Американският лек петрол с доставка декември се понижава с $1.17 до $94.76 за барел тази сутрин, след като приключи петъчната търговия със скок от $2.44. Лондонският брент петрол пък поевтинява с 80 цента за барел до нивото $91.28.
Най-голямата американска банка Citigroup Inc. обяви в неделя, че загубите й от кризата във вторичния ипотечен пазар може да достигнат $11 млрд., след като предварително беше обявила числото $6.5 млрд. Банката се раздели и с изпълнителния си директор през уикенда.
Новината за по-големите загуби на Citigroup, изплаши инвеститорите, които отново започнаха да правят оценки на американската икономическа стабилност. Евентуално забавяне на развитието в САЩ ще доведе до спад в търсенето на енергийни суровини, което пък ще се прояви най-силно в спад на цената на „черното злато".
„Всички на стоковите пазари се притесняват от евентуална икономическа рецесия в САЩ, особено след признанията на Citigroup в неделя", коментира стоков анализатор. Според него, намаляващата опасност от криза в Близкия Изток, също е фактор за успокояване на котировките.
От новосъздаденото иракско правителство са обявили, че ще издирят лидерите на кюрдските бунтовници, които подклаждаха враждата с турските армейски части по северната граница на Ирак.
Забелязаха се и първи сигнали за подобряване на двустранните взаимоотношения между Запада и Иран, след като ислямската държава прие предложението да работи заедно с други страни по програмата за обогатяване на уран. ООН отново предлага на Техеран да се сдобие с готово ядрено гориво за първата в страната АЕЦ, но при положение, че спре работата по обогатяването на урана.