Цената на петрола се понижи в края на седмицата, въпреки че по-добрите от очакваното данни за новите работни места в САЩ не успяха трайно да възвърнат стойността на щатската валута. Ниската цена на американската валута е основна причина за скъпия петрол.

Американският лек петрол завърши с 22 цента по-ниско до нивото $81.22 за барел, а лондонският сорт брент се понижи със 7 цента до $78.90 за барел.

Американската икономика се оказа, че е добавила повече от прогнозираното работни места през септември, а ревизираните данни за месеците юли и август също са нагоре. Щатският долар успя рязко да поскъпне към еврото веднага след данните, но по-късно върна обратно над $1.41 заради спекулации, че ФЕД отново ще намали лихвите.

В момента няма някаква фундаментална причина цената на петрола да се движи в ясно изразена посока, затова той консолидира в тесни граници. В момента, в който пробие по-трайно над $84 или под $80 за барел, очакваме по-стабилно движение в съответната посока.

Суровината се търгува над $80 за барел, откакто удари рекорден връх на $83.90 за барел миналия месец. Тогава подкрепа за петрола се оказа спекулативното купуване на негови фючърси, станали особено примамливи с обезценяването на долара. Фундаментална причина беше опасението на инвеститорите, че в разгара на зимния сезон няма да има достатъчно дестилатни горива за отопление.

Анализаторите все повече предупреждават за готвеща се корекция в цената на петрола, тъй като тя достигна прекалено високи нива, а междувременно отпадна важен спекулативен фактор като активния ураганен сезон в САЩ. В краткосрочен план, смятаме, че петролът е навлязъл в силно прекупена територия и корекцията е неизбежна, коментират анализатори от Deutsche Bank.