Промяна на зонирането на столицата трябва да се направи заради бързо променящата се инфраструктура на града, разширяването на центъра и оформянето на престижни квартали с особено големи и луксозни къщи. Така аргументира предложението си за за актуализация на зоните в София за определяне размера на данък „Сгради и недвижими имоти" заместник-кметът на столицата Минко Герджиков.

Той е внесъл предложението си в Общинския съвет на София, а текстът му е качен на сайта на съвета.

Другият аргумент на Герджиков за промяната е, че границата на зоните в София са определени след влизане в сила на Закона за местните данъци и такси през 1998 г. През тези повече от 12 години градът е претърпял сериозно развитие и много промени, подчерта още заместник-кметът, който допълни, че с промяната в зонирането данъците ще бъдат по-справедливи.

Така обаче на практика местните дзанъци и такси се увеличават, макар да не се пипат данъчните ставки. Преди време кметът на София Йорданка Фандъковма каза, че през следващата година няма да има промяна на местните данаци и такси. С предложението на Герджиков формално се спазва това обещание, но от промяната ще бъдат засегнати много столичани, които ще плащат по-високи с между 20 и 30% по-високи данъци и такси догодина.

Според предложението на Герджиков, апартамент от 60 кв. метра в „Зона Б-5", който в момента принадлежи към трета зона и за него се плаща данък в размер на 128 лв., след новото зониране ще бъде част от първа зона за данъчна оценка и на този апартамент ще бъде наложен данък в размер на 189 лв.

За апартамент от 60 кв. метра в район „Оборище", например, който в момента се намира във втора зона с данък от 148,80 лв., след влизането в сила на предложението, жилището "ще се премести" в първа зона и данъкът ще скочи на 185,90 лв.

Къща в кв. „Драгалевци" от 300 кв. метра разгъната застроена площ, която в момента попада в трета зона и данъкът за нея е 560 лв, ще мине във втора зона с данък от 664,50 лв. Увеличението е с 19% за всички сгради, като това е между 30 и 60 лв. Герджиков подчерта, че промяната в зоните е изцяло на пазарен принцип като географският център влиза в първа зона.

Освен това, по думите на Герджиков, инфраструктурата се изгражда със средства, събрани от данък „Сгради" и това е европейската практика. Затова зам.-кметът подчерта, че ще се следва принципа да има ниски данъци, но да се събират от всички.

Минко Герджиков посочи още, че през последните две години има траен спад на приходите от строителни разрешителни, както и от продажбата на терени и имоти. Преди две години приходите са били около 45 млн. лв, а сега са 17 млн. лв., уточни Герджиков.