„Мистър 140%" е заглавието на първа страница на „Стандарт" за пернишкия прокурор, който печелел като лихвар
Мистър 140%. Така Перник нарича вече зам. окръжния си прокурор. По първи петли вчера Бисер Михайлов бе закопчан в леглото заради лихварство. Висшият магистрат раздавал заеми с убийствена годишна лихва от 140%. Срещу него е повдигнато и обвинение за принуда. Той заплашил с бой жена, за да я накара да изплати 10 000 евро "кредит" на близък.

Сметките на лихваря в тога водел брат му Васил. Той първи завъртял бизнеса с незаконните кредити. В дома му баретите намериха черния тефтер с имената на длъжниците и 40 000 евро. За заем от 30 000 лева прокурорът иска 3700 лв. лихва на месец до връщане на сумата, разказали свидетели пред полицаите. Михайлов бе пуснат под гаранция вчера срещу 5 бона. Висшият съдебен съвет започва дисциплинарно производство срещу него.
Още от статията на „Стандарт"

„Банките се ослушват за намаляване на таксите", информира от първата си страница „Сега"
Банките в България не са склонни да вземат мерки за намаляване на банковите такси. Това се разбра вчера след среща на вицепремиера Симеон Дянков и шефа на НАП с Асоциацията на банките в България.

Освен уточняването на срока, от който данъчните ще получат достъп до кредитните досиета на гражданите, банкерите са били помолени и да намалят поне таксите при банковите преводи към бюджета. За най-обикновен превод трезорите сега събират средно 6 лв. Обсъдено е също и евентуално сваляне на удръжките при теглене от банкомат, когато изплащането на заплатите мине само по банков път. Експерти, участвали в срещата, обясниха, че банките са подкрепили усилията на кабинета в битката със скритата икономика, но не са поели никакви твърди ангажименти.

Данъчните ще получат достъп до кредитните досиета на гражданите и фирмите до края на годината, похвали се шефът на НАП след срещата. "Ако се установи, че заемите са теглени на базата на неофициални доходи, на лицата могат да бъдат възложени ревизии за 5 г.", обясни Красимир Стефанов. "НАП е единствената приходна администрация в ЕС, която няма достъп до банковите сметки на хората", оплака се той. От ведомството му все пак успокоиха, че целта на обмена на информация с трезорите не е да се правят масови проверки. Идеята била при ревизия на рискова фирма НАП бързо да провери кредитното досие на дружеството и евентуално движението по банковите сметки.
Още от статията на „Сега"

„Танов: Който е срещу нас, е в сивия сектор", избира за заглавие на първата си страница „Дневник"
Директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов обвини компаниите от петролния и алкохолния бранш, които обжалват наредбата за контрол на акцизните стоки пред Върховния административен съд (ВАС), че са в сивия сектор и че не искат да плащат пълните си задължения към държавата.

На наредбата, която вече е в сила и има гратисен период за изпълняване на изискванията й до края на месеца, се разчита да наложи тотален контрол над производството на алкохол и петролни продукти чрез монтиране на измервателни уреди в предприятията. Изказването на Танов стана по време на парламентарната бюджетна комисия вчера, на която финансовият министър Симеон Дянков, неговият заместник Владислав Горанов, директорът на НАП Красимир Стефанов и Ваньо Танов се явиха, за да представят своите прогнози за изпълнение на приходите.

Шефът на митниците заяви, че ако наредбата остане в сила, ще съберат с 250 млн. лева повече ДДС спрямо заложеното в актуализирания бюджет за 2010 и това ще компенсира около 150 млн. несъбрани акцизи. Стефанов също обеща преизпълнение на приходната задача с над 100 млн. лева. Според първоначалните данни за август за постъпленията в бюджета на годишна база има подобрение в събираемостта и от двете ведомства.

