Дейвид Липтън - първи зам.директор на МВФ заяви, че Фонда е на страната на Гърция в нейния стремеж да намали своя дълг до управляеми равнища и ще продължи да дебатира с правителствата от Еврозоната относно най-добрия начин за постигане на това.
Противоречията между МВФ и Еврозоната набраха скорост на вчерашната среща на Еврогрупата (фин.министри от Еврозоната) в Брюксел именно относно устойчивостта на гръцкия държавен дълг и дали трябва да бъде удължен или не срока (до 2020г. както настоява МВФ или до 2022г. както настояват от Еврогрупата) за достигането на ниво на гръцкия дълг от 120% от БВП на страната. МВФ продължава да натиска правителствата от Еврозоната, които са и основните кредитори на Гърция, да отпишат част от гръцкия дълг (т.н. haircut на притежаваните от европейския официален сектор в т.ч. и ЕЦБ гръцки държавни облигации). Но Еврогрупата продължава да отказва една такава мярка целяща понижение на дълговата тежест на Гърция.
Липтън от МВФ обяви това противоречие като "дебатиране" на проблема, но посочи, че гръцкият дълг трябва да бъде намален до устойчиво ниво за да може страната да направи икономически прогрес.
"Това не е само въпрос на бъдещето, това е въпрос на настоящия ден. Едни искат Гърция да продължи с много твърди фискални корекции, други очакват гръцката бизнес общност да продължи своя бизнес, а трети очакват международната общност да инвестира в Гърция и да вземе участие в процеса на приватизацията", посочи зам.шефът на МВФ. "Трудно е да си представим, че всичките тези участници ще играят желаната от тях роля, ако гръцкият дълг е неустойчиво висок", допълни Липтън.