт, според които 1,2 млн. души у нас са заетите в реалния сектор са с доходи под 450 лева месечно."
Печелившите
От изчисленията на КНСБ разбираме едно сигурно нещо - поне 60% от работещите ще спечелят от плоския данък. Няма никакъв спор и никога не е имало различни мнения по тази тема. И според най-негативните и черни прогнози поне 2 милиона човека ще спечелят от плоския данък. Това само по себе си е добра новина, защото рядко се е случвала реформа, от която да спечелят толкова много хора наведнъж.
Реално, спорът е по отношение на това колко хора ще загубят от въвеждането на плосък данък. Ако трябва да сме още по-прецизни, всъщност става въпрос за въвеждане на плосък данък с необлагаем минимум. Това е важно, защото ако бъде въведен плосък данък с необлагаем минимум никой дори и теоретично не би могъл да загуби от тази данъчна реформа. А ако трябва да навлезем докрай в детайлите, част от загубите, споменавани от синдикатите, се дължат на нещо съвсем различно - промяната в съотношението на осигурителните вноски. Но тези детайли не са толкова важни в момента
Губещите
Синдикатите казват, че според данни на Националния осигурителен институт 1.2 милиона човека в момента се осигуряват на по-нисък доход от 450 лева месечно. Това са малко под 40% от работещите в България. Трудно можем да проверим дали данните на НОИ са точно такива, доколкото не са достъпни публично и затова ще трябва да се доверим на синдикатите.
Всъщност, големият проблем с данните е друг - и е свързан с наличието на сива икономика. В същото изявление, в което Пламен Димитров от КНСБ твърди, че 40% от работещите ще загубят от плоския данък, той казва, че една трета от работещите имат доходи от сивата икономика. С други думи, самите синдикати признават, че официалните данни на НОИ не са верни, защото много хора укриват доходи.
Последиците от подобно твърдение са сериозни. Ако 40% от хората имат официален доход под 450 лева, а в същото време 33% от хората имат допълнителни недекларирани доходи, то е съвсем очевидно, че делът на хората, които реално получават доход под 450 лева е значително по-нисък.
В допълнение, това че един човек получава днес 420 лева, не означава, че и през 2008 година ще продължи да получава толкова. Точно обратното - при запазване темповете на увеличаване на доходите хората, които в момента получават средна заплата от 400 лева заплата, след една година ще получава вече над 460 лева. На практика, средните заплати между 390 и 450 лева днес се транслират в средни заплати от 450-520 лева след една година. Т.е. 40-те процента от хората, които официално получават под 450 лева доходи след една година няма да са 40%, а по-скоро 30%-35%.
От всичко казано дотук остава впечатлението, че според официалната статистика губещите от плоския данък са горе-долу толкова колкото са хората, които имат недекларирани доходи. Тук възниква въпросът дали тези две групи от хора съвпадат?
По сектори
Според публикуваната статистика на Националния статистически институт (НСИ) най-ниски заплати в България се получават в сектор селско и горско стопанство където според официалните данни заплатата е 291 лева на месец средно (данните са към месец септември 2007). Трябва да имаме, обаче, предвид две неща. Първо, голяма част от доходите на селските стопани са във вид на натура и не се облагат с данъци, т.е. върху тези си доходи те плащат нулев данък. Второ, селските стопани плащат много по-ниски осигурителни вноски от останалите заети. В този смисъл, средното данъчно-осигурително бреме на селските стопани е доста по-ниско отколкото на останалите заети.
Други хора с ниски официални заплати са в сектор "Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството", които според НСИ вземат 328 лева заплата на месец. На практика, едва ли може да се намери и един автомонтьор или дилър на автомобили, който да взима 328 лева заплата. Реалните доходи в сектора са в пъти по-високи.
Строителството също според официалната статистика е сектор с ниски доходи, с 373 лева средна заплата през септември. Реално, от няколко години търсенето на строителни работници е много силно и заплатите в сектора са в пъти по-високи и продължават да се увеличават. Дори според официалните данни увеличението на заплатите за една година е почти 30%. Очевидно и тук няма да намерим хора, които да пострадат от плоския данък.