Танов обвърза и успеха в борбата със сивия сектор с утвърждаването на обжалваната наредба, чието въвеждане се подкрепя и от опозицията. Вчера ВАС заседаваше по спорната наредба, като решение се очаква най-рано днес.
Още от статията на „Дневник"

„За първи път бележим ръст на приходите от данъци", съобщава от първата си страница „Класа"
За първи път от началото на кризата страната ни бележи ръст на приходите от данъци на месечна база през август, стана ясно от отчетите на НАП и Агенция „Митници" пред парламентарната комисия по бюджет и финанси. Заместник финансовият министър Владислав Горанов коментира, че това са първите положителни сигнали за изпълнение на приходите, заложени в държавния бюджет. Увеличаването на приходите се дължи основно на ръста в промишленото производство и селското стопанство, добави той. Според него заложеният дефицит от 3.8% на начислена основа все още е реалистичен и ще бъде постигнат в бюджет 2010. От финансовото министерство прогнозират, че около 99.6 на сто от заложените приходи ще бъдат изпълнени, като се очаква преизпълнение от ДДС и неизпълнение от акцизи.

Ваньо Танов, изпълнителен директор на Агенция „Митници", коментира, че 6.358 млрд. лв. са били приходите в агенцията за 2009 г., през 2010 г. са заложени 6.592 млрд. лв., а очакваното изпълнение е 6.560 млрд. лв. Той обясни, че има ръст на приходите от ДДС спрямо 2009 г. и няма съмнения за изпълнението на приходната част на Агенция "Митници" в бюджет 2010. С 416 млн. лв., или със 17,5% се очаква да е ръстът на приходите от ДДС спрямо 2009 г., посочи Танов. При ДДС-то от внос преизпълнението е с около 200 млн. лв., а при митата очакваното изпълнение е около 130 - 140%. По думите му има възможност и за допълнителни приходи. Очаква се през ноември и декември да се увеличи вносът на суров петрол и съответно да се повишат и приходите от ДДС върху горивата. Спадът на приходите от акцизи върху горива пък е 0.9% в сравнение с миналата година.

Според него, ако част от сивия сектор не е бил „изкаран на светло", процентът е щял да бъде поне 10 на сто.

Шефът на Агенция „Митници" обясни, че фирми са плащали акциз само върху 10% от продукцията си. Това са компаниите, които в момента атакуват в съда т.нар. Наредба 3, която регламентира информацията от данъчните складове да попада директно в агенцията. По този начин ще се прекратят множество практики за реализация на алкохол или горива без акциз на пазара.
Още от статията на „Класа"

„Пълна промяна за Темида", четем от първата страница на „Монитор"
Пълна реформа в правораздаването у нас започват магистрати и политици. Това стана ясно вчера по време на представянето на докладите за дейността на Върховната касационна прокуратура и Върховния административен съд в парламента.

Тя ще се състои в преразпределяне на щата на Темида и създаването на  нова наказателна концепцията. По този начин трябва да се отпушат най-натоварените магистратури у нас и да се премахнат от разглеждане в съд делата, които приключват само с глоби.

Идеята на депутатите, която е подкрепена и от шефа на ВАС Константин Пенчев и главния прокурор Борис Велчев, е да се извърши пълен анализ на съдебната власт, който да покаже коя магистратура колко реално работи.

След този анализ ще се извърши пренареждане на щатния състав на Темида. Целта е не да се съкращават магистрати, а да се оптимизира тяхната работа. От докладите на двамата висши магистрати стана ясно, че в момента съдебната власт работи на неравномерни обороти. Цифрите сочат, че в някои населени места делата са твърде малко, а в други - магистратите са претрупани и работят на предела на възможностите си.

Като пример за ниска натовареност бе посочен Административният съд в  в Разград, където всеки от съдиите е имал по едва 8 дела месечно. В Перник пък броят им е достигал до 13. Освен това служителите на Темида нямали добра материална база и в Сливен се налагало по 8 съдии да работят в кабинет, оборудван единствено с три бюра и диван. В пленарната зала се чу и предложението административните съдилища да се съкратят от 28 на 6. Според Константин Пенчев обаче неефективността им може да се компенсира със съкращения главно на съдии, но и на административен персонал.
Още от статията на „Монитор"

„Министърът, който се опитва да ни извози" е заглавието на анализа на Петьо Цеков в „Сега"
Нямам интереси в автобусния превоз. И в товарния нямам. Не познавам никого от транспортния бранш. Скоро не съм ползвал междуградски рейс, а от жп транспорта май се отказах, когато преди 3-4 години се наложи да пътувам и през февруари, и през август - първият път щях да замръзна, а вторият - да се сваря.

