Руският финансов министър Алексей Кудрин заяви, че доларът е "в добра форма", като каза и че американските пари засега нямат алтернатива като световна валута, съобщи Bloomberg.

Така Кудрин подкрепи доверието в долара, само седмица, след като президентът на Русия Дмитрий Медведев, постави под въпрос глобалния статут на американските пари.

„Прекалено рано е да говорим за алтернатива", е казал финансовият министър на Русия, след срещата на страните от Г8 в Лече, Италия.

Коментарът на Кудрин подчертава зависимостта на Русия, Китай, Бразилия и Индия от американския долар и американския експортен пазар, според Bloomberg.

Общият обем на валутните резерви на четирите държави от БРИК е 2.8 трлн. долара, като те са сред най-големите притежатели на американски държавни облигации.

Изявлението на финансовия министър идва преди първата среща на лидерите на страните от БРИК, която ще се състои тази седмица в Екатерининбург.

Очаква се на нея четирите държави да приемат общи мерки за увеличаване на натиска за получаване на по-голямо влияние в световната финансова система.

Развиващите се страни искат увеличение на тяхното влияние и право на глас в Международния валутен фонд, като например Бразилия, която е 10-та по големина икономика в света, има дял от 1.38% от гласовете в борда на фонда, по-малко от Белгия с 2.09%, чиято икономика е три пъти по-малка.

Реалът поскъпна с 11.2% през последния месец, рублата с 6.9%, а рупията с 6.4%. А юанът  поскъпна с 21% между юли 2005 г., когато правителството позволи на търговията с него, и юли 2008 г., след което ралито беше ограничено от Пекин, заради икономическото забавяне, следствие от глобалната криза.

Поскъпването на валутите на страните от БРИК, в последния месец, беше следствие от бягството на международните инвеститори от долара, заради безпокойството за рекордния външен дълг, с които се финансира растящия бюджетния дефицит в САЩ.