Много ниски заплати - според декларираните данни - има и в сектор "Хотели и ресторанти". Средната заплата официално е 306 лева. И тук, както и в строителството, търсенето на персонал е високо /особено по морето и курортите/ и заплатите са значително по-високи, но не се декларират. Да не говорим, че никой дори и не си помисля да плаща данък върху бакшишите, които получава - а това е голяма част от доходите, която остава необложена.
В споменатите отрасли работят почти една трета от заетите. Важното е, че при всички тези отрасли забелязваме, че ниските официално декларирани заплати са свързани с наличие на "сиви" и недекларирани доходи. Т.е. в много от случаите хората, които според официалните данни имат доход под 450 лева са всъщност хората, които имат допълнителни недекларирани доходи. Което радикално намалява броя на възможните губещи от плоския данък без необлагаем минимум.
Компенсации
Очевидно губещите от плоския данък и премахването на необлагаемия минимум не са 40% от работещите, а многократно по-малко. Но дори и при тях положението не е безнадеждно, защото:
Първо, правителството ще компенсира всички работещи в държавния сектор.
Второ, минималната заплата се увеличава с цели 22%, т.е. всички хора с доходи на или около минималната заплата не само ще бъдат компенсирани, но и ще спечелят (а в България много хора декларират минимални доходи).
Трето, минималните осигурителни прагове се увеличават средно с 26%, което означава, че всички с доходи около минималните осигурителни прагове ще спечелят, а няма да загубят от реформата (отново, много хора декларират доходи равни или малко по-високи от минималните прагове).
Четвърто, ръстът на заплатите е толкова висок през последните години, че до 2-3 години няма да остане и един човек с доход под 450 лева. Което означава, че дори в най-лошия случай губещите от данъчната реформа са губещи само временно и ще започнат да печелят от нея след не твърде дълъг период от време.
Пето, както изглежда през 2008 година има шанс за ново намаление на осигурителните вноски с поне 3 процентни пункта. Ако подобно намаление се случи, най-вероятно още през 2008 всички ще започнат да печелят от плоския данък независимо от премахването на необлагаемия минимум.
SHANTAL
на 09.02.2008 в 00:05:29 #20Само едно ми е интересно! Колко от тези, които са ЗА плоския данък работят като счетоводители? Колко от тези, които са ЗА имат контакт с хора, които взимат заплата под 700лв? Ако се замислим малко повече, ще стигнем до извода, че не всички живеят в големите градове и получават заплата средно 500лв! Както винаги законите са в полза на тези, които печелят повече. Защо да си облагаме заплатите с 24%, когато може да е само с 10%. Имат ли представа хората, които казват Да на този данък, колко се покачват осигуровките на една фирма? А това увеличение на заплатите се прави, за да се покрие загубата от данъка. А хората, които укриват данъци надали са шивачките, които с подути от работа пръсти се трудят, за да изкарат прехрана на семействата си. А може би укриват данъци и тези хора, които лятно време се трудят на полето, за нашия хляб. Но не... как така ще се сетим за тези хора! Нали сме важни само ние! Не е нужно да си икономист, за да разбереш какви са последиците от плоския данък. Дано прогнозите се окажат равилни. А дотогава ще си плащаме всички данъци, които нашата свидна България реши. Най- накрая може би ще плащаме данъци и за обгазения въздух, който дишаме. Благодаря!