Въпреки това съм наясно, че България притежава добре развит автобусен превоз, и то на конкурентни цени, а БДЖ не е сменила и една гайка оттогава. Това се вижда и с просто око - от автогарите тръгват рейсове за всяка паланка и ако пропуснеш някой, спокойно може да се натовариш на следващия след час-два. Българските рейсове са сравнително нови, бързи и удобни. Шофьорите карат като за световно, но не съм чул някой сериозно да твърди, че междуградските автобуси са основен фактор за ПТП. Последната национална схема за превози пък датира отпреди 5 години, така че си е направо свръхнова - не забравяйте, че у нас част от законите, дето действат, са приемани още по времето на Тато.

Тогава защо транспортният министър Александър Цветков иска да променя нещо, което работи?

Министърът е решил да определя къде ще спира рейсът. Сигурно ще каже и кой да кара влака. Той чертае национална автобусна мрежа, в която има гръбнак - градовете над 30 хил., и някакви костички - всички останали градове, села и паланки. Така Севлиево, Нова Загора, Лом, Карлово, Велинград, Троян, Айтос и т.н. автоматично се превръщат във второразредни населени места, а ежедневно ще броим населението на Сандански и Самоков, щото там според едни данни живеят 29 хиляди и нещо, а според други са над 30 хил. жители. Може да се възроди и търговията с местожителство - колко му е да докараш няколко катуна, за да издигнеш Самоков до град от национално значение. Вярно, чак като Саркози едва ли ще плащаме, но все ще се договорим някак си. Слава богу, че Дупница е с 39 хил. жители, иначе дупничани щяха да пътуват за София през Кюстендил, така както плевенчанинът Цветков е пътувал едно време през Кайлъка за гарата.
Още от статията на „Сега"

„Автомобилният пазар у нас постепенно се възстановява", информира „Монитор"
Българският автомобилен пазар постепенно се възстановява, като през второто полугодие на 2010 г. се очаква той окончателно да се стабилизира. Това се казва в доклад на анализатори от базираната в Лондон Business Monitor International (BMI).

От началото на тази година  се очертава смесена картина за автомобилния пазар в България. Според данните на BMI  след месец юни, който беше най-добрият за тази година, пазарът ще започне своето възстановяване. Според данните на Съюза на вносителите на автомобили през първата половина на 2010 г. в България са продадени общо 8998 броя нови коли, което е с близо 40 на сто по-малко спрямо същия период на 2009 г. Продажбите само за юни обаче са с 14% повече в сравнение с май и възлизат на 1833. През юли броят на пласираните на родния пазар нови возила е 1712.

Прогнозата на BMI е, че много от „изгубените" продажби ще бъдат наваксани през втората половина на годината.

Подчертава се още, че китайската компания Great Wall Motors продължава изпълнението на мащабната си инвестиция за производство в България. Групата има намерение към края на тази година да започне да произвежда  джипове в новостроящия се завод край Ловеч. „Това вложение, което изглежда ще даде тласък за развитието и на други сектори, беше добре посрещнато от българското правителство като възможност за засилване на връзките с Китай", се казва в доклада на британските анализатори. Освен върху новата производствена мощност докладът се спира и на резервни части и консумативи. Цитира се силното повишение в продажбите на производителя на акумулатори „Монбат" за полугодието, което се обяснява с икономическата обстановка по света и запасяването на автомобилните производители предвид очаквано засилване на търсенето след кризата.
Още от статията на „Монитор"

„Манекенки искат европари за курсове", съобщава „Стандарт"
Манекенки поискаха съдействие от министъра по еврофондовете Томислав Дончев за финансиране на курсове за модели с пари от Брюксел. В синдиката на манекените в момента членуват около 1200 души, но има и още желаещи. В момента съм замразила членството, обясни шефката на УС на синдикат на манекенките в България и председател на Националния браншови алианс на модния бизнес Цветелина Савова. Според нея въпреки че професията присъства в професионалня класификатор, няма нито един човек, който е регистриран по нея.

