Суровият петрол покачи от петмесечния минимум, достигнат в петък в Ню Йорк, заради спекулациите, че ураганът Айк ще доведе до ново спиране на нефтодобивните инсталации в Мексиканския залив.

В началото на европейската сесия контрактите на американския лек суров петрол с доставка през октомври се търгуват 108.05 долара за барел или с 1.70 на сто повишение от петък.

В неделя 80 на сто от нефтодобивните инсталации спрени заради урагана Густав все още не бяха подновили дейността си.

В края на миналата седмица цената на черното злато достигна 105.13 долара за барел под натиска на силния долар, който прави инвестициите в нефтени фючърси по-малко атрактивни, петрола завърши сесията в петък на нива от 106.70 долара за барел.

Причина за покачването на ценната на петрола е ураганът Айк, който тази нощ достигна североизточното крайбрежие на Куба. Към момента ураганът е от категория 3 с ветрове със скорост над 200 километра в час. През следващите два дни метеоролозите предвиждат, че ще поеме в посока източен Тексас.

Друга причина за спада на цената на петрола е новината, че Министерството на финансите в САЩ ще постави финансовите гиганти Fannie и Freddie под правителствен контрол, която удари доверието на инвеститорите в американската финансова система и доведе до спад на долара.

Според прогнозите на синоптиците от центъра за урагани в Маями след преминаването си край Куба силата на Айк ще намалее.

Лондонският сорт Брент също поскъпва. В началото на европейската сесия фючърсите за доставка през октомври се търгуват на нива от 105.73 долара за барел, които са с 1.58 на сто по-високи от края на миналата седмица.

Понижението на цената на долара засега не кара инвеститорите да засилят покупките на индустриални суровини и повечето метали с изключение на златото поевтиняват днес.

Очакванията н анализаторите са, че на срещата на страните от ОПЕК утре, във Виена, вероятно квотите за добив ще бъдат оставени без промяна, въпреки че представителите Иран и Венецуела може да поискат намаление на добива, за да не се допусне поевтиняване на петрола под 100 долара за барел.