Привличането на нов участник в проекта е било съобщено от пресслужбата на Руската федерация, след проведен вчера телефонен разговор между руския перзидент Путин и норвежския премиер Столтенберг.
Двамата политици преди месец вече говориха по темата и пазарът се бе настроил за подобна новина. Повод даваше и факта, че преди избора на Total за участие в проекта, Путин говори по телефона с френския президент Никола Саркози, посочва руската медия RBK Daily.
Американската компания ConocoPhillips се стараеше също да се включи в мегапроекта, но изглежда Газпром си е избрал само европейски партньори.
От Газпром излиза информацията, че в четвъртък StatoilHydro са подписали рамково съглашени с Газпром, според което норвежците ще получат 24% в компанията със специална цел за организация на проектирането, финансирането, строителството и експлоатацията на обектите от първата фаза на усвояване на находището.
Делът на Газпром в Щокман е 51%, Total имат 25%. След обявяването на постигнатата договореност, акциите на StatoilHydro поскъпнаха с 2.7%. От акцциите на StatoilHydro 62,5% принадлежат на държавата, а останалите са в обръщение на борсата. Сливането на бизнеса с нефт и газ на Hydro и Statoil бе завършено на 1ви октомври т.г.
Създаваната между руснаци, французи и норвежци компания ще бъде собственик на инфраструктурата в продължение на 25 години от момента на въвеждане в експлоатация. След като първата фаза бъде завършена, чуждестранните компании ще отстъпят дела си на Газпром.
Компанията със специално предназначение се казва „Севморнефтегаз". Тя ще носи всички финансови, геологически и технически рискове при добива и производството на газ.
Норвежците дръпнаха силно напред, завършвайки наскоро проекта си за добив на газ в Баренцово море на стойност €10 млрд. Техният завод за втечняване на газ, завършващ цикъла на подводния добив и пренос по тръби по морското дъно, превърна малкото рибарско селце Хамерфест в новия център на Арктика.
Руски анализатори посочват, че не само норвежското ноу-хау е причина за избора на партньора - в последно време руско-норвежските отношения се затоплят. През тази година завършиха продължилите 30 години преговори между двете страни за поделяне на Баренцово море.
Щокмановото газово находище е едно от най-големите в света, запасите му са 3,7 трлн. куб. м. Предвижда се, че добивът от него ще започне през 2013 година, първата фаза предвижда добив от 23,7 млрд куб. м газ годишно. Първата година газът ще се пренася по газопровод, от следващата година ще започне производството на сгъстен природен газ.