Повечето агенции прибират пари за курсове и дават диплома, която само гали егото на псевдомоделите, обясни тя. За да се легализира професията и да се защитят правата на момичетата и момчетата в бранша, предстои много работа, категорична бе Савова. Тя попита министър Дончев в приемното му време как може да осъществи идеите си за безплатни и лицензирани курсове за модели и манекени с помощта на еврофондовете. Той й препоръча изкарване на лиценз от Националната агенция за професионално образование и обучение за провеждане на курсовете.
Още от статията на „Стандарт"

„МФ и банките ще проучват практика в ЕС за достъпа до банковата тайна", съобщава „Дневник"
Да се направи допълнителен анализ и да се проучи какви са добрите практики в други европейски страни за достъпа на данъчните до кредитните досиета на банковите клиенти. До този извод са достигнали представители на Министерството на финансите и на банковата общност, които се срещнаха днес.

Това обясни за "Дневник" Виолина Маринова, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на Банка ДСК.

Според Красимир Стефанов, шеф на Националната агенция за приходите (НАП), банките се притесняват за това, че информацията за техните клиенти от кредитните досиета може да се използва за некоректни цели. Той посочи още, че ще се създаде работна група и след проучване на европейската практика в областта се надява до края на годината да има изработен документ по въпроса.

На заседанието си в сряда правителството прие промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), според които петимата шефовете на териториалните дирекции на НАП ще имат достъп до банкова тайна, без да искат разрешение от съда. Достъпът до нея се получава именно след  разрешение от съда и на конкретни представители на държавни институции.

Това е описано в Закона за кредитните институции. Искането данъчните да имат достъп до кредитните досиета на компаниите, с които те кандидатстват за заеми, направи именно Красимир Стефанов преди около месец.

Тогава той заяви, че в практиката на НАП "има десетки случаи на фирми с нулева печалба, на които безпроблемно са отпускани кредити за стотици хиляди евро". "Ако ревизорите на НАП получат достъп до кредитните досиета, реалната информация за оборотите на фирмите ще послужи за облагането на истинските им приходи с данъци", мотивира искането си тогава той.
Още от статията на „Дневник"

„Въвеждат евростандартите в родните СПА хотели", информира „Монитор"
И българските СПА хотели ще се сертифицират по международни стандарти, които на този етап са определени от Европейската СПА асоциация. Това съобщиха от икономическото министерство, в присъствието на Ранър Петри, директор на дирекция „Международна политика и проекти на ЕС" към Европейската СПА асоциация.

От министерството напомниха, че страната ни притежава над 600 разработени минерални извора, около 200 находища и още от римско време водите ни са били източник на здраве. Затова България е част от европейската SPA карта и новият Закон за туризма дава ясни стандарти за качество на балнеологичните и SPA услугите, заяви зам.-министърът на туризма Иво Маринов.

От икономическото ведомство за пореден път напомниха за идеята граждани на целия Европейски съюз да могат да посещават страната ни със здравните си карти, за да се възползват от възстановителни и друг тип процедури, препоръчани като част от лечението на пациенти с различни заболявания.

Според бранша балнеологията и SPA туризмът са най-бързо растящият сегмент от туристическата индустрия. Министърът на икономиката Трайчо Трайков обяви, че на 21 септември ще се проведе пресконференция, на която ще бъдат обявени резултатите от изследване на профила на SPA туристите в България. Той съобщи още, че в Европейския парламент се работи по директива, според която да се позволи да се използват тези услуги във всички страни - членки на ЕС.
Още от статията на „Монитор"

„Децата ще избират какво да учат", казва в интервю за „Стандарт" просветният министър Сергей Игнатов
Министър Игнатов, кога ще има нов заместник-министър на образованието?
- Решението трябва да мине на изпълнителен съвет на ГЕРБ идния вторник. Има много кандидатури, повече от 2-3, но аз ще държа това да е човек, който ще влезе с летящ старт в работата, който е работил по проекта на закон за училищното образование. В противен случай ще са му нужни 5-6 месеца да се адаптира. Имаме си добри вътрешни кандидати, които са отлични специалисти.

