Няма възможност за ново присъединяване на мощности от възобновяеми енергийни източници през тази година. Това става ясно от доклад на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев от края 2013 г., в който е упоменато, че страната ни е изпълнила изискванията си свързани с консумация на електроенергия от възобновяеми енергийни източници до 2016 г.
Именно този доклад бе цитиран като основен мотив от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за определяне на цените на електроенергията, произвеждана от слънце и вятър. В документа се предвижда орязване на преференциалните цени за този тип енергия (без биомасата) с между 20 и 60 процента в зависимост от вида технология и инсталираната мощност на електроцентралата.
На журналистически въпрос защо ДКЕВР продължава да определя цени за фотоволтаици и ветрогенератори, при положение, че те вече не могат да се ползват от преференциални такива, както и от задължително присъединяване към мрежата, председателят Боян Боев заяви, че законът изисква регулаторът да определя такива цени.
Припомняме, че през последните години беше обявен нулев капацитет за присъединяване на ВЕИ-та от слънце и вятър, като единствено централите с подписани договори от 2012 г. успяваха да довършат инвестициите си.
Пред Money.bg председателят на управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русева обясни, че променените цени не засягат фотоволтаичните и вятърни централи, които вече са присъединени и с които е сключен договор за изкупуване на произведената от тях електроенергия. Тя обаче посочи, че регулаторът намалява обемът на задължително изкупуваната електроенергия дори и от старите ВЕИ-та.
Русинова каза още, че с новите цени на за фотоволтаици и вятър никой вече няма да иска да инвестира в България, дори и семейните къщи, които често поставят панели с мощност до 5 киловатчаса. Тя посочи, че ако една 5 киловатова соларна централа бъде инсталирана сега, нейните инвестиционни разходи биха се възстановили едва след 16 г.
Припомняме, че наскоро бе оповестена неофициално новата енергийна стратегия. В нея се посочва, че от малко над 1 000 мегавата инсталирана мощност от фотоволтаици трябва да бъдат демонтирани близо 400 мегавата и да останат около 600. Дали това ще бъде записано и в официално представената стратегия, предстои да разберем.