Очакваното глобално икономическо възстановяване ще бъде мимолетно, ако необходимите финансови и структурни реформи са твърде щедро финансирани или бъдат прекратени по-рано от необходимото, според 79-ия годишен доклад на Банката за международни разплащания.
"Пътят към устойчиво възстановяване е тесен и изпълнен с рискове," заяви генералният директор на банката Хайме Каруана на годишна пресконференция на финансовата институция в Базел, Швейцария.
Политиците трябва да продължат усилията за ремонт на финансовата система или "безпрецедентните парични и фискални мерки ще поставят под риск от неуспех движещите сили на възстановяването, предоставяйки само краткосрочно облекчение."
Банковите "загуби трябва да бъдат осчетоводени, неликвидните активи да се изхвърлят от банковия" капитал.
Но, когато световната икономика започне да възстановява, както се очаква, централните банките трябва да могат да се оттеглят от пазара своевременно.
Централните банки "трябва да бъдат наясно" за това как да излязат от сегашната силно проактивна политика.
"Единият риск е да излязат твърде рано", каза Каруана. "Но опитът подсказва, че по-голям риск е да излязат твърде късно и твърде бавно."
От Банката за международни разплащания призовават развиващите се страни да не изграждат валутни резерви като метод да се преборят с кризата.
Има много големи по размер валутни резерви, особено в развиващите се икономики, които са изградени след края на азиатската криза, като развиващите се икономики се нуждаят от сериозно количество пари в брой, за да преодолеят най-лошото от текущата икономическа криза.
Според финансовата институция координираните стратегии за изход от кризата не са препоръчителни.