Ще успеят ли да отворят врати всички училища на 15 септември?
- Само две училища - в Огняново и Долно Дряново, ще продължат ремонтите си до 23 септември, но и те ще открият учебната година на 15-и. Тази повсеместна готовност обаче до голяма степен се дължи на нещо не толкова добро - на липса на средства за ремонти. Тъй като парите за капиталови разходи са ограничени, много училища се задоволиха с ремонт на най-належащото, затова и приключиха толкова бързо.

Колко общини са готови да посрещнат петгодишни в забавачката?
- По последни данни са над 100 - тоест, близо половината от общините са готови да въведат задължителна предучилищна подготовка още тази година. Срокът за останалите да се адаптират към изискването на закона ще бъде две години - до 2012 година предучилищната за децата на пет години ще бъде факт. Излезе едно проучване на НЦИОМ, което показва, че 95 на сто от българите са на мнение, че на тази възраст децата задължително трябва да посещават детска градина. Но в изследването има и нещо друго - един много висок процент, над 80 на сто от анкетираните, са на мнение, че забавачката трябва да започва от тригодишна възраст. Което показва, че обществото е готово да започнем да сваляме възрастовата граница, а също и че до голяма степен вече сме успели да разчупим модела на патриархалност.

Значи ли това, че вървим към задължителна детска градина на 3 годинки?
- Следващият министър ще обсъжда този въпрос. Но отсега е ясно, че със стабилизирането на икономиката ще намалее безработицата, а новите баби и дядовци едва ли ще искат да гледат внуци. Това ще са хора около моето поколение, те са все още активни. Дори когато се пенсионират, ще искат да работят нещо допълнително или като пенсионерите на Запад ще тръгнат да пътуват. Дори аз като дете съм гледан от прабаби, защото баба и дядо си имаха друга работа, а какво остава за съвременните пенсионери. Патриархалният модел остана далеч в миналото, и то много по-бързо, отколкото анализаторите предполагаха.

Ще видим ли най-сетне пренаписани учебници?
- С приемането на новия закон, който ще е факт около декември, трябва да започне пренаписването на учебниците и учебните планове, но това не е работа за два дни. Иска ми се, когато приключим работата по закона, да съберем на едно място специалисти във всички предметни области, за да обсъдим промяната, която трябва да се направи. При това в правенето на новите планове трябва да вземат участие и хора, които досега не са имали думата по тази тема. В нашия живот се появиха много млади, модерно мислещи и пишещи, високо интелигентни автори, за които децата не чуват и дума в училище. Ето например Емилия Дворянова у нас, Захари Карабашлиев, който пише в чужбина, но също е български автор. Те трябва задължително да влязат в новите учебници. За да могат нашите деца да се гордеят не само с героичното ни минало, а и с онова, което става в България в момента.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Съдебният изпълнител се намесва в тежките случаи", казва в интервю за „Сега" председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев
Г-н Дичев, кризата увеличи ли лавинообразно броя на изпълнителните дела? В съда са затрупани.
- Статистиката ни за първите 6 месеца на тази година не е обработена окончателно, но цифрите до момента сочат, че има увеличение на делата спрямо последното шестмесечие на м.г. През 2009 г. отчетохме много сериозен спад, събраната сума бе чувствително по-малка от 2008 г. - съответно 365 млн. лв., на 400 млн. лв. Сега вероятно ще надминем 2008 г. Повече са делата и в сравнение с м.г. А тогава имаше увеличение спрямо 2008 г. с 40 000 дела. Причината е икономическата и финансовата криза. Увеличават се и проблемите при събирането на вземанията, доколкото и фирми, и граждани имат проблем с възстановяване било на кредити към банки, било други задължения.

