"Новите влакове в метрото няма да са руски, най-вероятно ще са на Siemens", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
По третия лъч на метрото пътниците вече няма да се возят в руски влакчета, а най-вероятно ще са произведени от обединение между германската Siemens и полската Newag. Причината - консорциумът "Симетро София" (между "Сименс България", "Сименс Австрия" и Newag) предлага по-ниската цена за доставката на 20 нови метровлака за бъдещото трасе (от жк "Овча купел" до жк "Левски") на подземната железница. Офертата на обединението от малко над 418 млн. лв. без ДДС е на ръба на индикативната стойност на поръчката от 420 млн. лв. Предложението на конкурентите от испанската Construcciones y auxiliar de ferrocarriles (CAF) е със 75 млн. лв. повече - малко над 483 млн. лв.
Офертите бяха отворени в четвъртък след двукратно удължаване на сроковете. С новите влакове ще бъде обслужван първият етап от новото трасе, чието изграждане трябва да започне тази година и да приключи след четири. Отсечката ще е с дължина 7 км - от "Красно село" до театър "София". Тя се финансирана по новата програма "Транспорт". Строителите вече са избрани и цената е малко над 400 млн. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Армията продава автопарка си от соца" четем на първа страница във в. "Монитор"
Целият автопарк на родната армия от времето на соца е обявен за продан. Във военните бази купувачи чакат какви ли не соцвозила, събуждащи спомени от преди десетилетия.
На тезгяха са извадени камиони Зил, ГАЗ-63, Ифа, Камаз, Роман, ЯАЗ, Прага и гордостта на съветската армия КРАЗ 255Б. Продават се дори произведени в Петербургския завод трактори Кировец К-701-модел от 1975 година, както и булдозери, електрокари, 12-тонен валяк Дира, както и многофункционална верижна машина за разчистване на пътища ВАЗ БАТ-М, която съчетава снегорин и кран в едно. Мераклиите да се сдобият с ретро машина на соцблока могат да си сглобят цял Москвич или УАЗ, за каквито МО е съхранило скоростни кутии и дори двигатели.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Бензинът ще поевтинява плавно", пише в. "Стандарт"
Дори да има спад на международните цени на петрола, това ще се отрази на вътрешните цени на бензина, но със закъснение и в по-малка степен, отколкото е международният спад на петрола. Това обясни пред "Стандарт" Десислава Николова, икономист в ИПИ.
Само преди няколко дни Световната банка прогнозира спад на цената на петрола от 10 долара след падането на санкциите срещу Иран. Вътрешните цени на бензина зависят от два фактора - единият е международните цени на петрола, а другият сериозен фактор са акцизите. "Обикновено има известно забавяне от международната динамика на цените на петрола до реакцията на вътрешните цени. Това е така, защото не може компаниите на всеки няколко минути да актуализират цените си в унисон с международните цени, компаниите имат подписани договори и т.н.", каза Николова. Важно е да се има предвид, че около 40% от крайната цена на бензина се формира от акцизи и ДДС. Тоест няма как намалението на международните цени да доведе до същото намаление на вътрешните цени, обясни тя. Компонентата на цената на суровия петрол е около 40% от крайната цена на бензина. Компаниите често отчитат и фактори на вътрешния пазар, а този пазар е доста нееластичен от гледна точка на търсенето, тоест цените не са толкова динамични в низходяща посока. Като цяло търсенето на бензин е стабилно, това е основна стока, както са и храните, например, заяви Десислава Николова. Затова и на такива пазари, цената по-трудно се движи надолу отколкото нагоре.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Дъжд след 40 дни суша от неделя", пише в. „24 часа"
Ще разхлади, но не задълго. Възможни са и градушки
Дъжд се очаква от неделя след близо 40 дни жега и липса на валежи. Това съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев.
Ще се заоблачи и ще завали първо в Западна България. Валежи и гръмотевици се очакват в цялата страна в понеделник. Възможни са и градушки.
По-сериозни дъждове ще има в северните райони и над планините. Там ще паднат 15-20 литра на квадратен метър. На места е възможно за кратко време да се излеят по-големи количества, които да предизвикат потопи, но става дума за ограничена площ, каза още Симеон Матев. Температурите в понеделник ще се понижат с 3-4 градуса и максималните ще са между 29 и 34 градуса.
Прочети още от в. „24 часа"
"12% от клиентите крадат ток" е заглавиe от в. "Труд"
Всеки осми клиент на енергото в две трети от страната краде ток под една или друга форма. Изводът е на база проверките на доставчиците на ток в Западна България - ЧЕЗ, и в Югоизточна България - ЕВН. Само според данните на „Енерго-про", достъвчик на ток в Североизточна България, кражбите са по-малко.
От началото на годината до края на юни тази година на територията на ЧЕЗ са направени 39 860 инспекции и са установени 3264 случая на манипулиране на електромерите или на незаконно присъединяване към мрежата. Това означава, че 12% от клиентите крадат ток.
Прочети още от в. "Труд"
"България хвърля на боклука 670 000 тона храна годишно" е водещo заглавиe на в. "Сега"
В България има много гладуващи хора, страната ни е трета по бедност в Европа, а в същото време се изхвърлят огромни количества храна. Средностатистически всеки българин праща на боклука по 90-100 кг напълно годни за консумация продукти. Това съобщи вчера Цанка Миланова, директор на Българската хранителна банка (БХБ). БХК е организация, която се опитва да "спаси" годната храна и да я изпрати на нуждаещите се.
