Днес, изпълнителният директор на „Мини Марица-изток" ЕАД инж. Иван Марков преряза лентата на въглищния целик* между рудниците „Трояново-север" и „Трояново-1", в който са инвестирани близо 250 млн. евро, съобщи Старозагорският икономически портал. 

Със срязването започва и добивът на въглища в най-благоприятната зона за открито разработване на Източномаришкото находище.

Изземването на целика е ефективно проектно решение, осъществявано повече от 30 години от две поколения минни специлисти, проектанти и миньори. Технико-икономическият доклад за рудник „Трояново-север" сочи, че запасите на лигнитни въглища в целика достигат 200 млн. тона.

От тях 25 млн. тона вече са иззети, а останалите около 175 млн. тона въглища са достатъчни да осигурят безпроблемната работа на „Мини Марица-изток" ЕАД за няколко години.

Според геоложките проби въглищата в целика са най-плитко заложени и с най-добри качествени показатели. Те са и с възможно най-ниското пепелно съдържание - едва 28%, при съдържание на пепел за въглищата на „Мини Марица-изток" между 16 и 45 на сто.

Усвояването на запасите в целика ще осигури предстоящото завишение на производствената програма от 23 млн. тона годишно до 28-32 млн. тона в близките 5 години след рехабилитацията на централите в комплекса и до 33-35 млн. тона годишно след построяването на новата мощност на площадката на комплекса „Марица Изток".  

Усвояването на целика ще доведе не само до удължаване фронта на добив на рудника с 1 км, но ще намали и коефициента на откривка и ще освободи мащабни терени за рекултивация. Това ще позволи „Мини Марица-изток" да увеличи темпа на изпълнение на екологичната си програма и възстановяването на земите, нарушени от минната дейност.

За 2008 година „Мини Марица-изток" ЕАД планира да добие 23,1 млн. тона и да достигне разкривка от 98 млн. куб. метра земна маса. Очаква се инвестициите да достигнат 84,112 млн. лева, което е с близо 3 млн. лева повече от инвестициите за 2007 година.

* Целик - вид предпазен стълб, площ между два рудника; временно или постоянно оставен, неиззет масив от полезни изкопаеми за защита от деформация, обрушване, разрушаване на минни изработки, пробив на води и за запазване на комуникации, инженерни съоръжения и др.