Кои са най-големите ви "клиенти"?
- Над 30% от делата за м.г. са на банки. Останалата част, около 30%, са на бизнеса, на търговци. И разликата до 100% са на граждани. Те могат да бъдат всякакви, освен за парични задължения, обезщетения за вреди, трудови правоотношения, издръжки. Тоест повечето от половината дела са на банките и бизнеса. Знаете и какъв е размерът на междуфирмената задлъжнялост. Всяка една фирма едва ли не както е длъжник, така и е кредитор.

Какви суми се търсят? Много хора си мислят, че ако дължат 1000 лв., никой няма да си прави труда да ги събира.
- Не е така. Има дела и за по няколко лева. Разбира се, те са рядкост. Вземанията нямат нито долна, нито горна граница - от нула до милиони. Най-големите са най-вече на банки по ипотечните кредити. В сайта на публичните продажби има хотели, заводи, цели предприятия. Там става въпрос за много големи кредити. Има и търговски взаимоотношения между фирми, при които също се дължат големи суми. Големите вземания по принцип са на банките и по-малко на бизнеса.

Успяват ли да се продадат тези хотели и заводи?
- Имаше период на много сериозен застой заради кризата и състоянието на имотния пазар. Но от около половин година всички колеги наблюдаваме раздвижване. Има интерес и немалка част от публичните продажби вече приключват успешно. Друг е въпросът на каква цена. Цените са далеч от състоянието, което имаха преди кризата. Но и на свободния пазар е същото. И там цените се сринаха. Пазарът е много слаб и непостоянен.
Още от интервюто на „Сега"

„Обмисляме туристическият бизнес да плаща такса за национална реклама", казва в интервю за „Дневник" Иво Маринов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма
Каква е позицията ви по предложението на финансовото министерство за единен ДДС от 14% за туризма?
- Съвсем скоро тръгнаха разговорите по темата и тези 14% са един първоначален анонс. В момента се прави анализ какъв е делът на индивидуалните и организираните туристи, за да се види каква съответно е тежестта на двата вида пътувания и да се сметне правилно дали ДДС трябва да е 14% или по-малко. Според мен задължително трябва да уеднаквим ставката, щом е изискване на ЕС, но въпросът е да видим какъв размер да бъде.

Кампанията за туристическа реклама на България, финансирана с европейски средства, тръгна по световни телевизии, но у нас клиповете в нея събраха много критики. Какво е вашето мнение?
- Трябва да се има предвид, че финансирането по оперативната програма е само за излъчване на клиповете. Изработката им е отделен процес, който е започнал през 2008 г. от бившата агенция по туризъм. Тогава е платена авансово 60% от сумата, след което е започнало изработването и одобряването на клиповете.

От наша страна за забавяне на изпълнението по договора наложихме  санкция на фирмата изпълнител за около 100 хил. лв. В края на периода ще направим анкетно проучване да се види дали се харесват и как въздействат клиповете.

Къде ще се прави това проучване?
- В страните, в които се излъчват. Тогава ще се види хубави ли са, лоши ли са. И на мен не ми харесват някои неща в изработката, но не сме Индия да покажем "Тадж Махал" например. Нашите продукти са сходни с неща, които има и в съседните държави.

Критиката е и за това, че има условие към фирмата изпълнител да изработи клипове, наподобяващи тези на съседните държави.
- Това е записано в самото задание. Ние няма какво да направим. Нашият ангажимент е да излъчим техните клипове.

Ще има ли промяна в участието ни на туристически изложения догодина? През тази отпаднаха някои от по-малките.
- Отпаднаха, защото нямаше интерес от фирмите. Не може да ходим на борси, на които участват една-две фирми или не участва нито една. През следващата година предвиждаме да участваме на борсите, организирани от големите туроператори, на които те си представят каталозите. Досега са участвали фирми и би било хубаво да се представи и самият държавен орган. Става дума за ТУИ, "Томас Кук", ITS.

