Според стратегия изготвена от Македонската академия на науките и изкуствата (МАНУ) за развитието на енергетиката с страната за периода 2008-2020 г., западната ни съседка ще стане напълно зависима от вноса на електричество, ако не усили новите инвестиции в енергийния сектор.
Според МАНУ Европейският съюз ще накара правителството в Скопие да затвори топло електрическите централи „Битоля" и „Осломей", съобщава македонския в-к „Дневник"
Ето защо Скопие се нуждае от инвестиционен план в областта на енергетиката за следващите 20 години.
Според доклада на МАНУ цената на електричеството в Македония е с 50% по-иска от тази в България и двойно по-ниска, отколкото в Румъния и Хърватска.
Това не дава възможност на компаниите в сектора да инвестират в нови производствени мощности.
Ето защо от МАНУ са изготвили стратегия, чрез която с помощта на правителството да се гарантира енергийната независимост на Македония.
В документа има два възможни сценария, първия предвижда построяването на три нови ТЕЦ-а с годишен капацитет от 300 мегавата всеки, като стойността на необходимите инвестиции би била 4 милиарда евро.
При вторият сценарий се предвижда строителството на АЕЦ с капацитет от 1000 мегавата до 2026 г., както и един ТЕЦ от 300 мегавата, като за целта ще са нужни инвестиции от 5 милиарда.
И в двата случая стратегията предвижда и модернизацията на съществуващите македонски водни и топло-електроцентрали.
Стратегията потвърждава изграждането на ВЕЦ-овете Чебрен, Галище и Бошков мост, като плана е добиваната енергия от ВЕЦ-ове да бъде увеличена до 780 мегавата до 2019 година.