България силно подкрепя целите, които си поставя Споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ и желаем то да бъде финализирано възможно най-скоро. Ние намираме започналите преговори между двете страни на Атлантика като решителна стъпка в стратегическото ни партньорство. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на семинар организиран от Американската търговска камара.

Като държава с устойчиви фискални показатели и икономически ръст подкрепяме всеки опит за стимулиране на икономиките на държавите от Европейския съюз, както и САЩ, каза още президентът.

Той заявим, че всичко в обединена е започнало с подписването на договора за въглищата и стоманата между Франция, Германия и страните от Бенелюкс (Белгия, Холандия и Люксембург) Този договор е позволил свободното движение на важните стоки за онова време - въглищата и стоманата и се е превърнал в това което представлява ЕС сега - най-голямата световна икономика.

Ако през 1951 договорът за въглищата и стоманата е имал значение за 150 млн. души то Споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ ще окаже влияние върху 800 млн. души. Всяко едно европейско семейство ще забогатее с близо 550 евро на година, а всяка американско с близо 650 долара, каза още Плевнелиев, във връзка с осъществяването на договореността за свободна търговия между ЕС и САЩ.
Няма по-логично партньорство от това между ЕС и САЩ, защото от двете страни на Атлантическия океан споделят еднакви ценности - свободна търговия, върховенство на закона, неприкосновеност на личната собственост, защита на околната среда и др.

Плевнелиев заяви, че страната ни е готова да участва в това споразумение със земеделската си продукция и храните, както и с всякаква технологична услуга или продукт, който се произвежда у нас.

По думите на Плевнелиев проблем все още представляват визите, но изрази увереност, че с взаимни усилия той ще бъде разрешен.

Президентът заяви, че Европа и САЩ налагат моделите за развитие на света и тази история на лидерство ги задължава и днес да бъдат тези, които ще създадат новите успешни глобални решения

Плевнелиев заяви, че българите сами са определили посоката. Той посочи, че това ясно се вижда от факта, че от 1.5 млн. българи които емигрираха направиха това в САЩ, Канада, Германия, Великобритания, Испания. Гърция, но нито един от тях не отиде в Русия, Китай или Индия.