Сега: В счетоводството на държавата цари абсолютен хаос
В счетоводството на държавните ведомства и общините цари пълен хаос. Разходите на институциите масово се отразяват неправилно, като в някои случаи грешките са направо абсурдни. Счетоводителите в болшинството си не правят разлика между компютърно и друго оборудване, постоянни грешки се допускат и при осчетоводяване на външните услуги. Сериозни разминавания има при отчитането на просрочените задължения и вземания, както и в инвентаризацията на активите и пасивите. Това показват оповестените вчера одитни доклади на Сметната палата за заверката на годишните финансови отчети на бюджетните организации.
Сметната палата е заверила без резерви едва 27 от получените 211 отчета, като в списъка на отличниците попадат 11 министерства и ведомства, 11 университета и едва 5 общини. Най-голям е броят на отчетите, заверени с по-леката забележка - обръщане на внимание, а със сериозни резерви са одобрени общо 22 отчета. Единственият отказ за заверка е на община Септември, което се случва за втора поредна година.
Капитал: Офшорна димка
Дългообещаваният ред за ограничаване на офшорките вече е факт. Председателят на бюджетната комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев представи проекта си във вторник. Става въпрос за бъдещ закон за икономическите и финансовите взаимоотношения, който предстои да бъде внесен в парламента. Той най-общо донесе две новини. Първо, офшорките на хартия ще са изключени от някои дейности, но на практика ограничението ще е лесно за заобикаляне. И второ, неуспелият шеф на ДАНС и отскоро пак депутат от ДПС Делян Пеевски има първата си законодателна инициатива - той лично е подписал проекта като съвносител, а Цонев дори натърти, че по негова инициатива медиите са вкарани в новата регулация. Нищо, че майка му е голям издател.
С проекта се забранява пряко и косвено на офшорни дружества да получават лиценз за банка, застрахователно, пенсионно и здравноосигурително дружество. В списъка са включени и инвестиционните посредници, дружествата със специална инвестиционна цел, както и собствениците на акцизни складове.
Още от статията във в. Капитал
Монитор: Изхвърляме 33 млн. кг годна храна месечно
Около 400 000 тона храни се изхвърлят у нас всяка година на боклука, сочат неофициалните разчети на експертите от Българската хранителна банка, съобщи вчера за „Монитор" изпълнителният директор Цанка Миланова. Това на практика означава, че повече от 33 млн. кг продоволствия се унищожават месечно, въпреки че има 1,6 млн. българи, които живеят на прага на бедността и се лишават от храна. В Европейския съюз в кофите заминават 90 млн. тона манджи според данни на пресслужбата на Европарламента. Общо в световен мащаб от полето до трапезата се похабяват около 2 млрд. тона
хранителни продукти. Освен обичайните причини за унищожаване на сериозни количества храна, като големите обеми на поръчките, лошо съхраняване, както и претенциите на потребителите, у нас се срещат и трудности с даряването на храни от компаниите. В момента в България е три пъти по-евтино храните да се изгорят на екарисажа, където таксите са доста ниски, вместо да се дарят, защото в този случай има ДДС разход. Според изследване, направено от „Прайс Уотърхаус" в 26 държави членки на ЕС, половината от тях вече са намерили приложими и законосъобразни механизми, които да облекчават данъчната тежест. Това не включва навсякъде изцяло отпадане на ДДС, каза Миланова.
Още от статията във в. Монитор
Стандарт: Овчаров в надзора на "Лукойл"
Румен Овчаров влезе в Надзорния съвет на "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас", показва справка за компанията в Търговския регистър. Бившият икономически министър е един от двамата нови членове на надзора на бургаската рафинерия и ще защитава интересите на българската държава в предприятието. Решението за назначаването му е взето на извънредно Общо събрание на акционерите от 7 октомври, а самото вписване на Овчаров като член на надзора на единствената ни рафинерия е заведено официално в регистъра седмица по-късно - на 14 октомври. Заявлението е подадено от председателя на Управителния съвет на "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" Сергей Андронов. Освен Румен Овчаров в надзора на предприятието влиза още руският гражданин Андрей Тихонов. Двамата заемат местата на освободените от длъжностите си в надзора на бургаската рафинерия Росица Косачева и Олег Дуров.
Още от статията във в. Стандарт
24 часа: 6 месеца се криеш за акта от КАТ, ще се води за връчен
Слага се край на възможността актовете на КАТ да "изгарят", тъй като водачът не е намерен и документът не му е връчен.
В парламента се подготвя предложение, което управляващите вероятно ще гласуват. Според него, ако някой до 6 месеца се крие да не си получи акта от КАТ или за друго нарушение, наказателното постановление ще се счита за връчено и глобата по него ще бъде събрана от приходните агенции в държавата. Този текст вероятно ще влезе в Закона за административните нарушения и наказания.
Още от статията във в. 24 часа
Труд: Пращаме аграрен аташе и в Москва
Броени дни след като финансовото министерство поиска 10% орязване на администрацията, министерство на земеделието (МЗХ) обяви, че ще назначава нов аграрен аташе - в Москва. От думите на земеделския министър Димитър Греков стана ясно още, че няма да бъде освободено нито едно от действащите ни аташета, а договорите им ще бъдат удължени с нови 6 месеца. В момента страната ни е изпратила такива в Париж, Берлин и Брюксел.
Източници на "Труд" съобщиха, че за аграрен аташе в Москва се обсъжда кандидатурата на Кънчо Кънчев, който в момента е началник на кабинета на министъра на земеделието