bjork
на 10.01.2008 в 12:22:50 #19печелят тия дето са още живи - демек не са упукани още, губят - тия дето ги търпят
Desty
на 30.12.2007 в 09:20:39 #18Ако трябва да бъдем точни, от плоския данък само може да се спечели: 1) изсветляване на доходите поради причината, че хората ще плащат ниски данъци, и ще могат да доказват по-големи доходи където е нужно. Ако данъка беше прогресивен, хората с по-големи заплати пак щяха да ги крият защото ще трябва да платят по-голям % данък от този който ще платят при по-ниски заплати. 2) по-лесно ще е за работодателите да вдигат заплатите, тъй като за да ти вдигнат реално заплатата със 100лв, няма да са нужни примерно 300, а 200лв. 3) реално с плоския данък се губят 20лв за хората със заплати 200лв. Съответно от 200лв нагоре до 430лв някаде това, че данъка не е 20%-22% означава, че тези 20лв. само намаляват, т.е. средно хората с ниски заплати ще загубят 10лв от тази мярка - които със сигурност не може да се каже, че са решаващи за каквото и да е било. 4) ясно е, че голям процент от хората работят на декларирани ниски заплати - така, че тяхната нищожна загуба от 10лв не е важна, а освен това техния работодател ще има стимул да им увеличи осигоровките без това да му коства доста повече пари отколкото когато данъка е бил 20%-24%. 5) повечето (бих казал 90%) от реално работещите хора на толкова ниски доходи са на държавна работа - тези хора държавата ще ги компенсира с увеличение на заплатите (там 30-40лв сигурно), и по този начин почти няма да има губещи (макар че губещи не е правилна дума за хората с намалял доход от 5-10лв които по никакъв начин не са критични за тяхното оцеляване.. т.е ако те оцеляват наистина с 200лв, ще оцеляват и със 180лв). Да не говорим, че минималната работна заплата се вдига. 6) при положение, че има плосък данък, хората няма да се притесняват от това да изкарват и декларират повече пари, защото те ще се облагат по същия начин ако изкарват и декларират и по-малко пари, а няма да им се взима по-голяма част от "сиренцето". 7) максималния осигурителен доход не може да се премахне тъй като има и максимална пенсия, и реално дори в момента, хората осигуряващи се на максимума - ако им се присметне пенсията, би трябвало да взимат доста пъти над максималната пенсия - т.е. държавата би "крала" повече от уж осигуряващите се за себе си хора (т.е. пенсия според уж осигурителна заплата) необлагаемият минимум не може да се запази, тъй като това би означавало, че няма да има изсветляване на доходите - т.е. хората биха заявявали ниски заплати, за да не плащат въобще никакъв данък. и т.н.
raylight
на 29.12.2007 в 17:12:59 #17Като се има предвид, че 70% от капитала у нас е червен, нямам нищо против да се облага с прогресивен данък
Само Левски
на 24.12.2007 в 23:16:52 #16Неделчо напълно съм съгласен с теб; БСП е дясна партия, а ДСБ и ГЕРБ са леницата в България. Това е реалността.Иван КОСТОВ СЕ ОБЯВИ ЗА ПРОГРЕСИВЕН Данък уж е десен.ГЕРБ също се обявиха за прогресивен данък с две ставки 10% и 0 %.
hellwitch
на 10.12.2007 в 16:26:10 #15Barcelona Регистриран на: 28.07.2006, 13:29 Пуснато на: 29.11.2007, 12:21 hellwitch, въобще не си прав: 100 лева са си 100 лева и са три пъти повече от 30 лева. (между другото данъците ще са по-малко и за двамата защото се смятят след като се приспаднат осигуровки) ============================= НЕ е така - ако от тези 30 лв. зависи дали ще има с кво да си намажеш филията сутрин те са много по ценни от 100 лв., с които ще отидеш ведъж да диско например.
Barcelona
на 30.11.2007 в 09:16:41 #14Тхорн, 2007: 1700 лева заплата - 150 лева осигуровки (около 11% от 1400) - 324 лева дод (24% от около 1350) ----------- 1226 лева 2008 : 1700 лева заплата - 220 лева осигуровки - 148 лева дод ----------------- 1332 лева
zero
на 29.11.2007 в 23:08:30 #13Pi4Trepa4: > Как този данък ще накара тези хора, които декларират нереални доходи да декларират реални, след като данъкът влезе в сила? Много лесно - вече няма да имат такъв зор да си крият доходите, защото няма да плащат такъв голям данък върху тях. Така ще могат да си обявят пълната заплата а като взимаш официално по-голяма заплата можеш да теглиш по-големи кредити, повече пари за пенсия и т.н. За принуждаване никой не може да те принуди но няма да е толкова изгодно да укриваш доходи
насо
на 29.11.2007 в 22:44:15 #12Тхорн, всъщност този, който има доход над 1 500 до 2 000 ще печели повече от преди, защото ще получва по-голяма пенсия (все пак ще се е осигурявал на по-висока сума). Между другото това ограничение би трябвало да го премахнат, но депутатите взимат над 2 000
Thorn
на 29.11.2007 в 17:16:14 #11Въпрос - освен плосък данък от 10% и премахване на необлагаемия минимум ще има и увеличаване на максималния осигурителен доход от 1400 на 2000 лв. Хората с брутна заплата над 1400 лв на печалба ли ще са или на загуба. Примерно ако някой има 1700 лв бруто - печалбата му от намаляването на данъка от 24% на 10 % ще компенсира ли загубата от осигуровките които ще плаща за сума от 300 лв. по-голяма, в сравнение с тази, върху която е плащал досега?
