Оказва се, че българските домакинства потребяват два пъти по-малко електроенергия от средното ниво в Европейския съюз. Това са показали данните на Агенцията за енергийна ефективност за 2007 г. Те бяха представени на седмата национална конференция за енергийна ефективност, пише Европа Дневник.

По-ниската консумация обаче се обяснява с по-ниските температури, които се поддържат в жилищата, и ограниченото ползване на електроуреди заради високите цени на тока и парното през последните години.

Интересно какво ще се случи, след като се очаква цените им да се повишат драстично през следващите няколко месеца.

Експертите на агенцията смятат, че това потребление се дължи и на мерките за енергийна ефективност, направени от домакинствата, като смяна на дограмата, изолация на апартаменти и сгради, регулиране на отоплението и отопление на природен газ.

Данните на агенцията сочат 10% на спад в консумацията на електричество и с над 40% на топлинна енергия. За десет години е отчетено понижение от 3.4% в потреблението на електрическа енергия.

Домакинствата продължават да се отопляват на дърва и ток, като дървата имат 27.9% дял от цялото потребление на домакинствата. На природния газ се пада едва 1 на сто.

Ако се развие газификацията през следващите десет години, първичното потребление на енергия ще намалее с 10% до 2020 г., прогнозира директорът на дирекция "Енергийна стратегия" в Министерството на икономиката и енергетиката Иванка Диловска.
Тя посочи, че енергийната ефективност, инвестициите във възобновяема енергия и търговията с емисии ще позволят икономии на енергия.

България трябва да намали значително количеството на използвана енергия в промишлеността, заяви ръководителят на екипа на Европейската енергийна харта Дейвид Тейлор. Делът на индустрията е 36% в консумацията на енергия, което е много висок процент, отбеляза Тейлор.

Ниско в сравнение с други страни от ЕС остава потреблението в сферата на услугите - само 9 на сто. Много важно е предприятията сами да предприемат мерки за енергийна ефективност, счита експертът.

В сектора на транспорта енергийният интензитет е 30%, в жилищния сектор - 22 на сто, в селското стопанство - 3 процента.

Тейлор отбеляза, че добавената стойност в промишлеността се произвежда в отрасли, които не са енергоемки, а в секторите, консумиращи много енергия, не се отчита печалба.

Много важно е българските предприятия сами да предприемат действия за осигуряване на енергийна ефективност в производствата, за да се повиши и тяхната конкурентоспособност, смятат европейските експерти.

Дори да намалим енергийната интензивност с 9% през следващите девет години, повишеното потребление може да се компенсира с нови мощности за производство на енергия, смята изпълнителният директор на агенцията Таско Ерменков.