Четири страни от региона на Персийския залив в неделя подписаха споразумение за създаване на общ монетарен съюз, с единна валута, чиито курс ще е обвързан с американския долар, съобщи Reuters.
Споразумението е подписано от Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн и Катар, в саудитската столица Рияд.
Преди две седмици Обединените арабски емирства (ОАЕ), втората по големина икономика в региона, се оттегли от преговорите за общ монетарен съюз.
А Оман обяви през 2007 г., че няма да участва, тъй като, както и ОАЕ не съгласен да отстъпи паричния си суверенитет на планираната в споразумението обща централна банка.
Така вместо стартиралите преговорите през 2001 г. 6 арабски държави, споразумението стартира с 4, като се планира въвеждането на общата валута до 2010 г.
Но този срок изглежда трудно осъществим, като договорът подписан в неделя отразява по-скоро готовността на страните да изградят монетарен съюз, отколкото стартирането на реални действия за целта.
Решението на ОАЕ да се оттегли беше продиктувано от нарастваща рояла на Саудитска Арабия, след като а седалище на регионалния монетарен съвет беше избран Рияд.
По-рано този месец саудитският финансов министър е заявил пред Reuters, че местоположението на централната банка не подлежи на преговори, докато ОАЕ са готови отново да се присъединят към съюза, ако седалището на паричния регулатор бъде в някое от емирствата.
Новината има позитивен ефект за долара, тъй като бъдещият съюз поне на първо време ще затвърди хегемонията на американската валута в региона, чиито икономики са силно зависими от износа на нефт.