boris
на 29.11.2007 в 17:04:12 #10Pi4Trepa4 Регистриран на: 05.11.2007, 19:02 ------------------------------------------------- Като ги накара да се побъркат от смях
Pi4Trepa4
на 29.11.2007 в 16:31:59 #9Добре едно не ми стана ясно. Как този данък ще накара тези хора, които декларират нереални доходи да декларират реални, след като данъкът влезе в сила?
Неделчо Съботинов
на 29.11.2007 в 16:14:30 #8Има ли социално правителство като това на Луканов, Виденов, Станишев, най-много го духат бедните. А най-голям процент от твърдия електорат на социалистическата партия е именно сред бедните в страната. Забавно е как социалистите се подиграват с избирателите си, а те винаги са плътно зад тях. Всичко това има някакъв перверзно-порнографски привкус.
жони
на 29.11.2007 в 15:52:14 #7Бернхард Рордин, ти си егати прозорливия пич!
Barcelona
на 29.11.2007 в 12:33:33 #6MITTAG, данъка е приет на първо четене без необлагаем минимум. Няма и да го въведат според мен, защото ако го направят съвсем ще спаднат данъците на хората с под 400 лева заплата (тоя с 300 лева ще плаща под 10 лева данък) , а пък това както се разбра са 40% от работещите. И може да има проблеми с приходите от тоя данък. Много по-добре е да е се дигнат заплатите на хората в бюджетната сфера - така хем ще отчетат че са дигнали заплатите, хем хората няма да са ощетени от данъка. А в частния сектор няма къде да мърдат - и те ще трябва да дигат заплатите.
Barcelona
на 29.11.2007 в 12:21:50 #5hellwitch, въобще не си прав: 100 лева са си 100 лева и са три пъти повече от 30 лева. (между другото данъците ще са по-малко и за двамата защото се смятят след като се приспаднат осигуровки) Демек този "богатия" с 1000 лева заплата (с толко мизерна сума не знам как се живее богато) ще даде данък на държавата колкото трима с по 300 лева. и 300 лева осигуровки платени от него и работодателя и сметни сам колко пари дава този човек на държавата и колко пенсионери издържа примерно. Така че данъка си е идеален така. Следваща стъпка е намаляане на осигуровките
MITTAG
на 29.11.2007 в 11:59:14 #4не можах да разбера - приеха нещо на първо четене, но необлагаемия минимум приеха ли го, не го ли приеха? може ли някой да ми обясни?
zero
на 29.11.2007 в 11:46:06 #3Страхотна статия, много ме изкефи
Неделчо Съботинов
на 29.11.2007 в 11:28:13 #2А не е ли ирония, че капиталистическа и силно дясна финансова мярка като "плоския данък" се въвежда от ляво и "социално ориентирано" правителството като това на Станишев. Не бяха ли те хората, които се бориха за равенство и социална справедливост. А най-интересното, е че с този данък те подпомагат средната класа и богатите в обществото, където обаче не е техния електорат. Абе политиката вече не е това, което беше
hellwitch
на 29.11.2007 в 11:00:03 #1Този данък е едно от малкото добри неща в бюджета. А проблема при него е че е посък а не прогресивен. Т.е. вместо 10% за всички би трябвало да е 500лв. - 8%, от 500-1000-10% и над 1000 - 12% - така този данък ще остане социален(по богатите ще помагат на по бедните) иначе както е сега - на 10% всички данъка е несоциален защото 30 лв за човек 300 лв. заплата са много повече отколкото 100 за човек с 1000 вл заплата(т.е. този с 300 лв. ще се лиши от месни храни през месеца заради 30-те, а този дето е с 1000 няма да отиде на СПА или почивка и през зимата ).