"Не плащаш 10 години - отпада ти дългът" е заглавиe от в. "Труд"
Неплатените необезпечени дългове да се заличават след 10 години. Тази идея на депутата от ГЕРБ Емил Радев, която отлежава в парламента от началото на годината, в сряда вечерта получи изненадващата и на практика единодушна подкрепа на правната комисия. Депутатите приеха на първо четене нов член в Закона за задълженията и договорите. С него се въвежда 10 години абсолютна давност за задълженията на граждани. Това означава, че ако 10 г. от датата, на която е трябвало да дадете парите, все още не сте ги платили, дългът ви ще изчезне.
В момента давността за дългове е 5 г. (или 3 г. за ток, парно, вода и т.н.), но тя започва да тече наново с всяко действие на кредитора за събиране на дълга - завеждане на дело в съда или при съдебен изпълнител. Това може да продължи до безкрай и хората се превръщат във вечни длъжници, защото не могат да направят нищо, за да излязат от тази ситуация, твърди Радев.
Прочети още от в. "Труд"
"Евросубсидии за луксозни коли", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Когато чуете селски туризъм, вероятно си представяте уединена почивка в къща за гости на някое красиво място в провинцията. Някои предприемачи, кандидатстващи за еврофинансиране, обаче имат по-различна идея.
В момента по европейската Програма за развитие на селските райони са подадени над 1200 проекта от фирми и земеделски стопани, които искат да задвижат свои неземеделски дейности в по-малки селища.
Впечатляващото е, че над 200 от тях включват единствено и само покупката на автомобили. В много от случаите инвестицията в транспортни средства е описана като предоставяне на услуга за селски туризъм - за посещения на забележителности, излети в природата и други, като става дума за покупка на луксозни коли, яхти и дори хеликоптер.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Таванът на пенсиите може да се вдигне на 960 лв. през 2014 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"
Най-високата пенсия в България може да доближи знаменателния праг от 1000 лв. за първи път следващата година. Това ще стане, ако политиците приемат предложението на експертите от съвета по пенсионна реформа таванът на пенсиите да се вдигне от 770 на 960 лв. от 2014 г. Вариантът е избран с пълно единодушие на заседание късно в сряда.
Експертите предлагат максималната пенсия да бъде 40% от максималния осигурителен доход, който през 2014 г. ще бъде 2400 лв. Сега съотношението е 35%. На заседанието социалният министър Хасан Адемов е коментирал, че ще приеме решението на експертите, разказаха участници. Двете партии в управлението обаче засега реагират предпазливо. Ясно е само, че решението ще бъде политическо.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Жалим се в нета за рекет от КАТ" четем на първа страница във в. "Монитор"
МВР въвежда система, чрез която шофьорите ще могат да подават оплаквания в интернет, ако катаджия ги спре на пътя и им поиска рушвет, за да си затвори очите за някое нарушение. Това съобщи вчера вътрешният министър Цветлин Йовчев след Националното съвещание на Национална полиция.
„Веднага щом получим такъв сигнал, на мястото ще бъде изпратен екип, който да направи проверка", обясни още Йовчев. Освен на интернет платформата водачите ще могат да подават сигнали и за неправомерни действия от Пътна полиция и по телефона. За целта вече се подготвя гореща линия която също се очаква да стартира съвсем скоро. Ако при подаден сигнал се докаже, че униформеният е превишил правата си, то той ще бъде наказан.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„1810 пъти летяла бившата власт с авиотакситата", пише в. „24 часа"
1810 пъти са летели с "Авиоотряд 28" бившият премиер Бойко Борисов и министрите му, бившата парламентарна шефка Цецка Цачева и президентите Георги Първанов и Росен Плевнелиев за периода 1 септември 2009 - 31 март 2013 г.
Това става ясно от окончателния доклад на временната парламентарна комисия за разследване работата на авиоотряда. Той трябва да бъде гласуван от парламента до края на месеца.
32 917 237 лв. струва общо издръжката на "Aвиоотряд 28" за посочения период. В сумата влизат извършваните по правилник полети и разходите за заплати, осигуровки и издръжка.
Полетите са до 949 дестинации, основно в страната. Най-предпочитан е фалконът, който е летял 872 пъти, следван от вертолета МИ8 - 422 пъти. Средната стойност на един полет е 18 186 лв., а на една дестинация - 34 686 лв.
Прочети още от в. „24 часа"
"Болници в кома", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Фалитите започнаха, пишат нови правила за финансиране
500 млн. лв. дългове обричат болниците на фалит. Най-критично е състоянието на университетските клиники. Старозагорската например практически е във фалит, алармира вчера здравният министър д-р Таня Андреева. Ако бюджетът на касата не се актуализира, дефицитът от 130 млн. ще повлече много болници към дъното. Без бързи мерки лекарите ще излязат на улицата, притеснена е д-р Андреева. Затова заедно с шефовете на големите болници и управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова готвят екшън план за реформи. Касата да избира с кои болници да подписва договор, е една от идеите. Така клиниките, които не покриват критериите й, няма да ползват финансиране. Друга идея е докторите в градовете с много болници - като София, Варна или Пловдив, да нямат право да работят на частно.