По данни на Евростат над 1.5 милиона българи живеят на прага на бедността и под него и поне 400 000 от тях са деца. Заради кризата доходите на всяко трето семейство у нас са спаднали, 29% от домакинствата свиват консумацията на основни храни, а 8% пропускат някое от храненията през деня. Пак според официалната статистика 53.5% от българите не се хранят пълноценно. Това означава, че около 3.89 милиона души не могат да си позволят да си купуват достатъчно често месо, риба и плодове.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Морето през септември с 30% по-евтино", извежда на първа страница в. "Стандарт"
40 лв. за ол инклузив на Златните, в Албена дават бонус "аквапарк"
Безплатни нощувки при дълга почивка предлагат хотелите
Евтино море обещават хотелиерите през септември. Цените тръгват надолу още в края на тази месец. Освен на изгодни оферти за почивка летовниците, които изберат да не почиват в пика на сезона, ще се радват на по-чисто и спокойно море, без мъртво вълнение и вятър.
Морето през септември ще ни излезе с 30% по-евтино в сравнение с юли и август. Това съобщи директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов пред "Стандарт".
Очаква се хотелиерите да започнат да свалят цените още след 20 август. Много от тях вече подготвят оферти с по-изгоди пакети за почивка.
В Златни пясъци например ол инклузив ще може да се намери за 40-45 лева на човек, а нощувка със закуска в "Св. Константин и Елена" и за двайсетачка. През септември ултра ол инклузив в баровски хотел с всички екстри ще ни струва между 60 и 75 лева на нощ. А за по-ниски категории има топпредложения за нощувка и закуска и за 25 лева на човек.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Никой не поиска да купи 15% от "Техномаркет България"", пише в. "Капитал Daily"
Нито една оферта не бе подадена в търга за продажба на 15% от "Техномаркет България", който синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) организираха заради необслужван кредит на длъжник. Крайният срок за участие в него изтече в сряда, до когато трябваше да бъде внесен депозит за участие. Делът от търговската верига, която генерира над половин милиард лева приходи годишно, се предлагаше срещу 6.3 млн. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Как магазините по летищата печелят от бордните карти?", пише в. "Сега"
Големите вериги правят милиони, като прибират ДДС от пътниците, тръгнали за страни извън ЕС
"Бордната карта, моля" - това чува всеки пътник, когато стигне до касата в магазин на летище, независимо дали купува пакетче дъвки, вестник или цигари. И пътниците чинно показват поискания им документ, като много рядко някой по-любопитен или пазаруващ за първи път на летище клиент си позволява да попита за какво е необходима тази информация. Смутен служител на безмитния магазин обикновено набързо обяснява, че такива са правилата или пък, че това се налагало заради мерки за сигурност. Ако клиентите са прекалено настойчиви в желанието си да разберат за какво се използват данните от бордните им карти, най-доброто обяснение е, че се провежда проучване, твърди пред в. "Гардиън" бивш служител на голяма верига магазини, работеща на британските летища.
Прочети още от в. "Сега"
"Надя Василева: Младите избират да учат за лесна диплома" пише в. „Труд"
Надя Василева е управляващ директор на международната компания за подбор на кадри "Менпауър" за България, Сърбия и Хърватия.
- Г-жо Василева, кандидат-студентите продължават да избират специалности като психология и публична администрация, които не са търсени на пазара. В същото време бизнесът се оплаква, че не може да намери необходимите му кадри. Какви са причините за това несъответствие?
- Всяка година "Менпауър" прави проучване на най-търсените кадри от българските работодатели. За поредна година в първата петица са един и същи професии - инженери, квалифицирани работници мениджъри, ИТ специалисти и счетоводен и финансов персонал. Ако младите хора се интересуват от такива проучвания, преди да кандидатстват, това би било доста полезно. Опасявам се обаче, че изборът им се определя от това колко лесно биха получили дадена диплома за висше образование. От друга страна, много по-секси звучи да си психолог, отколкото да си инженер или специалист в сферата на енергетиката или транспорта.
Прочети още от в. „Труд"
"300 хил. европейци по-малко у нас на почивка", четем във в. "Монитор"
300 хил. туристи по-малко сме посрещнали у нас през първата половина на годината. Гостите от Европейския съюз са били по-малко от половината за първи път през 2014 г., тази негативна тенденция се запазва сега, уточни за „Монитор" Байко Байков, председател на Асоциацията на българските туроператори. Това показва, че сме загърбили този основен пазар и търсим туристи на други пазари, коментира той. Точно в ЕС има директни самолетни връзки, изключително лесен достъп от гледна точка на безвизовия режим, тричасов полет от основните пазари, които генерират туристи към летните дестинации в Европа, уточнява той.
„По страни имаме стабилизация на пазара в Германия, което е сравнително добър показател, но е единственият успокояващ. В Гърция спадът на туристи е от 50%, в Испания - 12%, Италия - над 35%, Холандия - над 40%. Румъния също бележи изключително голям спад - над 50%, тоест над 110 хил. румънци тази година са преминали транзит през страната на път, вместо да останат в България. От Франция туристите са с 50% по-малко, от Сърбия - близо 60%.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Къде греши Западът за Путин", пише в. „24 часа"
В Кремъл днес управляват хора, които се готвят да оцелеят и при най-лошия възможен сценарий
ОПИТЪТ от катастрофалното рухване на СССР, а не някакви геополитически интереси или ценности са ключът към това да се разбере руското стратегическо поведение и вътрешната логика на режима на Путин. От западните анализи на днешна Русия отсъства осъзнаването за "апокалиптичния" начин на мислене в политическия и интелектуален елит на Владимир Путин. Това се казва в авторския коментар на Иван Кръстев за в. "Ню Йорк таймс".
Прочети още от статията на в. „24 часа"