Гръцките депутати откриха как могат да грабнат милиони - чрез организирането на предсрочни избори. Най-големите гръцки партии ще си поделят почти 30 милиона евро за изборите, насрочени за началото на май, коментира Deutsche Welle.
На 6 май за Гърция би трябвало да започна нова ера. След дълги протакания и отлагания датата за изборите най-сетне бе определена. И не е невероятно досегашният двупартиен модел, при който консерватори и социалисти се редуваха начело на държавата, да се трансформира в нова политическа констелация.
Арийци и въстаници искат властта
Като изключим постоянното присъствие на "Нова демокрация", ПАСОК и десните популисти допитвания предричат влизането на редица нови партии в гръцкия парламент. Общото между тях е, че са против договорената с Европейския съюз политика на икономии. Сред новаците е например партията "Златно разсъмване", която би могла да вземе между три и пет процента от гласоветe, т.е. влиза в парламента със сигурност.
Принципно с екстремните обозначения би трябвало да се внимава, но ни най-малко не би било пресилено тази партия да бъде наречена и нацистка: в нея могат да членуват само "арийци". Дали се имат предвид чистите гърци? Символ на партията е малко видоизменен пречупен кръст, а хитлеровият поздрав е нещо обичайно в редиците на "златните".
Кои ли са "чистите гърци"?
Между седем и десет процента от гласовете пък би могла да получи друга нова партия - "Независими гърци". Тази партия, която е твърдо против политиката на икономии, представлява отцепило се крило от консервативната "Нова демокрация". "Независимите" са на мнението, че Гърция е жертва на международен заговор и се обявяват за национално въстание.
В десния политически спектър до момента доминираше дяснопопулистката партия ЛАОС, която е коалиционен партньор в преходното правителство. По всяка вероятност тя на свой ред ще получи между три и четири процента от гласовете. Сумирайки подкрепата за тези три партии, става ясно, че в Гърция се надига сериозен крайно десен избирателен потенциал от 19 на сто.
При традиционните леви партии се констатира сериозен спад в доверието, особено що се отнася до комунистите. Поради това възниква въпросът дали ще се сбъднат прогнозите на експертите за край на двупартийния политически модел. В новия парламент определено ще има повече партии, но когато става дума за съставяне на правителство, тежестта отново ще се разпределя между "Нова демокрация" и ПАСОК.
Брюксел е ядосан
В Брюксел особено възмущение предизвика сумата, одобрена от атинския парламент за предизборната борба - 29 милиона евро. Съгласно изследване на сдружението на гръцките данъкоплатци, партиите в страната получават над шест пъти повече пари за кампаниите си от германските партии, съотнесено към данъчните постъпления.
"Нова демокрация" и ПАСОК са паразити, смята Ги Верховстат (на снимката вдясно)
Покрай огромното финансиране на предизборната кампания в Гърция, председателят на фракцията на либералите в Европейския парламент Ги Верховстат настоя за спиране на плащанията за страната от втория спасителен пакет. "Защо да продължаваме с втория спасителен пакет, след като двете големи гръцки партии не дават знак, че искат да променят системата? ПАСОК и "Нова демокрация" са виновни за всички структурни проблеми на Гърция и се държат като паразити", заяви той.
През март гърците получиха от ЕС втори спасителен пакет в размер на 133 милиарда евро. В замяна на това от месеци насам Атина провежда крути мерки за икономии. Пенсиите бяха драстично намалени. Една пета от работещите в обществения сектор ще бъдат съкратени.