„Сделката за "Бургаски корабостроителници" се проваля", пише в. "Капитал Daily"
Сделката за "Бургаски корабостроителници" с турския инвеститор се е провалила, съобщи източник на "Капитал Daily" от морския град. Това се потвърждава от отмяната на насроченото за 30 октомври извънредно общо събрание на акционерите на дружеството, на което трябваше да бъдат гласувани назначенията на трима турски граждани в борда на директорите. По неофициална информация това, което е отблъснало чуждия инвеститор, са множеството скрити задължения, които са установени след постигната принципна договореност с продавача - свързаното с Васил Божков работническо-мениджърско дружество "Бургаски корабостроителници", притежаващо 80% от капитала на компанията. От собственика не коментираха сделката.
Според бургаския сайт flagman.bg неназованият турски купувач е бил готов да плати 120 млн. евро за корабостроителницата, чиито производствени халета и индустриални терени се простират на 700 дка по южния бургаски бряг и са атрактивни с изградената до тях инфраструктура, включително жп линия, както и притежаваната лицензия за пристанищна дейност. Информацията се потвърждаваше от факта, че беше свикано общо събрание на 30 октомври, на което в ръководството трябваше да влязат турските граждани Салих Токдаш, Айхан Йълдъръм и Кенан Гюнеш. Изненадващо обаче на 24 септември прокуристът на корабостроителницата е отменил събранието, става ясно от вписване в Търговския регистър.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Ако сега няма лидери, да ги създадем за в бъдеще", пише в. "Сега"
Кадровият потенциал в политиката до толкова се изчерпа, че заприлича на постен телешки бульон. Лидери започнаха да се самопроизвеждат, партиите са се превърнали в кръжоци за беседи от типа "що е ляво и дясно", корпоративни организации за власт и финансови операции или дори политически секти. Но това е процес, а не просто състояние на политическото.
В момента управленските практики в българската политика много приличат на описанието на Платон в "Държавата" за способностите, които трябва да притежава умелият лидер: "Моряците величаят и наричат опитен моряк и умел да управлява кораб само този, който е способен да заграби властта със сила или пък да убеди капитана; а този, който не е такъв, те го ругаят и наричат негоден за нищо... Те са убедени, че за управлението на кораб не са необходими нито умения, нито опитност, нито някакво специално знание на мореплавателното изкуство..."
Прочети още от в. "Сега"
"Фирмите с 3 фактури за ток на свободния пазар", четем във в. "Монитор"
От началото на октомври всички фирми, които са вързани към мрежата средно напрежение, трябва да са излезли на свободния пазар. Тези от тях, които са се разбрали с търговец на ток и вече получават или пък ще получават от него еленергията си, ще трябва да се справят с 3 фактури. Едната от тях ще е за самата доставка на тока от търговеца. В нея ще са включени още дължимият акциз и цената за задължения към обществото, която обединява добавките за зелена и кафява енергия и за американските тецове.
Другата сметка ще дойде от електроразпределително дружество - за цената за достъп и пренос по мрежите виско и средно напрежение. Третата фактура ще се получава от координатора на балансиращата група, в която участва фирмата. Тя ще е за електроенергията, която фирмата е ползвала в повече или в по-малко от предварително заявеното. Благодарение на участието в балансираща група обаче тя ще е по-ниска от цените, които отделната фирма плаща на ЕСО за отклонение от графика.
При недостиг цената е 186,31 лв.a при излишък на енергия - 28,80 лв. на мвтч.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Банковото кредитиране се върна 15 г. назад", пише в. "Стандарт"
Банковото кредитиране у нас достигна най-ниския си годишен темп на растеж за последните 15 години. Това сочи месечният анализ за родната икономика, който се публикува от Министерството на финансите.
Годишният ръст на кредитирането се забавя до едва 0,5% към края на месец юли, сочи анализът. Годишният ръст на бизнес заемите се понижава от 3,2% в края на май до 2% в края на юни и до 1,4% в края на юли. Същевременно БНБ публикува нови актуални данни, които не са включени в анализа на МФ. Те показват, че свиването на заемите за фирми продължава и през август, като годишният им ръст пада до 1,1%. Жилищното кредитиране продължава негативното си движение, като към края на юли отчита свиване от 0,2% на годишна база, сочи анализът. Това продължава и през месец август, като годишният темп на свиване нараства до 0,4%. Положението с потребителските заеми е подобно.
Прочети още от в. "Стандарт"