Предвиждаме и участие на повече регионални борси в отделни страни. Миналата година участвахме за първи път в Хановер и имаше голям интерес. Засега не предвиждаме намаляване на участията, но това ще се реши, след като се види какъв бюджет за реклама ще бъде отпуснат. Ние сме заявили пред Министерството на финансите увеличение на средствата с около 30% (сегашният бюджет за национална реклама е малко над 6 млн. лв. - бел. ред.). Това, естествено, е първоначалната дискусия.

Работите по нов закон за туризма. Готов ли е проектът?
- По повечето от текстовете вече сме постигнали съгласие. Например за категоризацията на туристическите обекти, за която се предвижда да бъде за пет години. След това ще се направи проверка, при която ще се изискват малко документи и такса, покриваща само разходите за проверката. Ще включим нови обекти като апартаментни комплекси и апартаменти за гости.

Предвиждаме да има контрол на ски училищата, които оперират на пистите. Има съгласие да се обособи снежен парк за сноуборд и ски акробатите, както и да се обособи в началото на пистите територия за деца. Ще има контрол и върху скиорите, като целта е да се карат ски безопасно.
Още от интервюто на „Дневник"

„ЕС няма да ни позволи отсрочка за ТЕЦ-овете", предупреждава в интервю за „Класа" Йордан Костадинов, бивш шеф на АЕЦ „Козлодуй"
Г-н Костадинов, смятате ли, че е добро предложението на руската компания „Транснефт" да финансира строителството на петролопровода „Бургас-Александруполис"?
- Парите не са най-важното нещо за един проект. Това е стратегически проект, а като всеки такъв той има икономическа и политическа страна. Въпросът е, какво искаме ние като икономика и като политика, акцентирайки върху този проект. Едно от нещата, което аз винаги съм казвал, е, че това е европейски проект, който е в услуга повече на ЕС, отколкото на самата България. Знаете каква е неговата цел. В случая не говоря за екологичните оценки, които са абсолютно задължителни.

За момента ние нямаме конкретна политика за енергийните ни проекти. Дали ще говорим за „Бургас-Александруполис", газопровода „Южен поток" или АЕЦ „Белене", то ние не правим политика. Това мен ме смущава и не ме удовлетворява. Ако зависеше от мен, щях да рекламирам този проект, че е в подкрепа на ЕС. Ако евентуално нещо стане с проливите в Турция, то това е проектът, по който ще преминава петрол от Русия към Европейския съюз. И ние като ангажирани с проект на ЕС, би трябвало да търсим икономическа изгода за страната ни. Било то, договаряйки се с руската страна или по някакъв друг начин.

От Русия предлагат да няма транспортни такси за тръбата, а да се плаща дивидент от печалба от проекта? Това не е ли притеснително?
- Според мен със самия петролопровод трябва по някакъв начин да се гарантира сигурността на доставките за страната ни. Така при някакви определени обстоятелства да можем да изискваме част от петрола, който ще минава по тръбата, да остава за нас. Това ще е добре за страната, защото за в бъдеще проблеми с доставката на нефт е възможно да има. Особено, след като се знае, че този енергоизточник е на изчерпване.

Според консултанта на „Набуко" Йошка Фишер руският газопровод „Южен поток" не е в интерес на Европа. Съгласни ли сте с подобно изказване?
- Не смятам, че проектът не е нужен на Европа. Дори напротив - още няколко подобни тръби ще бъдат необходими на Европа, за да задоволяват нуждите от газ на континента. Потреблението на природен газ расте годишно с около 2-3 процента и газопроводите като „Южен поток" и „Набуко" са нужни. Находищата в Северно море се изчерпват и ако Европа иска да има стабилно енергийно снабдяване, то тя има нужда от множество доставчици.

Русия гледа на всеки един проект както икономически, така и политически. Не може да не е ясно, че „Южен поток" е един много тежък проект за „Газпром", който в определени моменти може и да го потопи. Но той е изключително важен политически проект за Русия. Но и Европа, в това число и ние, можем да се възползваме от този политически проект. Мисля, че газопроводът е необходим на общността.
Още от интервюто на „Класа"