Държавата е на път се откаже от правото си да учредява ипотеки върху активите на приватизирани дружества. Такива ипотеки се учредяват, когато собственикът на приватизираното дружество не прилага инвестиционната програма, записана в приватизационния договор.
Това обаче се оказва, че противоречи на европейските разпоредби и ЕК е започнала съответните стъпки за образуване на наказателна процедура срещу страната ни и в тази връзка Министерски съвет предложи параграф 8 от съществуващия закон за приватизацията да отпадне.
Зам.- министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева, заяви, че ако България не изпълни разпоредбите на ЕК, и ако бъде осъдена, я чакат еднократна глоба от 700 хил. евро и ежедневна санкция, която може да достигне до 60 хил. евро.
Изпълнителният директор на Агенцията Емил Караниколов обясни, че ако отпадне този текст държавата ще остане с един инструмент по-малко, за да упражнява контрол върху приватизацията, но е важно да се съобразим с изискванията на Еврокомисията. Той предложи в бъдеще да се разработят нови текстове, които да дадат на държавата възможност за ефективно осъществяване.
След гласуване народните представители в комисията решиха да отменят параграф 8 и така да отпадне възможността за учредяване на ипотека върху имоти на приватизирани дружества.